- PROGRAMY NAUCZANIA w roku szk. 2020/2021
- DORADZTWO ZAWODOWE
- ZAJĘCIA POZALEKCYJNE W NASZEJ SZKOLE
- UMIEM PŁYWAĆ
- OWOCE I WARZYWA W SZKOLE
- AKADEMIA KOMPUTEROWA
- BEZPIECZNY DOLNOŚLĄZAK
- MLEKO DLA SZKÓŁ
- MŁODZI ODWAGI - DO ZDROWEGO ŻYCIA!
- 5 PORCJI WARZYW, OWOCÓW LUB SOKÓW
- RADOSNA SZKOŁA
- POPRZEZ PRAKTYKĘ DO PROFESJONALIZMU
- RÓWNAJMY DO NAJLEPSZYCH
OWOCE I WARZYWA W SZKOLE
"Owoce i warzywa w szkole"
Owoce i warzywa w szkole - program skierowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Celem tego programu jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych u dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, na etapie na którym kształtują się nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych. W ramach tego programu każdy uczeń klas młodszych 3 razy w tygodniu otrzymują porcję składająca się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. Dostawcą produktów jest firma “GABI” Usługi – Handel Gabriel Mandżukowski.
Opiekunem programu w szkole jest nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej p. Krystyna Bosak.
Rok szkolny 2016/2017
WARSZTAY KULINARNE w świetlicy szkolnej - zdjęcia - 7 marca 2017 r.
3 października 2016 r. rozpoczęła się tegoroczna edycja programu „Owoce i warzywa w szkole”.
Informacja o łącznej liczbie porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w I semestrze roku szkolnego 2016/2017 w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole”
Agencja Rynku Rolnego, na podstawie § 9 ust. 3 pkt 1) Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Agencję Rynku Rolnego związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu „Owoce i warzywa w szkole” (Dz. U. z 2016 r., poz. 1457) publikuje informację o łącznej liczbie porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w I semestrze roku szkolnego 2016/2017.
Na podstawie § 9 ust. 1 oraz ust. 2 ww. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Agencja Rynku Rolnego informuje, że łączna liczba porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w I semestrze roku szkolnego 2016/2017 wynosi 20.
Zgodnie z pkt 7 Warunków i wymagań dotyczących udostępniania owoców i warzyw stanowiących załącznik do ww. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w każdym z 10 tygodni w I semestrze roku szkolnego 2016/2017 dzieciom udostępnia się 2 porcje owocowo-warzywne.
Głównym celem programu Wspólnej Polityki Rolnej „Owoce i warzywa w szkole” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.
W roku szkolnym 2016/2017 w programie będzie mogło uczestniczyć przeszło 1,350 mln dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówki) oraz dzieci z klas I-III.
Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (88%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (12%), a całkowity budżet programu w roku szkolnym 2016/2017 wynosi ok. 19,762 mln EUR (ok. 84,265 mln PLN).
Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się 2, 3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe) oraz soki. Dzieci otrzymują jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki, pomidorki i kalarepę oraz soki owocowe i warzywne. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących.O owocach i warzywach
Dlaczego owoce i warzywa są takie ważne?
Owoce i warzywa są najlepszym źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Ponadto, ponieważ mają one działanie alkalizujące, przeciwdziałają zakwaszeniu organizmu. Zawartość antyoksydantów, którymi sa flawonoidy, karotenoidy czy wit. C i E sprawia, że mają działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe. Dlatego owoce i warzywa powinny stanowić podstawę żywienia i być dodawane praktycznie do każdego posiłku (należy zjadać co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie).
