• Rok szkolny 2010/2011

      • PODRĘCZNIKI OBOWIĄZUJĄCE W ROKU SZKOLNYM 2011/2012
        Wykaz podręczników obowiązującyh w naszej szkole w roku szkolnym 2011/2012 znajduje się w linku "Podręczniki"
        inf.

         

        KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH

         W piątek - 17 czerwca 2011 roku - organizujemy KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYVH.
         Prosimy uczniów z klas 4 - 6 o przygotowanie na ten dzień podręczników, które chcą odsprzedać swoim młodszym koleżankom i kolegom.
        Kiermasz odbędzie się na drugiej lekcji (09:50 - 10:35).
        inf.

         

        ODPUST I UROCZYSTE WPROWADZENIE RELIKWII ŚW. ANTONIEGO PADEWSKIEGO

        Dobra współpraca między szkołą a parafią odbywa się na wielu płaszczyznach. Katecheza szkolna jest zintegrowana z duszpasterstwem parafialnym. Szkoła i parafia wspomaga się w działaniach, współorganizuje różne przedsięwzięcia.
        Ostatnim z takich działań był odpust parafialny dla naszego kościoła p.w. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego 13 czerwca 2011. W czasie mszy odpustowej zostały uroczyście wprowadzone relikwie św. Antoniego, które na prośbę ks. proboszcza Jacka Wawrzyniaka SDS, przekazało naszemu kościołowi sanktuarium św. Antoniego w Padwie. Uroczystościom przewodniczył Prowincjał Salwatorianów ks.Piotr Filas SDS.
        Dla podkreślenia powagi i rangi wydarzenia w uroczystości wziął udział Poczet Sztandarowy naszej szkoły.
        Warto przy tej okazji przypomnieć, że cześć dla św. Antoniego Oborniczanie przywieźli ze sobą w 1945 r. gdy musieli opuścić miasto Husiatyn leżące na Wschodnich Kresach dawnej Rzeczpospolitej. Byli to pradziadkowie i dziadkowie naszych uczniów.
        Obraz św. Antoniego czczony w Husiatynie w czasie ewakuacji trafił do klasztoru franciszkanów -bernardynów w Alwerni pod Krakowem i tam przebywał do 1983 r. Jego obecność w naszym kościele zawdzięczamy Państwu Marii i Janowi Sobków oraz ich synowi Ryszardowi, którzy przywieźli go z Alwerni do remontowanej wówczas świątyni na ul. Trzebnickiej. Wielkimi orędownikami kultu św. Antoniego byli zmarli już księża śp. Ks. Leszek Dublewicz i ks. Antoni Kiełbasa. Wspomniane przeze mnie osoby pokazały nam jak możemy czcić św. Antoniego i szukać u Niego pomocy gdy zagubimy jakąś rzecz czy samych siebie.
        Dalszy rozwój kultu św. Antoniego zależy od nas samych.
        Opracował Adam Politowicz

         

        PODZIĘKOWANIE OD PRZEDSZKOLAKÓW ZA WYJAZD DO KINA
        Dzięki uprzejmości Burmistrza Obornik Śląskich Pana Sławomira Błażewskiego i Prezesa Intermarche w Obornikach Śl. Pana Łukasza Budasa dzieci z "zerówki" z naszej szkoły w dniu 1 czerwca 2011r., z okazji Dnia Dziecka, pojechały na film „Kung Fu Panda 2” do wrocławskiego kina Helios w Magnolia Park.
        Serdecznie dziękujemy za zorganizowanie tego wspaniałego wyjazdu. Dzieci były zachwycone. Część z nich po raz pierwszy z wielkim zainteresowaniem obejrzała bajkę w kinie w 3D. Dziękujemy również za paczki pełne słodyczy, które dzieci otrzymały. Cieszymy się, że są w naszym mieście ludzie, dla których uśmiech dziecka jest najważniejszy.
        Dziękujemy raz jeszcze, a do podziękowań dołącza się grono naszych podopiecznych.
        Róża Kaczmarek wychowawczyni klasy 0 a
        Jolanta Pierzynowska wychowawczyni klasy 0 b



        DZIEŃ MAMY W KLASIE III b

        Dnia 26 maja 2011 r. odbył się w naszej klasie Dzień Mamy. Zaprosiliśmy nasze mamy na godz. 16:00. Przygotowaliśmy dwa przedstawienia: „Nowoczesny Kopciuszek” i „Jezioro Łabędzie”. Dwie nasze koleżanki Zuzia i Ola grały na keyboardzie i śpiewały. Helenka pięknie zagrała na skrzypcach. Złożyliśmy mamom serdeczne życzenia i zaśpiewaliśmy „Sto lat”. Wręczyliśmy kwiaty i drobne upominki. Potem był poczęstunek. Stoły były pięknie nakryte, udekorowane kwiatami. Mamy były bardzo wzruszone i szczęśliwe. To był bardzo miły dzień.
        Julia Laskowska klasa 2 b

        Zdjęcia z uroczystości z okazji Dnia Mamy w kl. 3b
         

        WYCIECZKA KLAS TRZECICH DO KSIĄŻA

        Dnia 24.05.2011r.nasza klasa 3a wyjechała na wycieczkę do Książa razem z klasami 3b i 3c. Wyruszyliśmy autokarem o godzinie 8:20. W czasie drogi wesoło rozmawialiśmy na różne ciekawe tematy ze swymi „sąsiadami”. Zatrzymaliśmy się przy stacji benzynowej, aby skorzystać z toalety i rozprostować kości. Po czym ruszyliśmy w dalszą drogę. Pan przewodnik opowiadał nam w czasie drogi o mijanych miejscach.
        Około godziny 12:00 dotarliśmy do Książa. Najpierw obejrzeliśmy zamkowe ogrody pełne kwitnących rododendronów i azalii. Następnie udaliśmy się do stadniny koni. Pani Joanna opowiedziała nam o koniach rasy śląskiej i zaprowadziła nas do mieszkających tam ogierów. Później zobaczyliśmy również ogiery biorące udział w zawodach sportowych. Był tam m.in. Lokan - jeden z mistrzów świata w tej dyscyplinie. Widzieliśmy także klacze i ich źrebaczki. Jedną z klaczy, o imieniu Regina mogliśmy nakarmić marchewkami i pogłaskać. Mieliśmy również okazję zobaczyć powozy książęce.
        Następnym punktem programu było zwiedzanie zamku. Pan przewodnik oprowadzał nas po salach i opowiadał ciekawostki. Najpierw poszliśmy do salonu, gdzie dowiedzieliśmy się dużo o Księżnej Teresie, zwanej przez rodziców Daisy.
        Zaprowadzono nas do ogromnej sali z trzema kominkami i pięknym malowidłem na suficie. Później widzieliśmy jadalnię, w której Daisy jadała posiłki, a do stołu nakrywały i podawały 32 osoby ze służby. Był tam też Salon Chiński, w którym kobiety plotkowały oraz sala, w której mężczyźni opowiadali o swych życiowych sprawach. Był jeszcze gabinet Daisy z bardzo pięknym, marmurowym kominkiem. Pan przewodnik opowiadał, że księżna, gdy wychodziła za mąż miała 17 lat, a jej mąż – 30, a w prezencie ślubnym od męża dostała sznur pereł długości 6 m.
        Zobaczyliśmy tam też ‘skałkę szczęścia’. Gdy się jej dotknie obiema rękami na raz, to znaczy, że spotka się miłość, kiedy prawą ręką – wróci się tam za 3 miesiące, żeby dotknąć lewą ręką najpierw trzeba pomyśleć życzenie, a potem przez trzy dni nie mówić i życzenie ma się spełnić.
        Kiedy wyszliśmy z zamku obejrzeliśmy resztę ogrodów, a następnie poszliśmy kupować pamiątki, a później udaliśmy na parking, gdzie stał nasz autokar. Ruszyliśmy w dalsza drogę. Minęło kilka minut i już byliśmy przy palmiarni, gdzie zobaczyliśmy wiele egzotycznych roślin. Były tam palmy daktylowe, kaktusy i roślina potocznie zwana ‘drzewkiem szczęścia’. Można było tam też sobie kupić małą, egzotyczną roślinkę. W końcu trzeba było wracać do domu. Wsiedliśmy w autokar i ruszyliśmy w drogę powrotną.
        Wycieczka była wspaniała. Wróciliśmy z wieloma wspomnieniami i wrażeniami.
        Anna Gołecka kl. 3a

        Zdjęcia z wycieczki klas trzecich do Książa



        ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE RADY RODZICÓW

        W dniu 2 czerwca 2011 r. o godzinie 17.00, w szkole w sali nr 10 odbędzie się spotkanie Rady Rodziców.
        Przewodnicząca RR - W. Marschollek



        ZAPROSZENIE

         W poniedziałek – 30 maja 2011 r., w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich, odbędzie się w naszej Szkole Turniej Piłki Siatkowej: nauczyciele - rodzice, na który zapraszamy:
        · rodziców,
        · przyjaciół szkoły,
        · nauczycieli,
        · mile widziani również kibice.
        Wszystkich chętnych zapraszamy na godz. 19:00 do sali gimnastycznej.
        W imieniu organizatorów: Agnieszka Garczyk i Adam Politowicz

         

         

        WIZYTA PREZYDENTA RP w OBORNIKACH ŚLĄSKICH

        11 maja 2011 roku w Powiatowym Zespole Szkół przy ul. Parkowej 8 z inicjatywy Pani Poseł RP Ewy Wolak Oborniki Śląskie odwiedził Prezydent RP Bronisław Komorowski. Odbyło się otwarte spotkanie Prezydenta z obornicką młodzieżą, na którym uczniowie zadawali pytania związane z osobą Prezydenta, nauką a także przyszłością kraju. Dziesięciu najlepszym maturzystom z powiatu trzebnickiego Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył listy gratulacyjne.
        W spotkaniu uczestniczyli również nasi uczniowie - harcerze i chór szkolny, którzy mieli okazję powitać Prezydenta i zaśpiewać kilka piosenek.
         Inf.

