• BEZPIECZNY DOLNOŚLĄZAK

Zakończyliśmy udział w programie Bezpieczny Dolnoślązak

Celem programu było zrealizowanie działań mających na celu podniesienie świadomości uczniów na temat bezpiecznych zachowań oraz praktycznego wykorzystania umiejętności współdziałania ze służbami i organizacjami powołanymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa w różnych sytuacjach.

Ten niepowtarzalny w swoich założeniach program sprawił, że uczniowie naszej szkoły nabyli umiejętności, które ułatwią im poruszanie się we współczesnym świecie, a także pozwolą prawidłowo reagować na niebezpieczeństwa i zagrożenia, którym podlegają w najbliższym otoczeniu.

Nasza szkoła jako jedna z niewielu szkół (40 szkół w województwie dolnośląskim) zakwalifikowała się do konkursu organizowanego  przez Dolnośląski  Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu pod nazwą „Bezpieczny Dolnoślązak.”  Należało wybrać dwa tematy z zaproponowanych  przez DODN, następnie opracowanie i zrealizowanie projektu edukacyjnego  w terminie od 1 października do 31 marca 2014 r. Wybraliśmy tematy związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowych i bezpiecznym Internecie. Projekt nasz nosił nazwę „BEZPIECZNE WĘDRÓWKI UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ PO REALNYM I WIRTUALNYM ŚWIECIE”.  Przystąpiły do niego wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej i klasy piąte. Zaplanowane zadania zostały zrealizowane w sposób ciekawy bo praktyczny. Były to między innymi warsztaty podczas, których uczniowie klas I-III  poznawali numery alarmowe, bezpieczne zachowania w sytuacjach zagrożenia w domu i na drodze, zasady przechodzenia przez jezdnię, sposoby udzielania pierwszej pomocy. Natomiast klasy piąte poznały zagrożenia płynące z nieumiejętnego korzystania ze stron internetowych.

Wszystkie działania zrealizowaliśmy przy współudziale funkcjonariuszy policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Podsumowaniem  naszego projektu  był Turniej Sportowo - Wiedzowy połączony z prezentacją scenek dramowych na temat bezpiecznego zachowania się w sieci. Sprawdziliśmy nabycie umiejętności bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym i sieci przez naszych uczniów. Uwieńczeniem zmagań w turnieju było zdobycie dla klasy dyplomu i tytułu „ Wzorowy Pieszy” a dla każdego ucznia: książeczki ,,Kodeks dla Ciebie”. W turnieju wiedzowym wszystkie drużyny prawidłowo rozwiązały zadania, natomiast w turnieju sportowym wyniki poszczególnych drużyn różniły się tylko jednym punktem. Zaprezentowane przez klasy piąte scenki i prezentacje multimedialne były na wysokim poziomie.

Turniej odbył się 27 marca, na który przybyli zaproszeni goście - przedstawiciele urzędu gminy, policji, pogotowia ratunkowego.  Wszyscy podziwiali zaprezentowane przez uczniów nabyte, konkretne umiejętności, które pozwolą dzieciom na bezpieczne poruszanie się na drogach i w sieci. Zapoznali się z ciekawymi pracami uczniów, które powstały jako efekt realizacji projektu - makiety ulic ze znakami drogowymi, krzyżówkami, rysunki i utwory literackie na temat numerów alarmowych.

Teraz czekamy na podsumowanie dolnośląskiego programu. Jednak niezależnie od podsumowania projektu przez organizatora cieszymy się, że nasi uczniowie doskonale wiedzą jak należy zachowywać się bezpiecznie i jak sobie radzić w sytuacjach trudnych.