Porcja to np.:
- 1 szklanka soku owocowego/warzywnego
- 1 szklanka surówki,
- 1 średni owoc np. jabłko, pół grejpfruta,
- 1 średnie warzywo np. marchewka, papryka,
- 1 szklanka drobnych owoców lub warzyw, np. truskawek, czereśni, jagód, fasolki szparagowej, pomidorków koktajlowych.Należy pamiętać, że dla małych dzieci (1-3 lata) porcje są mniejsze, np.:
- 5 fasolek szparagowych,
- 2 łyżki kukurydzy,
- 2 łyżki tartej marchewki,
- 1 ziemniak,
- kilka gotowanych różyczek brokułów czy kalafiora,
- 3 morele,
- mała brzoskwinia,
- pół banana,
- pół szklanki sokuJakie owoce i warzywa powinniśmy jeść? Przede wszystkim różnokolorowe, bo każdy kolor to inne składniki niezbędne dla zdrowia naszego organizmu:
- Chlorofil – zawierają go warzywa zielone np. sałata, szpinak, brokuły, jarmuż
- Karotenoidy – zawierają je owoce i warzywa żółte i pomarańczowe np. dynia, marchew, pomarańcza, banan, papryka
- Antocyjany – to składnik owoców i warzyw czerwonych, niebieskich czy fioletowych np. bakłażan, jeżyny, jagody, borówki, truskawki, burak, granat, papryka, pomidor
- Betalainy – zawierają je owoce i warzywa żółte, fioletowe i czerwone
24 X 2016 r. realizowany był w naszej szkole projekt edukacyjny pod tytułem „ Moje zdrowie – mój skarb”.
Wszystkie działania miały na celu kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych, zwiększenie świadomości uczniów na temat wpływu odpowiedniego odżywiania na zdrowie oraz utrwalanie odpowiednich nawyków żywieniowych.
Dzieci z klas I – III obejrzały przedstawienie w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA pt. Warzywa i owoce mają czarodziejskie moce”. Była to bajka promująca zdrowy tryb życia.
Po przedstawieniu rozpoczęły się warsztaty . Klasy I – wykonywały prace plastyczne, klasy II – kukiełki z warzyw i owoców a klasy III – sałatki owocowe lub warzywne.
Na zakończenie projektu ogłoszono wyniki Konkursu Plastycznego na temat: Mój zdrowy talerz. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców.
Dzieci bawiły się przy piosenkach: Kubuś tańczy i Czy rodzice wszyscy wiedzą, co ich dzieci w szkole jedzą?
Zdjęcia w Albumie fotograficznymopr. Krystyna Bosak
Rok szkolny 2015/2016
Wrażenia po obejrzeniu filmu „ Ernest i Celestyna”.
11 maja 2016 r. dzieci z klas I – III oglądały film pt. „ Ernest i Celestyna”. Tematem przewodnim filmu była wielka przyjaźń między niedźwiedziem a małą myszką.
Część filmu opowiadała o zdrowym odżywianiu. Wśród bohaterów jest rodzina niedźwiedzi, która sprzedaje słodycze dzieciom wychodzącym ze szkoły szkodząc ich zdrowiu . Natomiast swojemu synkowi tłumaczą, że nie wolno jeść słodyczy, bo psują się zęby.
W czasie omawiana dzieci zastanawiały się czy warto wydawać pieniądze na coś, co jest wprawdzie przyjemne, ale szkodzi zdrowiu i trzeba się potem leczyć.
Wątek słodyczy był punktem wyjściowym do rozmów na temat zdrowego odżywiania i stylu życia.Zdjęcia w Albumie fotograficznym
opr. Krystyna Bosak
Spektakl teatralny „ Prosiaczek”.
23 listopada 2015 r. uczniowie klas I – III uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym pod tytułem „ Prosiaczek”.
Celem spektaklu było uświadomienie dzieciom, czym jest zdrowe jedzenie oraz ukazanie konsekwencji jakie za sobą niesie nieprzestrzeganie zasad prawidłowego odżywiania.