        Fotorelacja - zdjęcia z wizyty zamieszczone na obornickiej stronie internetowej.
         

         

        PIERWSZE SPOTKANIE RADY EKOLOGICZNEJ

        Dnia 9 maja 2011 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Obornikach Śl. o godz. 17:00 odbyło się pierwsze spotkanie Rady Ekologicznej Szkoły.
        Obecni byli: uczniowie, rodzice, prezes i zatępca Koła Łowieckiego "Krzyżówka", nauczyciele, dyrektor szkoły.
        Wybrano Zarząd RESz w składzie:
        - przewodnicząca - Pani Urszula Mielniczuk,
        - z-ca przewodniczącej - Pani Urszula Gawlik,
        - sekretarz - Pani Grażyna Stanaszek,
        - skarbnik - Pani Jonata Pierzynowska
        opr. U.Mielniczuk



        ROK 2010/2011 - ROKIEM ODKRYWANIA TALENTÓW

        "Zdolności, zainteresowania, możliwości poszczególnych uczniów są różne. Różnym dzieciom potrzebne są różne drogi edukacyjne. Misją szkoły jest pomoc wszystkim dzieciom w rozwoju ich talentów i umiejętności.
         Wymiernym efektem tej inicjatywy będzie stworzenie na stronie internetowej www.roktalentow.men.gov.pl ogólnopolskiej mapy pozaszkolnych miejsc odkrywania talentów, promującej instytucje i organizacje wspierające uzdolnienia dzieci i młodzieży. Umieszczenie na tej mapie będzie ściśle związane z przyznaniem tytułu „Miejsce Odkrywania Talentów" pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Z pewnością ułatwi ona wymianę dobrych praktyk między wszystkimi wyróżnionymi tytułem, pomoże również w dotarciu do nich potencjalnie zainteresowanym uczniom, wraz z ich nauczycielami, lub także rodzicami." (z listu Pani Katarzyny Hall - ministra edukacji narodowej)
        W odpowiedzi na apel Pani Minister złożyliśmy wniosek o przyznanie nam tytułu: "Szkoła Odkrwców Talentów".
        Wypełnieniem wniosku zajął się Pan Łukasz Polak. Spośród wielu kół zainteresowań działających w naszej szkole wybrano i opisano:
        - Koło Ekologiczne (opiekun Urszula Mielniczuk),
        - Wolontariat Samorządu Uczniowskiego (opiekun Adam Politowicz),
        - Koło Matematyczne (opiekun Dorota Kurpiewska),
        - Koło Twórczości Celestyna Freineta (opiekun Zdzisława Zając),
        - Szkolne Koło Sportowe (opiekun Łukasz Polak).
        inf.

         

         

        RODZINA SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II

        Jesteśmy już w Rodzinie Szkół noszących imię Jana Pawła II.
        Mamy nadzieję, że nawiązanie kontaktów z innymi polskimi szkołami noszącymi imię Jana Pawła II wzbogaci naszą pracę wychowawczą wokół Patrona.
        "Nasze rodzinne współdziałanie jest wynikiem potrzeby ciągłego odnajdywania się i działania we wspólnocie, która daje nam możliwość wspólnego pogłębiania naszej wiary, stwarza różne płaszczyzny wymiany doświadczeń oraz z racji ogólnopolskiego charakteru umożliwia poznawanie pełnego kolorytu naszych regionalnych kultur".
        (Cytat zaczerpnięty ze strony internetowej RSimJPII http://rodzina.org.pl/ )
        inf.

         

         

        UWAGA!

        W dniu 11 maja 2011 r. w naszej szkole odbędzie sie gminny etap Konkursu Znam Jana Pawła II.
        W linkach poniżej znajduje się regulamin konkursu oraz materały, z których można skorzystać przygotowując się do Konkursu.

        Regulamin_konkursu_-_Znam_Jana_Pawla_II.doc
        ZYCIE_PAPIEZA_1_.doc
        opr. Adam Politowicz
         

         

        ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE RADY RODZICÓW

        W dniu 9 maja 2011 r. o godzinie 17.30, w szkole w sali nr 10 odbędzie się spotkanie Rady Rodziców.
        Przewodnicząca RR - W. Marschollek

         

         

        ZAPROSZENIE NA ZEBRANIA Z RODZICAMI

        W dniu 9 maja 2011 r. odbędą się Zebrania z rodzicami:
        - klasy 0b, 1 - 3 o godz. 16:30;
        - klasy 4 - 6 o godz. 17:00.
        Miejsce spotkań:
        - kl. 0a - sala oddziału przedszkolnego grupy A
        - kl. 0b - sala oddziału przedszkolnego grupy B
        - kl. 1a - sala nr 24 (I piętro),
        - kl. 1b - sala nr 31 (II piętro)
        - kl. 1c - sala nr 17 (parter),
        - kl. 2a - sala nr 30 (II piętro),
        - kl. 2b - sala nr 25 (I piętro),
        - kl. 2c - sala nr 6 (parter),
        - kl. 3a - sala nr 33 (II piętro),
        - kl. 3b - sala nr 32 (II piętro),
        - kl. 3c - sala nr 29 (II p[iętro),
        - kl. 4a - sala nr 20 (I piętro)
        - kl. 4b - sala nr 23 (I piętro),
        - kl. 4c - sala nr 5 (parter),
        - kl. 5a - sala nr 21 (I piętro),
        - kl. 5b - sala nr 19 (parter),
        - kl. 5c - sala nr 07 (piwnica),
        - kl. 6a - sala nr 016 (piwnica),
        - kl. 6b - sala nr 10 (parter).
        ZAPRASZAMY!

         

         

        ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE RADY EKOLOGICZNEJ SZKOŁY

        Dnia 9 maja 2011 r. o godzinie 17:00 w pracowni przyrodniczej (sala nr 26 - II piętro) odbędzie się spotkanie Rady Ekologicznej Szkoły.
        Nauczyciel przyrody - Urszula Mielniczuk

         

         

        KONKURS MATEMATYCZNY - WESOŁE MYŚLENIE

        6 maja 2011 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich odbył się etap gminny konkursu matematycznego dla klas III „Wesołe Myślenie”. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów.
        Uczestnicy mieli rozwiązać 5 zadań tekstowych o różnym stopniu trudności.
        Krzysztof Olejniczak z klasy III a i Wojciech Pałka z klasy III b zajęli II miejsce.
        Emilia Jarczewska i Monika Ołdziejewska z klasy III c , Krystian Kluk (III b) i Michał Głąbicki (III a) zajęli miejsce III.
        Laureatom gratulujemy.
        Wychowawczynie klas III - Agnieszka Garczyk, Krystyna Bosak i Wioletta Chomnicka.

        Zdjęcia laureatów
         

         

        ŚWIĘTO SZKOŁY

        W dniu 29 kwietnia 2011 roku odbyły się działania związane ze Świętem Szkoły, które odbywały się pod tytułem „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.” (Jan Paweł II) Celem zajęć w tym dniu było zapoznanie dzieci z cytatami, myślami i listami skierowanymi przez Jana Pawła II do dzieci i młodzieży. Dzień rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji szkoły, w której uczestniczyli uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły. Po mszy przeszliśmy wraz z pocztem sztandarowym do szkoły, gdzie w sali gimnastycznej powitaliśmy zaproszonych gości. Kilka ciepłych słów skierowali do nas Pan wiceburmistrz Adam Stocki, Pan Henryk Sielicki. Kolejnym punktem programu był montaż słowno – muzyczny w wykonaniu członków kółka teatralnego i chóru szkolnego. Na koniec, wszystkim Rodzicom, Nauczycielom i Uczniom, życzenia złożyła Pani Dyrektor Krystyna Haładaj:
        Drodzy uczniowie i szanowni Państwo. Zgromadziliśmy się tu dzisiaj na wielkiej uroczystości jaką jest druga rocznica przyjęcia przez naszą szkołę za patrona Osobę Ojca św. Jana Pawła II. Od tego czasu w sposób szczególny staramy się, aby nasze działania wychowawcze uczyły postaw o jakich nauczał nas JPII.
        Był on wielkim człowiekiem i stanowi dla nas niezwykły autorytet. Pierwszy papież Polak Karol Wojtyła zrobił wiele dla ludzkości. Swoim życiem i postawą uczył, jak stawać się lepszymi ludźmi, jak dążyć do doskonałości. Jednoczył na całym świecie ludzi różnych przekonań, kultur, religii i stanów. Człowiek, który Swą skromnością, prostotą i mądrością wzbudzał szacunek innych, a głoszone przez Niego wartości rozumiane były wszędzie. Wielki patriota zawsze żywo interesujący się tym, co działo się w Ojczyźnie.
        Jesteśmy dumni, że jest on patronem naszej szkoły, że nasza szkoła nosi jego imię. Ze wszystkich sił będziemy dążyć, aby zbliżać się do tych wartości o których nas nauczał.
        Niech w dalszej pracy towarzyszą nam Jego słowa: „Dalej podążajcie już sami, znacie kierunek, zostawiłem wam drogowskazy, byście nie zmylili kroków”.
        W dniu naszego święta, w przededniu beatyfikacji JPII składam wszystkim uczniom, rodzicom i przyjaciołom szkoły szczere podziękowania za każdą udzieloną nam pomoc, za każde dobre słowo i wsparcie oraz życzę aby duch JPII nigdy nas nie opuszczał.
        Po akademii wszyscy uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami przeszli do klas, w których na warsztatach mieli za zadanie wykonać, pracując w grupach, dwie karty – jedną do Księgi szkolnej i drugą na wystawę w holu szkoły. Dzień zakończyliśmy zawodami sportowymi, w których brali udział przedstawiciele wszystkich klas oraz grona pedagogicznego. Było przy tym wiele zabawy i śmiechu. Następne Święto Szkoły już za rok.
        Małgorzata Mnich




        29 kwietnia 2011 r. II ROCZNICA NADANIA SZKOLE IMIENI JANA PAWŁA II I SZTANDARU

        Przebieg uroczystości:
        08:00 – 09:00 Msza św. w kościele św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego
        09:00 – 10:00 Uroczysta akademia
        10:00 – 11:00 Udział uczniów w warsztatach na temat „Jan Paweł II a dzieci
        11:00 – 12:30 Zawody sportowe
        12:30 Zakończenie Święta Szkoły (w sali gimnastycznej)



        ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

        Drodzy Nauczyciele, Pracownicy szkoły, Drodzy Rodzice i Uczniowie
        Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni Nas wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.
        Krystyna Haładaj i Alicja Łukomska



        KONKURS - NIE ĆPAM, NIE PIJĘ, NIE PALĘ

         W dniu 21 kwietnia 2011 roku uczniowie uczęszczający na zajęcia koła teatralnego „Rzeczpospolita Babska” wzięli udział w konkursie, organizowanym od kilku lat przez Biuro Pełnomocnika Burmistrza ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom. W bieżącym roku wzięłyśmy udział w trzech formach – przedstawienie teatralne, piosenka oraz autorskie wiersze. Tematem konkursu co roku jest szeroko rozumiana profilaktyka uzależnień.
        Przedstawiłyśmy sztukę pt. „Po drugiej stronie”, w której chciałyśmy pokazać jakie niebezpieczeństwa czyhają na młodych ludzi, jeśli nie mają wokół siebie zaprzyjaźnionych ludzi. Dziewczyny z klasy 5 c – Ala Kowalczyk, Ala Jarczewska, Patrycja Leśniak, Ola Rudnicka oraz Julia Pałka zaśpiewały piosenkę, do której same ułożyły słowa, a jako podkład muzyczny wykorzystały melodię piosenki „Przyjaciele”. Ich piosenka nosiła tytuł „ Zdrowie jest najważniejsze”
        Danusia Sobala, Wiktoria Luty, Agnieszka Lizak i Nicoll Mueller przedstawiły swoje autorskie wiersze, które poruszały temat zagrożeń związanych z nikotyną, alkoholem i narkotykami.
        Ze względu na dużą różnorodność i wysoki poziom wszystkich występujących Jury przyznało wszystkim pierwsze miejsce i wręczyło czek na 150 złotych. Pieniądze te będziemy chciały wykorzystać na wyjazd do teatru do Wrocławia.
        Małgorzata Mnich

         

         

         MISTERIUM WIELKANOCNE

        Od wielu lat pragnąc wprowadzić uczniów w przeżywanie tajemnicy Świąt Wielkanocnych zmagam się z tematem: „Jak przedstawić dzieciom prawdę o ZMARTWYCHWSTANIU”?
        W tym roku prowadząc koło teatralne podjęliśmy z uczniami wspólną decyzję, aby tematykę najważniejszej prawdy naszej wiary opowiedzieć poprzez porównanie do wiosny. W przedstawieniu wykorzystaliśmy scenariusz znaleziony na portalu www.natan.pl pt „PORANEK WIELKANOCNY”. Motywem przewodnim całego występu były słowa Wiosna to Zmartwychwstanie. Do tekstu opracowaliśmy prezentację z wykorzystaniem piosenki Pana Marka Grechuty pt. „Wiosna” i innych utworów różnych artystów.
        Po wielu próbach, zgrywaniu tekstu, muzyki i slajdów prezentacji przedstawiliśmy nasze „dzieło” na apelu 20 kwietnia - w ostatnim dniu przed Świętami Wielkanocnymi.
        Sądząc po reakcji uczniów odbiór treści był zaskakujący dla nas samych. Podobały się piosenki, a również słowa komentarzy do slajdów, które zapadały w pamięć uczniów. Dziękuję aktorom, których pozwolę sobie wymienić z imienia i nazwiska: Maria Gołecka, Katarzyna Dąbrowska, Paula Białka, Maja Hanzel, Katarzyna Zachar, Agnieszka Lizak, Grzegorz Lizak, Kacper Przybyła, Wojciech Pluta, Michał Kusztelak( obsługa komputera), Jakub Żak (muzyka). Dziękuję za wspólne przeżywanie ZMARTWYCHWSTANIA.
        Adam Politowicz

        Zdjęcie z zasobów internetu
         

         

        DZIEŃ ZIEMII w NASZEJ SZKOLE

        19 kwietnia 2011 roku jak zawsze w naszej szkole odbył się Dzień Ziemi.
        Ekozespół z klasy 5 c w składzie: Alicja Kowalczyk, Patrycja Leśniak, Agnieszka Lizak, Nicoll Mueller, Aleksandra Różańska i Katarzyna Zachar oraz klasa 2 a pod opieką Urszuli Mielniczuk i Małgorzaty Zachar przygotował audycję radiową poświęconą Dniu Ziemi. Audycja rozpoczęła się od przedstawienia historii Światowego Dnia Ziemi. Następnie uczniowie przedstawili krótką inscenizację o potrzebie ochrony przyrody na Ziemi. Piosenkę ,,S.O.S'' Majki Jeżowszkiej zaprenzentowały dzieci z klasy 2 a . Ekozespół zapoznał nas z wierszami o ochronie naszej planety i naszego najbliższego środowiska. Na zakończenie uczennice z klasy piątej zaśpiewły piosenkę pt. ,,Ziemia wyspa Zielona”, przy gitarowym akompaniamencie Alicji Kowalczyk. Po zaprezentowanej audycji radiowej społeczność szkolna przystąpiła do realizacji Projektu Edukacyjnego „Dzień Ziemi - Woda źródłem życia” opracowanego przez nasze Panie: Małgorzatę Zachar, Urszulę Mielniczuk, Jolantę Pierzynowską, Dorotę Kurpiewską i Anetę Ośmak-Żuk.
        Klasy od I do VI metodą aktywnego nauczania rozwiązywały problemy w czasie lekcji typu: Jak oszczędzać wodę? , Jak oszczędzać energię?, Jak segregować odpady? , Jak zbudować kompostownik? oraz korzystając z ITC obliczali Swój Ślad Ekologiczny i projektowały poprawę tego śladu korzystając ze strony internetowej www.gappolska.org .
        W holu szkoły Ekozespół z panem woźnym Janem Komorowskim zawiesił Kodeks Ekologiczny, który spełnia w naszej szkole normy zachowań na rzecz naszego środowiska. Ponadto Ekozespół z panami woźnymi zbudował w naszym ogródku przyrodniczym kompostownik, który ma na celu gromadzenie odpadów roślinnych i produkcję dobrej gleby na potrzeby naszej szkoły.
        Poza tym każda klasa wykonała kolorowy plakat na temat oszczędzania wody, oszczędzania energii oraz budowy kompostownika.
        Motto naszej szkoły brzmi: Każdy dzień jest świętem naszej planety - Ziemi.
        Opracował Ekozespół w składzie: Alicja Kowalczyk,Patrycja Leśniak ,Agnieszka Lizak, Nicoll Mueller, Aleksandra Różańska , Katarzyna Zachar pod kierunkiem pani Urszuli Mielniczuk, Jolanty Pierzynowskiej i Małgorzaty Zachar

         

         

        ARTSTYCZNY ŚWIAT MALUCHA - XVI EDYCJA

        Jak co roku w Obornickim Ośrodku Kultury odbyły się prezentacje teatralne z cyklu „Artystyczny Świat Malucha". 13 kwietnia 2011 r. odbyła się XVI edycja pod tytułem, ,Bajki, bajeczki z dziecięcej biblioteczki Szkoła nasza od wielu lat bierze aktywny udział w tej imprezie. Prezentacje teatralne naszych uczniów są istotnym elementem Szkolnego Programu Wspierania Uzdolnień. Istotne cele tej imprezy to:
        - prezentacja artystycznych uzdolnień dzieci
        - rozwijanie zainteresowań poezją i sztuką teatralną
        - popularyzowanie wspólnego śpiewania piosenek i recytacji wierszy
        - wymiana pomysłów, doświadczeń w zakresie pracy z dziećmi między nauczycielami szkół naszej gminy;
        W bieżącym roku szkolnym 2010 - 2011, naszą szkołę reprezentowała klasa II c wraz z wychowawczynią Zdzisławą Zając i klasa II a z wychowawczynią Małgorzatą Zachar. Uczniowie przygotowali i przedstawili według autorskiego scenariusza, inscenizację pt.,, Zaproszenie do bajki” Była to inscenizacja składająca się z fragmentów kilku bajek:, ,Lampy Aladyna’’, ,,Alibaby i czterdziestu rozbójników’’,, Kopciuszka”, ,, Pinokia”, ,,Jasia i Małgosi”, ,,Calineczki” i ,, Czerwonego Kapturka”.
        Aktorzy z wielkim zaangażowaniem wcielili się w grane role. Występowali w strojach przygotowanych przez rodziców, jak i przez opiekuna. Dodatkowym akcentem były dekoracje wykonane do każdej bajki. Występ bardzo podobał się , o czym świadczyć mogły gromkie brawa publiczności. Cały zespół otrzymał na pamiątkę- książki. Po prezentacji dyrektor OOK, pani Halina Muszak, bardzo ciepło podziękowała występującym aktorom za włożony trud i zaangażowanie. Podziękowania skierowała także do dyrektorów szkół i przygotowujących do prezentacji nauczycieli. Prezentacje teatralne zakończyły się słodkim poczęstunkiem ufundowanym przez sponsorów.-
        Impreza Artystyczny Świat Malucha cieszy się dużym powodzeniem. Jest ona końcowym efektem pracy artystycznej dzieci, którą realizują one na zajęciach artystycznych lekcyjnych i pozalekcyjnych w szkole. Uczestnicząc w prezentacji dzieci mają możliwość zaprezentowania własnych zdolności recytatorskich i teatralnych szerokiej publiczności.
        Sporządziła : Zdzisława Zając