Spektakl był bardzo udany. Widzowie z wielkim zainteresowaniem oglądali przedstawienie i zapamiętają zasady racjonalnej diety.opr. Krystyna Bosak
„Zdrowie mam tylko jedno …”
26 X 2015 r. realizowany był projekt edukacyjny „ Zdrowie mam tylko jedno i umiem o nie dbać”. W ramach projektu dzieci z klas 1-3 przygotowywały smaczne owocowe sałatki, kanapki oraz różne postaci z warzyw i owoców. Oglądały filmy o witaminach i zdrowych posiłkach. Uczestniczyły w pokazie multimedialnym o higienie spożywania posiłków.
W czasie sportowych rywalizacji wybierały zdrową żywność.
Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny , na który wpłynęło ponad 70 prac.
Nagrodzono 26 autorów prac konkursowych.opr. Krystyna Bosak
Zdjęcia w Albumie fotograficznym
Rok szkolny 2014/2015
1 czerwca 2015r. w szkole był realizowany projekt „ Święto wszystkich dzieci”.
W czasie projektu podsumowano tegoroczny program „Owoce i warzywa w szkole”. Uczniowie klas 1 – 3 i grupa przedszkolna wymyślali hasła o zdrowiu. Najciekawsze hasło przedstawiła klasa I b: „ZDROWIE MAMY, BO WARZYWA I OWOCE ZAJADAMY”.
Dzieci rywalizowały także w owocowo – warzywnych konkurencjach sportowych – toczyły kapustę kijem hokejowym, sadziły ziemniaki, i biegały slalomem z jabłkiem. Na zakończenie tańczono z Kubusiem i Gruszką.
Dzieci bardzo radośnie spędziły ten dzień.opr. Krystyna Bosak
Liczba porcji otrzymywanych przez jedno dziecko
Informacja o łącznej liczbie porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w I semestrze roku szkolnego 2014/2015 w ramach programu "Owoce i warzywa w szkole";Agencja Rynku Rolnego, na podstawie § 9 ust. 3 pkt 1) Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 sierpnia 2014 r.w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Agencję Rynku Rolnego związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu "Owoce i warzywa w szkole" (Dz. U. z 2014 r., poz. 1158) publikuje informację o łącznej liczbie porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w I semestrze roku szkolnego 2014/2015.
Na podstawie § 9 ust. 1 oraz ust. 2 ww. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Agencja Rynku Rolnego informuje, że łączna liczba porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w I semestrze roku szkolnego 2014/2015 wynosi 22.Zgodnie z pkt 7 Sposobu udostępniania owoców i warzyw stanowiącego załącznik do ww. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w każdym z 10 tygodni w I semestrze roku szkolnego 2014/2015 dzieciom udostępnia się co najmniej 2 porcje, ale nie więcej niż 3 porcje owocowo-warzywne.
Rok szkolny 2013/2014
W ostatnim tygodniu maja zakończyła się tegoroczna (już po raz trzeci realizowana w naszej szkole) edycja programu „Owoce w szkole”, którego głównym celem jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.
Program skierowany był do uczniów klas I – III , a finansowany ze środków Unii Europejskiej (75%) oraz budżetu krajowego (25%).
Przez 20 tygodni udostępniano dzieciom 3 razy w tygodniu świeże owoce (jabłka, gruszki) i warzywa (marchewkę, paprykę, rzodkiewkę) oraz soki owocowe i wielowarzywne.
Od strony teoretycznej dzieci uczyły się o zdrowym odżywianiu, brały udział w projektach edukacyjnych na temat „Jem zdrowo – wyglądam szałowo”, „Dbam o zdrowie swoje i swojej rodziny”, wykonywały prace plastyczne na konkursy, gazetki na szkolne korytarze, przygotowywały wesołe i kolorowe kanapki na drugie śniadanie, rywalizowały w zawodach sportowych, oglądały przedstawienia teatralne („Przygody Benka Grubaska”).
Program zakończono konkursem literackim „Oda do owoców i warzyw”.
Dzieci naszej szkoły z niecierpliwością oczekują następnej edycji programu OWOCE W SZKOLE.opr. Krystyna Bosak
Zdjęcia w Albumie fotograficznym