         KONKURS TRIDUUM PASCHALNE

        Już po raz ósmy w naszym Powiecie trzebnickim odbył się Konkurs Religijny „Triduum Paschalne”. Celem tego konkursu jest:
        Zainteresowanie uczniów Pismem Świętym.
        Pogłębienie znajomości Ewangelii.
        Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem tekstu Pisma Świętego.
        Kształtowanie właściwych postaw religijnych.
        Rozwijanie osobowości ucznia.pobożnego przeżywania Wielkiego Postu
        Należało zapoznać się z Ewangelią wg św. Mateusza, z rozdziałami, które opisują mękę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa (tj. rozdziały: 26, 27, 28 wraz z przypisami i słowniczkiem do tego tekstu).
        Do etapu szkolnego, który odbył się 25 marca zgłosiło się 15 uczniów. Po rozwiązaniu testu naszą szkołę w etapie gminnym reprezentowali: Natalia Wojciechowska z V b, Maria Gołecka VI b i Jakub Sokołowski VI a.
        Gospodarzem etapu gminnego była Szkoła Podstawowa w Osolinie. W dniu konkursu,7 kwietnia zgłosiły się wszystkie szkoły naszej gminy, razem 15 uczestników. Należało rozwiązać dość trudny test. Z naszych reprezentantów Marysia Gołecka zajęła ex aequo1 miejsce i dostała się do etapu powiatowego. Tam jednak nie udało się Marysi zająć punktowanego miejsca.
        Bardzo dziękuję wszystkim za udział w konkursie, za reprezentowanie szkoły i życzę dalszych sukcesów już w innych konkursach.
        Adam Politowicz

         

         

          APEL z okazji VI ROCZNICY ŚMIERCI PAPIEŻA JANA PAWŁA II

        6 kwietnia w środę w czasie lekcji wychowawczej spotkaliśmy się na apelu, który był poświęcony już 6 rocznicy śmierci Jana Pawła II Wielkiego Polaka, człowieka wyjątkowego a jednocześnie Patrona naszej szkoły. Uczniowie działający w kole teatralnym prowadzonym przez p. Adama Politowicza przygotowali prezentację, która miała formę autobiografii Jana Pawła II. Papież niejako sam opowiadał o sobie zadając pytanie: „Czy nie zapomnieliśmy o Nim, o Jego nauce”.
        Mimo, że na apelu zgromadziła nas rocznica śmierci Naszego Patrona to trzeba przyznać, że nie miała ona smutnego charakteru, gdyż w perspektywie otwierała się przed nami radość z powodu ogłoszenia 1 maja 2011 Jana Pawła II błogosławionym.
        Adam Politowicz
        Zdjęcie z zasobów internetu

         

         

        ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE RADY RODZICÓW

        W dniu 18 kwietnia o godzinie 17.30, w szkole w sali nr 10 odbędzie się spotkanie Rady Rodziców. Planowana problematyka dotyczyć będzie opiniowania wykonania planu budżetowego za rok 2010, organizacji nowego roku szkolnego, zmian w prawie oświatowym w zakresie pomocy psychologiczno – pedagogicznej, wniosków z analizy za pierwsze półrocze, organizacji imprez i uroczystości szkolnych, planowania i organizacji akcji wolontariackich, wykonania planu finansowego RR.
        Przewodnicząca Rady Rodziców Wioletta Marschollek

         

         

         ZEBRANIA DLA RODZICÓW PRZYSZŁYCH UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY
         
        Szanowni Rodzice
        Informujemy, że w marcu kwietniu 2011 r. odbędą się w naszej szkole pierwsze spotkania organizacyjne dla rodziców dzieci, które przyjdą w nowym roku szkolnym - 2011/2012 do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych.
        - 25 marca 2011 r., godz. 17:00 - spotkanie rodziców uczniów klas I w roku szkolnym 2011/2012;
        - 18 kwietnia 2011 r., godz. 17:00 - spotkanie rodziców dzieci oddziału przedszkolnego w roku szkolnym 2011/2012
        Dyrektor szkoły Krystyna Haładaj

         

         NABOŻEŃSTWO DROGI KRZYŻOWEJ

        Od kilku lat wielkopostne nabożeństwo drogi krzyżowej przygotowują podczas katechez wybrane klasy. Gdy zbliżała się szósta rocznica śmierci Jana Pawła II zadania przygotowania modlitwy podjęła się klasa VI b. W zasobach Internetu znaleźliśmy odpowiedni tekst. Rozważania stacji drogi krzyżowej, były opracowane w taki sposób, że w cierpienie Jezusa zostało wpisane całe życie Ojca Świętego.
        Do tekstu dołączyliśmy wcześniej opracowaną prezentację i muzykę.
        Tak przygotowani, 1 kwietnia w piątek o godz.17.00, przedstawiliśmy naszą pracę całej parafii. Wysiłek stał się modlitwą, w której mógł uczestniczyć każdy. Zaprosiliśmy koleżanki i kolegów, rodziców i nauczycieli. Wielu skorzystało z zaproszenia do wspólnej modlitwy, zapatrzenia się w życie i działalność Ojca Świętego.
        Dziękujemy wszystkim za wspólna modlitwę.
        Adam Politowicz
        Zdjęcie z zasobów internetu

         

         

          DROGA KRZYŻOWA Z JANEM PAWŁEM II

        W piątek 01. kwietnia 2011 r. - w przeddzień szóstej rocznicy śmierci Jana Pawła II - grupa teatralna (uczniowie z kl. 6b) wraz ze swoim opiekunem Panem Adamem Politowiczem zapraszają wszystkich Uczniów, Nauczycieli i Pracowników naszej szkoły na Drogę Krzyżową.
        Podczas rozważań wspominać będziemy postać Jana Pawła II - Naszego Patrona.
        Droga Krzyżowa odprawiona zostanie w Kościele św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego o godz. 17:00.
        Mamy nadzieję, że przybędziecie chętnie i licznie. ZAPRASZAMY!!!
        Uczniowie z kl. 6b i Pan Adam Politowicz
        Zdjęcie z zasobów internetu

         

        SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU DO KINA na film JAN PAWEŁ II - SZUKAŁEM WAS

        Dnia 31.03.2011 r. odbył się wyjazd do kina na film pt. ,,Jan Paweł II – Szukałem Was”. Był on zorganizowany z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II, patrona naszej szkoły. Pojechało około 40 uczniów z różnych klas.
        Wyjazd ten odbył się po lekcjach. Wyjechaliśmy ze szkoły około godziny 14.30, a wróciliśmy około godziny 18.30.
        Od razu na wejściu furorę zrobił pan Adam Politowicz, który do kina wziął swoją córkę Celinę i gustowną niebieską torebeczkę, z którą nie rozstawał się przez cały czas (chodzi o torebkę, nie o córkę). Oprócz niego, jako opiekunowie jechali: pani Małgorzata Krupska, pani Joanna Luty, pani Małgorzata Zachar, pani wicedyrektor Alicja Łukomska i pani Wioletta Marschollek, która pojechała razem z córką Julią.
        Ponieważ jechaliśmy do kina ,,Helios” w Centrum Handlowym ,,Magnolia” mogliśmy szybko dojechać jadąc nowo wybudowaną obwodnicą śródmiejską Wrocławia. Do ,,Magnolii” dojechaliśmy w ciągu około czterdziestu pięciu minut. Po dojeździe na miejsce udaliśmy się do kina. Pan Adam odebrał bilety i mieliśmy czas wolny aż do rozpoczęcia filmu. Niektórzy z nas udali się do restauracji ,,McDonald”, która była tuż obok kina, inni zaś kupili popcorn i Coca-Colę w barze kinowym.
        Około godziny 16.00 rozpoczął się film. Był to półtora godzinny dokument, w którym na temat Jana Pawła II wypowiadały się osoby z jego najbliższego otoczenia. Były tam również informacje o samym papieżu i jego licznych pielgrzymkach.
        Film według mnie był bardzo ciekawy. Chociaż miałem dość niewygodne miejsce (najbardziej z prawej strony przedostatniego rzędu), na szczęście bardzo miłe towarzystwo w osobie koleżanki z kl. 6b umilało mi czas spędzony w kinie.
        Mam jednak informacje, że mój kolega z równoległej klasy, przespał cały film. Oj nieładnie kolego, nieładnie.
        Seans skończył się około godziny 18.00. Nikt się nie zgubił, więc w komplecie dotarliśmy do autobusu. Około godziny 18.30 wróciliśmy do szkoły, po czym wszyscy rozeszli się do domów.
        Jakub Sokołowski z kl. 6a

         

         

          KONSULTACJE DLA RODZICÓW

         W dniu 4. kwietnia 2011 r. w godz. 17:00 – 18:00 odbędą się dla Rodziców – konsultacje z nauczycielami 
         - oddziały przedszkolne - w salach danej grupy
         - wychowawcy kl. 1 – 3 – w salach danej klasy,
         - nauczyciele: języka polskiego, historii, przyrody, języka angielskiego, religii, – w sali nr 5,
         - nauczyciele: matematyki, techniki, informatyki, plastyki, muzyki, w-f – w sali nr 10
        Przed konsultacjami zapraszamy chętnych rodziców na spotkanie z psychologiem - Panią Danutą Buczek.
        Temat spotkania: "Jak pracować z dzieckiem nadpobudliwym".
        Spotkanie odbędzie w sali nr 10 (parter).
        inf.

         

         

          UWAGA

        05. kwietnia 2011 r. jest dniem wolnym od zajęć (podstawa prawna Rozp. MEN z dn. 5.10.2010 r. w sprawie organizacji roku szkolnego).
        Tego dnia uczniowie mogą skorzystać z opieki w świetlicy.
        W roku szkolnym 2010/2011 pozostał jeszcze jeden dzień wolny od zajęć dydaktyczno – wychowawczych:
         - 2 maja 2011 r.
        inf.

         

         

          UWAGA

        Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
        W kwietniu 2011 r. zostanie powołana w naszej szkole Rada Ekologiczna Szkoły. Do zadań członków rady należeć będzie m.in. wspieranie szkolnego programu edukacji ekologicznej, a także zgłaszanie własnych pomysłów działań i pomoc w ich realizacji. Serdecznie zapraszamy chętnych rodziców, nauczycieli i uczniów do pracy w radzie. Zgłoszenia przyjmować będzie do 21 kwietnia 2011 r nauczycielka przyrody – Pani Urszula Mielniczuk. Lista członków Rady Ekologicznej Szkoły opublikowana zostanie na stronie internetowej szkoły.
        opr. U. Mielniczuk

         

         

        GMINNY KONKURS RECYTATORSKI "IINTERPRETACJI POEZJI DZIECIĘCEJ"

        W dniu 17 marca 2011 r. w Szkole Podstawowej w Urazie odbył się etap gminny IX Konkursy Recytatorskiego "Interpretacje Poezji Dziecięcej". Naszą Szkołę reprezentowału trzy uczennice z klas I - III. Oto ich osiągnięcia:
        1 miejsce - Anna Gołecka - kl. 3a
        2 miejsce - Gabriela Kozłowska - kl. 1b
        3 miejsce - Zofia Wojciechowska - kl. 2b
        Ania Gołecka będzie reprezentować naszą gminę na etapie powiatowym tego konkursu.
        Wszystkim dziewczynkom GRATULUJEMY!!!

         

         

         WYNIKI WYBORU OFERENTA NA PROWADZENIE SKLEPIKU

        W linku poniżej znajdują się wyniki wyboru oferenta na prowadzenie sklepiku szkolnego.

        Wyniki_wyboru_oferenta_na_prowadzenie_sklepiku_szkolnego_1_.pdf

         

        OGŁOSZENIE

        Dyrektor Szkoły zaprasza do składania ofert na prowadzenie sklepiku szkolnego. Wymagane warunki w załączniku - poniżej.

        Zaproszenie_do_skladania_ofert_na_prowadzenie_sklepiku_szkolnego_1_.doc


        SZKOLNY KONKURS INTERPRETACJI POEZJI DZIECIĘCEJ - KL. I - III

        Dnia 08.03.2011 r. odbyła się XIV edycja Szkolnego Konkursu Interpretacji Poezji Dziecięcej z cyklu ,,Wiersze dla dzieci”. Do konkursu zostały wytypowane po dwie osoby z każdej klasy, w sumie 18 osób.
        Wyniki konkursu znajdują się w linku: Osiągnięcia uczniów.
        Dostosowując się do regulaminu konkursu gminnego, który przewiduje wyłonienie pierwszych miejsc z każdej kategorii wiekowej, naszą szkołę reprezentować będą trzy osoby, które zajęły pierwsze miejsca. Są to:

        Gabrysia Kozłowska - kl. 1b,
        Zofia Wojciechowska - kl. 2b,
        Anna Gołecka - kl. 3a.

        Gminny konkurs odbędzie się dnia 17 marca 2011 r. w Szkole Podstawowej w Urazie.


        Zdjęcia z Konkuru można obejrzeć w linku Album fotograficzny

        Organizatorki konkursu:
        Krystyna Bosak, Małgorzata Zachar i Zdzisława Zając


        KONSULTACJE DLA RODZICÓW

        W dniu 7 marca 2011 r. odbędą się dla Rodziców – konsultacje z nauczycielami w godz. 16:30 – 17:30
        oddziały przedszkolne - w salach danej grupy
        wychowawcy kl. 1 – 3 – w salach danej klasy,
        nauczyciele: języka polskiego, historii, przyrody, języka angielskiego, religii, – w sali nr 5,
        nauczyciele: matematyki, techniki, informatyki, plastyki, muzyki, w-f – w sali nr 10.

        Dla klas VI w godz. 17:00 - 17:30 odbędą się spotkania ogólne z wychowawcą klasowym poświęcone zapoznaniu rodziców z wynikami diagnoz szóstoklasisty i przekazaniu informacji na temat Sprawdzianu szóstoklasisty 2011.
        Zapraszamy!

        SPRAWOZDANIE Z PASOWANIA NA CZYTELNIKA

        W dniach 02. 03. 2011 r. oraz 03. 03. 2011 r. odbyło się w trzech turach (dla klas I a, I b, I c) – „Pasowanie na czytelnika”.
        Impreza ta miała charakter edukacyjno - widowiskowy, składała się z trzech części.
        - W pierwszej - bibliotekarz rozmawiał z dziećmi o funkcjach biblioteki szkolnej, jej regulaminie.
        - W drugiej części - odbył się turniej międzygrupowy, prowadzony przez uczniów klasy IV c (pod czujnym okiem bibliotekarza). Pierwszoklasiści mieli, w tej części spotkania, okazję popisać się znajomością klasycznych bajek, umiejętnością czytania i pisania. W trakcie trwania turnieju ćwiczyli trudną sztukę pracy grupowej. Zwycięzcy nagrodzeni byli gromkimi brawami a ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali – zdobyte przez swoje grupy -„słodkie punkty”- cukierki.
        - W trzeciej, kulminacyjnej części spotkania, odbyło się ślubowanie poszanowania książek oraz pasowanie na czytelników biblioteki szkolnej. Młodzi czytelnicy otrzymali okazjonalne dyplomiki i zostali zaproszeni do wypożyczalni.

        Sprawozdanie przygotowała nauczyciel-bibliotekarz
        Małgorzata Cymerman

        SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU NA LODOWISKO I DO SCHRONISKA

        Dnia 16 lutego 2011 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Urszuli Mielniczuk, Grażyny Stanaszek, Małgorzaty Zachar, Urszuli Gawlik oraz Izabeli Skrzypek, pojechali na wycieczkę do wrocławskiego schroniska dla zwierząt, restauracji Mc Donald’s i na lodowisko.
        W pierwszej kolejności dotarliśmy na lodowisko, gdzie przez całą godzinę wesoło jeździliśmy po lodzie. Potem udaliśmy się do restauracji Mc Donald’s. Gdy się posililiśmy po męczącej jeździe na łyżwach pojechaliśmy do schroniska dla zwierząt. Następnie podarowaliśmy karmę i kocyki oraz inne potrzebne rzeczy.
        Potem mogliśmy pooglądać zwierzaki, które czekają na właściciela i ich nowe schronisko wybudowane w zeszłym roku przy ulicy Ślazowej.
        Wszyscy wrócili cało i zdrowo do domu z pogodną miną i dobrym nastrojem.

        Opracowała: Alicja Wajer kl.VI b
        Patrycja Mazur kl.VI a

        Zdjęcia z wycieczku w Albumie fotograficznym



        SPRAWOZDANIE Z BALU WALENTYNKOWEGO

        Dnia 11 lutego 2011r. odbył się bal z okazji Walentynek. Został on zorganizowany i opłacony przez Radę Rodziców. Uczestniczyły w nim wszystkie klasy i przedszkolaki. Na miejsce organizacji balu wybrano salę gimnastyczną. Na czas balu została ona ozdobiona wielką ilością balonów. Po zakończeniu balu nie został ani jeden. Bal prowadził pan didżej, który ze swojego zadania wywiązał się znakomicie. Wszystkim podobały się puszczane przez niego piosenki. No, prawie wszystkim. Nasz szkolny didżej, Kuba Żak, przez cały bal chodził zdenerwowany. Chyba nie podobały mu się prezentowane utwory. Myślę jednak, że sam wolałby obsługiwać sprzęt i puszczać muzykę, jednak pan didżej nic sobie z tego nie robił. W sumie nie dziwię się, gdyż pan didżej wyglądał na kogoś, kto naprawdę zna się na swojej robocie. Bal trwał od godz. 8.00 do godz. 13.00. Na początku było oficjalne otwarcie balu. Otwierali go pani Wioletta Marschollek, przewodnicząca Rady Rodziców i pan Sławomir Gruberski, skarbnik Rady Rodziców. Potem rozpoczął się bal. Było nas na tyle dużo, że bal podzielono na dwie części. Od godz. 8.55 do godz. 10.45 bawiły się klasy 1- 3 i przedszkolaki, a klasy 4 -6 siedziały w swoich salach lekcyjnych. Potem sytuacja się odwróciła. Od godz. 10.45 do godz. 13.00 bawiły się klasy starsze, a klasy młodsze wróciły do swoich sal. Bal był pełen atrakcji. Były wybory Króla i Królowej balu w kategoriach klas starszych i młodszych. Ogłoszono też wyniki na Miss i Mistera. Dla klas 4 – 6 był też konkurs na najładniejszą klasową walentynkę, którą klasy te robiły, gdy młodsze się bawiły. Wszystkie walentynki były bardzo ładne. Niektóre małe, inne duże. Na niezwykły pomysł wpadła klasa VI a, do której chodzę. Pod przewodnictwem pana Adama Politowicza stworzyła ona niezwykłą walentynkę. Przy pomocy czerwonego brystolu, kleju, nożyczek, zszywacza, taśmy klejącej, patyka, flamastra i dobrych chęci stworzyła strój Amorka, razem z łukiem i strzałą. Klasa ubrała w ten strój Kubę Wołczyka. Biedaczkowi musiało być bardzo duszno. I tak powstała chodząca walentynka. Po zakończeniu konkursów i rozdaniu nagród, tańce rozpoczęły się dla klas starszych. Były szybkie i wolne piosenki. Często pan didżej patrzył, kto najlepiej tańczy, aby potem go nagrodzić. Wszyscy bawili się znakomicie, no może oprócz tych, których nie było. Gdy pan didżej zapowiedział ostatni taniec, nikomu nie chciało się iść do domu. Po zakończeniu balu uczniowie podziękowali panu didżejowi oraz Radzie Rodziców gorącymi brawami. Mam nadzieję, że za rok taki bal również się odbędzie.

        Jakub Sokołowski – uczeń klasy VI a

        Zdjęcia z Balu Walentynkowego -11.02.2011 r.



        WYWIADÓWKI!

        W dniu 24. stycznia 2011 r. odbędą się Zebrania wychowawców z rodzicami - wywiadówki:
        - klasy 0 - 3 o godz. 16:30;
        - klasy 4 - 6 o godz. 17:00.

        Jednocześnie informujemy, że z powodu nieobecności w pracy Pani A. Ośmak - Żuk, wywiadówka dla rodziców uczniów klasy 4a odbędzie się w innym terminie.
        O terminie spotkania rodzice i uczniowie zostaną powiadomieni po powrocie wychowawcy do pracy.
        Nie będzie również zebrania w oddziale przedszkolnym 0a. O nowym terminie spotkania rodzice zostaną powiadomieni.

        ZAPRASZAMY!

        DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE 1C

        „Niechaj Babcia i Dziadziunio dzisiaj wiedzą, że mają wnuczęta – wnuczęta kochające i wdzięczne ogromnie!”.
        Która babcia, i który z dziadków nie poczułby dumy i radości słysząc tak ujmujące słowa od swych wnucząt? Każdego roku z ich ust płyną życzenia pełne podziękowań i miłości. Tradycji musiało stać się zadość również i tego roku! Dnia 21 stycznia 2011 roku, uczniowie klasy 1„c” wraz z członkami kółka artystycznego, poetycko i śpiewnie przywitali długo wyczekiwanych gości. Wraz z wychowawczynią, uczniowie przygotowali uroczysty program artystyczny na cześć swoich dziadków, w którym podkreślali jak wiele znaczą Oni w życiu każdego dziecka. Pojawiły się zatem wiersze i piosenki opisujące codzienne czynności, jakie wykonują babcie i dziadkowie, by wnuczętom niczego nie brakowało. Jeden drugiemu z dumą, przed zebranymi gośćmi opowiadał o poczynaniach swoich babć i dziadków. Byli i tacy, którzy wcielili się w ich postać, przedstawiając jednocześnie nowoczesne babcie (podróżniczki) oraz tradycyjne (domowe gospodynie), wywołując zarazem uśmiech na twarzy niejednego gościa. Zaprosiliśmy babcie i dziadków również po to, by w dowód wdzięczności wręczyć im podarunek: laurki z postacią babci i dziadka widzianych oczyma dziecka oraz własnoręcznie wykonane kwiatki z papieru. Kończąc tę podniosłą chwilę zgromadzeni goście usłyszeli znane wszystkim słowa piosenki: „Sto lat, sto lat, niech żyją, żyją nam (…)!” a następnie uczcili swoje święto smakowitym poczęstunkiem.
        Aby jednak nie zapomnieć o ludziach starszych, przebywających w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Obornikach Śląskich, uczniowie klasy 1 „c” wraz z wychowawczynią, z przyjemnością wystąpią także przed Nimi, by umilić Im czas i wypełnić codzienność dziecięcą radością.

        Oprac. Anna Adamiec

        AKCJE WOLONTARIACKIE

        „GÓRA GROSZA”- ogólnopolska akcja zbierania pieniędzy na rzecz dzieci z Domów Dziecka. W naszej szkole zbiórka trwała przez listopad i grudzień.
        W dniu 15.12.2010 dokonano rozliczenia.
        Uzbieraliśmy 228 zł i 81 gr. Co daje 58gr na jednego ucznia. Nad akcją czuwała klasa IVb i trójka klasowa w osobach: Katarzyna Ślęzak, Kajetan Gibalski, Natalia Skrzypczyk. Dzielnie swoją klasę wspierała wychowawczyni pani Jadwiga Domerecka.

        POMOC DLA DZIECI Z ALBANII
        przy współpracy z Wolontariatem Salwatoriańskim
        Od 17 listopada do 6 grudnia 2010 zbieraliśmy różnego rodzaju przybory szkolne dla dzieci z Albanii, wśród których pracują księża Salwatorianie. Rok temu pomagaliśmy świetlicom środowiskowym prowadzonym przez CARITAS. W tym roku nawiązaliśmy współpracę z nowopowstającym Wolontariatem Salwatoriańskim. To ruch młodzieży z parafii prowadzonych przez Salwatorianów i kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie. Młodzież pragnie swój czas i siły poświęcać na rzecz misji zagranicznych prowadzonych przez Zgromadzenie Salwatorianów.
        Zebraliśmy dużą ilość różnych przyborów. Paczka została przekazana za pośrednictwem Wolontariatu Salwatoriańskiego z siedzibą w Bagnie dzieciom w parafii Bilaj w Albanii. Całym przedsięwzięciem kierowała klasa Va, która bardzo zaangażowała się w propagowanie zbiórki wśród uczniów i rodziców.
        Trójkę klasową stanowią: Patryk Kosiedowski, Cezary Nalepa, Mariusz Szmyt, a na szczególne wyróżnienie zasługuje Julia Rogala, która systematycznie „księgowała” całą zbiórkę.

        Opiekun SU Adam Politowicz





        „Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...”

        17 stycznia 2011 roku słowa księdza Jana Twardowskiego nabrały szczególnego znaczenia. W kwiecie wieku odeszła od nas na zawsze Renata Pijaj – przyjaciółka, koleżanka i nauczycielka.
        W naszych sercach pozostanie jako osoba ciepła, życzliwa, starająca się pomagać innym w trudnych sytuacjach.

        Była szkolnym omnibusem, uczyła dzieci matematyki, informatyki i przyrody. Jako wychowawca przez wiele lat wytyczała drogi życia przyszłym pokoleniom.



        Pozostanie po Niej pustka...

        Żegnamy Cię Reniu...

        Odeszłaś od nas za szybko. Dziś jesteś w naszych sercach przepełnionych żalem i na zawsze w nich pozostaniesz.

        Koleżanki i Koledzy

        UWAGA!

        Przewodnicząca Rady Rodziców zaprasza Radę na spotkanie w dniu 21. stycznia 2011 r. o godz. 17:00.
        Wioletta Marschollek

        19 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

        Dnia 7.01.2011 harcerze z naszej szkoły pomagali przygotować w OOK scenę na 19 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, za co byli nagrodzeni wielkimi brawami podczas samego Finału.
        W dniu 9.01.2011 roku ruszył 19 Finał WOŚP. Już od samego rana 120-osobowa armia wolontariuszy kwestowała na ulicach naszego miasta, a także pod sklepami i kościołami. Wolontariusze i harcerze mogli liczyć na ciepły posiłek, ciastka, pączki i herbatę w trakcie kwestowania, a po zakończonych kwestach zostali zaproszeni na pizzę. Głównym miejscem imprezy był OOK. Tam odbywały się pokazy: taneczne, piosenkarskie, gry na bębnach brazylijskich w wykonaniu zespołu Kicz Art, oraz break-dance’a w wykonaniu grupy Expresja.
        Zwieńczeniem całego dnia kwestowania było o godz.20.00 „Światełko do Nieba”, na pokaz którego przybyli bardzo licznie mieszkańcy naszego miasta. Dzień zakończył się koncertem zespołu „Paprika korps” podczas, którego wszyscy wolontariusze i nie tylko świetnie się bawili.

        Opracował Tomasz Gawlik kl. 4b

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym

        UWAGA!

        7. stycznia 2011 r. jest dniem wolnym od zajęć (podstawa prawna Rozp. MEN z dn. 5.10.2010 r. w sprawie organizacji roku szkolnego).
        Tego dnia uczniowie mogą skorzystać z opieki w świetlicy.

        Pozostały jeszcze następujące dni wolne od zajęć dydaktyczno – wychowawczych w roku szkolnym 2010/2011 to:
        · 5 kwietnia 2011 r.
        · 2 maja 2011 r.

        ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA

        Drodzy Nauczyciele, Pracownicy szkoły, Drodzy Rodzice i Uczniowie
         Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy Wam Wszystkim najlepsze życzenia.
        Niech ten szczególny okres Bożego Narodzenia upłynie nam w atmosferze rodzinnego ciepła, radości i spokoju, a Nowy Rok 2011 niech będzie rokiem pełnym sukcesów
        i spełnionych marzeń.
        Krystyna Haładaj i Alicja Łukomska



        ŚWIATEŁKO BETLEJEMSKIE

        Dnia 22.12.2010 roku o godzinie 17:00, podczas Mszy Świętej Roratniej w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ulicy Wyszyńskiego harcerze z naszej szkoły przejęli Betlejemskie Światełko Pokoju i zanieśli je wszystkim mieszkańcom Obornik Śląskich. Płomień Pokoju trafia do Europy dzięki austriackim skautom, którzy co roku przywożą go z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem do Wiednia. Stąd dzięki harcerzom dociera do każdego zakątka Europy. W Polsce trafia między innymi do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu. Betlejemskie Światełko Pokoju jest zwiastunem pokoju, oraz wzajemnej zgody i miłości. W ten sposób harcerze realizują słowa założyciela skautingu - Roberta Baden - Powella: „Starajcie się zostawić ten świat trochę lepszym, niż go zastaliście”.

             

        Opracował Tomasz Gawlik kl. 4b



        JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE W SZKOLE

        Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami w roku, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera.
        Jest to również okazja do wspólnego spotkania i wspólnego kolędowania w szkole uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości.
        Coroczne przedstawienie jasełkowe to stała tradycja naszej szkoły. 22 grudnia 2010 roku nasi uczniowie pod kierunkiem Pana Adama Politowicza wystawili „Jasełka Bożonarodzeniowe”. W przedstawieniu wzięły udział dzieci z klas pierwszych, drugich i szóstych. Szkolni aktorzy grali znakomicie i z wielkim zaangażowaniem. Świetnie wcielili się w postaci, które zajmują w ich życiu ważne role. Przedstawienie miało bardzo atrakcyjna formę wizualną. Jasełka uświetnił występ szkolnego chóru, który wspólnym śpiewaniem kolęd wprowadził nas i zgromadzonych gości w atmosferę zbliżających się świąt. Dowodem na to, że jasełka naprawdę się podobały były gromkie brawa ze strony widowni. Wielka w tym zasługa aktorów, którzy mimo młodego wieku zdołali nas przenieść w klimat tamtego wielkiego wydarzenia.
        opr. Małgorzata Zachar



        ŚWIĄTECZNY KIERMASZ

        Kochani Uczniowie i Drodzy Rodzice
        Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dużo zdrowia, radości oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku wszystkim Uczniom i Rodzicom życzy Rada Rodziców.
        Rada Rodziców zaprasza Uczniów i Rodziców na świąteczny kiermasz, na którym będzie można zakupić „świąteczne różności”.
        Kiermasz odbędzie się w szkole w dniach 21 – 22 grudnia 2010 r. w godzinach 08:45 – 12:45.
        Uzyskane dochody z kiermaszu Rada Rodziców wykorzysta na organizację imprez uczniowskich i zakup nagród z okazji zakończenia roku szkolnego.
        Z serdecznymi pozdrowieniami w imieniu RR przewodnicząca RR Wioletta Marschollek


        KONKURS CZYTELNICZY - PIĘKNIE CZYTAM

         SPRAWOZDANIE ZIMPREZY CZYTELNICZEJ KONKURSU „PIĘKNIE CZYTAM”DLA KLAS IV – VI
        Jak co roku, pod koniec I semestru – 17. 12. 2010 r. odbył się konkurs „Pięknie czytam”. Biorą w nim udział chętni uczniowie z klas IV – VI. Konkurs ten ma na celu zwrócenie uwagi na dbałość o czystość języka, o jego piękne brzmienie. Ponadto jest to jedna z form propagowania czytelnictwa.
        Z każdej klasy spośród chętnych , na drodze klasowych eliminacji, wyłaniani są reprezentanci, którzy biorą udział w szkolnym konkursie pięknego czytania.
        W trakcie konkursu przedstawiciele klas rywalizują na swoim poziomie wiekowym, w dwóch konkurencjach :
        - w pierwszej - uczestnik prezentuje wybraną przez siebie książkę – czyta jej fragment w przygotowanej –przez siebie oprawie scenograficznej ( rekwizyty, ubiór) przez 2 minuty;
        - w drugiej - uczestnik czyta nieznany tekst, wyznaczony przez komisję.
        Konkurs odbył się w bibliotece szkolnej.
        Komisja składająca się z nauczycieli : Małgorzaty Mnich, Jadwigi Majewskiej ( emerytowany n-l) oraz przygotowującej i prowadzącej konkurs – Małgorzaty Cymerman, oceniała: tempo czytania, dykcję, płynność czytania, intonację głosu, dobór lektury, oprawę scenograficzną.
        Do konkursu stanęło 13 osób z klas IV – VI. Celem konkursu było wyłonienie najpiękniej czytających uczniów na poziomie klas IV, V, oraz VI.
        Tytuły najpiękniej czytających zdobyli :
        w klasach IV : Sonia Salwirak i Kułakowski Marcin,
        w klasach V : Natalka Wojciechowska
        w klasach VI : Danuta Soból i Katarzyna Dąbrowska
        Zwycięzcy laureaci otrzymali w nagrodę dyplomy oraz książki, pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
        Sprawozdanie przygotowała Małgorzata Cymerman


        MIKOŁAJKI NA SPORTOWO

        Jak co roku z okazji 6 grudnia 2010 r. w naszej szkole odbyła się impreza sportowa pod hasłem „Mikołajki na sportowo”. Głównym celem imprezy była rywalizacja międzyklasowa na wesoło, promowanie zdrowego stylu życia, wpajanie zasad Fair Play, wyzwalanie pozytywnych emocji i integracja społeczności uczniowskiej.
        Nauczyciele wychowania fizycznego – Pan Łukasz Polak i Pani Anna Jeż – przygotowali szereg konkurencji, w których uczniowie i ich wychowawcy mieli wykazać się m.in. sprytem, szybkością czy pomysłowością. Dla klas I-III przygotowano pięć konkurencji natomiast dla klas IV-VI sześć konkurencji.
        Jak zawsze zabawa była przednia. Dopisali uczniowie, którzy mieli na sobie atrybuty św. Mikołaja czy inne różnorakie gadżety przypominające to radosne święto. Głównym DJ imprezy był uczeń klasy VI B – Kuba Żak. Duże emocje podczas poszczególnych konkurencji, plus trochę fajnej muzyki, to jest to co cechowało zabawę tego dnia. Wynik sportowy był drugorzędny, chodź oczywiście miło było wygrać. Na koniec każda klasa otrzymała dyplom z rąk nauczycieli wychowania fizycznego, a dodatkowo po szkole chodził św. Mikołaj, który miał prezenty dla każdego ucznia-sportowca.
        opr. Ł.Polak


        WYJAZD DO TEATRU - KL. 4 - 6
        3 grudnia 2010 roku uczniowie z klas 4-6 obejrzali przedstawienie pt,, Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Spektakl miał miejsce we wrocławskim Teatrze muzycznym ,,Capitol.
        Musical został wyreżyserowany przez Jerzego Bielunasa. Autorem muzyki jest Mateusz Pospieszalski, a choreografię opracował Maciej Florek.
        Spektakl był niezwykle ciekawy i wesoły. Opowiadał o Dorotce, małej dziewczynce, która w wyniku trąby powietrznej trafiła do niezwykłej i tajemniczej krainy, pełnej magii i niespodzianek. Aby wrócić do domu, dziewczynka musi prosić o pomoc Czarnoksiężnika.
        Podczas swojej wędrówki Dorotka spotyka nieszczęśliwego stracha na wróble, żelaznego drwala, tchórzliwego lwa oraz mnóstwo innych niesamowitych postaci. Wraz ze swymi przyjaciółmi bohaterka przemierzała baśniowy świat w poszukiwaniu serca, rozumu i odwagi.
        W spektaklu pełno jest czarów, barwnych postaci i emocji.
        Wszyscy widzowie byli zachwyceni wycieczką i mile wspominają zaczarowaną podróż w towarzystwie Dorotki i jej przyjaciół.
        Sonia Salwirak, klasa 4b


        SPOTKANIE RADY RODZICÓW

        Spotkanie Rady Rodziców odbędzie się 1. grudnia 2010 r. o godz. 17:30.
        Temat spotkania:
        1. Uchwały w sprawie zmian w prawie szkolnym
        2. Udział szkoły w projektach;
        - "Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji"
        - Pracownia przyrodnicza w każdej gminie
        - E- szkoła
        - Fundacja "Mleko dla Szkół, Mleko dla Zdrowia"
        - "5 porcji warzyw, owoców lub soku"
        - "Owoce w szkole".
        3. Plan finansowy szkoły na rok 2011 - opiniowanie.
        4. Zadania i funkcjonowanie gabinetu higieny szkolnej w szkole.
        5. Inne sprawy bieżące.
        Zapraszamy!


        ZEBRANIA WYCHOWAWCÓW Z RODZICAMI

        W dniu 1. grudnia 2010 r. odbędą się Zebrania wychowawców z rodzicami:
        - klasy 0b, 1 - 3 o godz. 16:30;
        - klasy 4 - 6 o godz. 17:00.
        ZAPRASZAMY!


        WYJAZD DO WROCŁAWSKIEGO TEATRU LALEK

         Dnia 26 listopada 2010 r. uczniowie klas 1 - 3 byli na przedstawieniu teatralnym pt. „ Muminki” we wrocławskim Teatrze Lalek. Dzieci obejrzały bardzo ciekawe i nietypowe przedstawienie. Akcja „ Muminków” toczyła się nie tylko na scenie teatralnej ale również w rekwizytorni i garderobie teatru . Przedstawienie było dynamiczne, wesołe, zabawne ale również refleksyjne i pouczające.
        Dzieci poznały budynek teatru, zostały oczarowane magią tego miejsca, zachwyciły się postaciami, muzyką, grą świateł na scenie. Z pewnością chętnie i z zainteresowaniem będą powracać do Teatru Lalek we Wrocławiu.
        Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej


        DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

        Dnia 25 listopada 2010 r. odbyła się dyskoteka z okazji Andrzejek. Zorganizowała ją klasa 6b wraz ze swoją wychowawczynią i rodzicami.
        Na dyskotekę licznie przybyli koleżanki i koledzy ze wszystkich klas 4 - 6.
        Podczas zabawy zorganizowaliśmy różne konkursy, wróżby, kącik piękności i poczęstunek.
        Dzięki dobrej muzyce i miłej atmosferze, każdy miło i wesoło spędził czas i dobrze wspomina dyskotekę.
        Uczniowie klasy 6b


        AKCJE WOLONTARIACKIE W SZKOLE

        Dnia 17 listopada 2010 r. odbył się apel prowadzony przez Samorząd Uczniowski. Celem spotkania było przekazanie informacji na temat rozpoczynających się w szkole akcji wolontariackich. I tak:

        GÓRA GROSZA
        Akcja GÓRA GROSZA organizowana jest we wszystkich szkołach i przedszkolach w całej Polsce i trwa od 22 listopada do 3 grudnia 2010 roku.
        „Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
        W tym roku szczególnie chcielibyśmy skupić się na przyspieszeniu reformy domów dziecka przez pomoc w tworzeniu małych domów dla osieroconych dzieci, w których realizowane są intensywne programy pracy z rodzinami dzieci, oparte na relacjach emocjonalnych i indywidualnej odpowiedzialności opiekunów za poszczególne dzieci i plan pomocy ich rodzinom. Towarzystwo „Nasz Dom” utworzyło już kilkanaście domów dla dzieci, jak również pomogło w utworzeniu kilkunastu kolejnych. W takich domach, w przeciwieństwie do wielu dużych instytucji, dzieci znajdują uczucie, zrozumienie i efektywną pomoc dla siebie i własnych rodzin.”
        Od jedenastu lat patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.Do tej pory w ramach akcji GÓRA GROSZA dzięki całej kadrze pedagogicznej, uczniom i ich rodzinom udało nam się zebrać w całej Polsce15. 972 844,00 zł!
        Nasza szkoła od początku akcji GÓRA GROSZA bierze w niej udział. W ciągu 11 lat zebraliśmy około 1800 zł. Każdego roku jedna z klas opiekuje się całą zbiórką tzn. przygotowuje ogłoszenia, apeluje do wszystkich uczniów o włączanie się w akcję i wrzucanie pieniędzy do skarbony powieszonej w holu szkoły. W tym roku Rada SU całą akcję powierzyła klasie IV b, której wychowawczynią jest pani Jadwiga Domerecka. Początek akcji ogłosiliśmy na apelu szkolnym w dniu 17 listopada.
        Liczymy na Waszą hojność i z góry (grosza) dziękujemy!

        POMAGAMY DZIECIOM Z ALBANII
        SU w ramach działań wolontaryjnych organizuje w naszej szkole zbiórki na rzecz dzieci. Czynimy to w grudniu pragnąc poprzez takie działania poczuć się Świętym Mikołajem. Przez ostatnie lata wspieraliśmy Caritas Wrocławską, która opiekuje się dziećmi prowadząc świetlice środowiskowe. Zbieraliśmy dla nich przede wszystkim zabawki.
        W tym roku nasz wzrok skierowaliśmy na potrzeby dzieci w innych krajach. Powodem było spotkanie z Klerykami z Wyższego Seminarium Duchownego Księży Salwatorianów w Bagnie, którzy w ramach Tygodnia Misyjnego przeprowadzili katechezy o krajach misyjnych. Jednym z takich krajów jest Albania- najbiedniejszy kraj w Europie. Salwatorianie prowadzoną w Albanii trzy parafie. Jedną z nich jest parafia w Bilaj , w której pracuje ks. Dawid Rogala pochodzący z Rościsławic. Pragniemy zebrać dla dzieci ze szkoły w Bilaj wszelkiego rodzaju przybory szkolne (kredki, flamastry, farby, plastelinę, bloki rys., zeszyty itp.) Zbiórką opiekuje się klasa V „a” na czele z przewodniczący Patrykiem Kosiedowskim. Prosimy ofiarodawców, aby przekazywali swoje prezenty na ręce uczniów z tej klasy. Paczkę przekażemy do Albanii poprzez Salwatorianski Referat Misji Zagranicznych, który mieści się w Mikołowie.

        Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

        Adam Politowicz - opiekun Samorządu Uczniowskiego


        ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

        10 listopada
        Tak jak każdego roku i w tym - uroczyście obchodziliśmy w szkole nasze święto narodowe - Święto Odzyskania Niepodległości. W dniu 10 listopada cała społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej na patriotycznym apelu. Był on uświetniony obecnością sztandaru szkoły i występem chóru szkolnego pod kierunkiem p. Joanny Marcinkowskiej.Uroczystość szkolna była doskonałą lekcją pamięci o przeszłości. Słuchaliśmy wspaniałych pieśni i wierszy patriotycznych przypominających nam losy naszej Ojczyzny. Uczniowie w tym dniu przyszli do szkoły odświętnie ubrani, wielu z nich przypięło do swych koszul białoczerwone kotyliony.
        11 Listopadadelegacja uczniów, harcerzy i nauczycieli naszej szkoływzięła udział w uroczystości gminnej z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Wysłuchaliśmy przemówień okolicznościowych, uczestniczyliśmy w Apelu Poległych i wraz z innymi delegacjami szkół, zakładów pracy i organizacji społeczno-politycznych złożyliśmy hołd wszystkim poległym za wolność naszej Ojczyzny. W uroczystościach uczestniczył nasz poczet sztandarowy ze szkolnym sztandarem.
        info

        Historia
        Święto Odzyskania Niepodległości- Najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku , po 123 latach zaborów, niepodległości.Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym, a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Święto obchodzone jest w całym kraju lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudzkiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza.
        Info z www.11_listopada.


        UWAGA!

        12 listopada 2010 r. jest dniem wolnym od zajęć (podstawa prawna Rozp. MEN z dn. 5.10.2010 r. w sprawie organizacji roku szkolnego).
        Tego dnia uczniowie mogą skorzystać z opieki (w świetlicy).
        Pozostałe dni wolne od zajęć dydaktyczno – wychowawczych w roku szkolnym 2010/2011 to:
        · 7 stycznia 2011 r.
        · 5 kwietnia 2011 r.
        · 2 maja 2011 r.


        KONSULTACJE DLA RODZICÓW

        W dniu 8 listopada 2010 r. odbędą się dla Rodziców – konsultacje z nauczycielami - godz. 17:00 – 18:00
        oddziały przedszkolne - w salach danej grupy
        wychowawcy kl. 1 – 3 – w salach danej klasy,
        nauczyciele: j. polskiego, historii, przyrody, j. angielskiego, religii, świetlicy – w sali nr 5,
        nauczyciele: matematyki, techniki, informatyki, plastyki, muzyki, w-f– w sali nr 10
        Zapraszamy!


        ŻYCZENIA DLA PIERWSZOKLASISTÓW

        Drodzy Uczniowie Klas Pierwszych!
        Spotykaliśmy się dzisiaj na jednej z najpiękniejszych uroczystości szkolnych – na ślubowaniu uczniów klas pierwszych. W obecności starszych uczniów, nauczycieli, rodziców, a nawet dziadków i babć przekonaliście nas drodzy Pierwszoklasiści, że każdy z Was zasługuje na miano ucznia, co zostało przypieczętowane złożonym ślubowaniem i pasowaniem. Od teraz Waszym najważniejszym zadaniem jest nauka i solidne przygotowywanie się do wkroczenia za 11 lat w dorosłe życie.
        Dzieci, macie skarb najcenniejszy i najwspanialszy – macie wspaniałych
        i troskliwych rodziców, macie wspaniałych nauczycieli, dlatego też dobrze wykorzystujcie dany Wam czas w szkole, uczcie się, rozwijajcie, bądźcie szczęśliwe.
        Życzymy by zawsze towarzyszyło Wam uczucie radości i zadowolenia
        z osiąganych sukcesów.
        My nauczyciele i Wasi rodzice będziemy czynić starania, byście każdego dnia budowali jak najlepiej i najpiękniej swoją przyszłość.
        Dyrektor szkoły i Nauczyciele


        UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA UCZNIA

        PASOWANIA NA UCZNIA NADSZEDŁ CZAS
        Dnia 27 października 2010 roku, odbyła się uroczystość Pasowania na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im Jana Pawła II w Obornikach Śląskich. W trakcie tego święta towarzyszyli nam przyjaciele i sympatycy szkoły:
        - Drużyna Kombatantów
        - Pani Jolanta Łojkuc – sołtys wsi Wilczyn
        - Pani Jolanta Nitka – Gospodyni Saloniku Czterech Muz
        - Pani Jadwiga Dobosz – Dyrektor Przedszkola w Obornikach Śląskich
        - Pani Mieczysława Żuk – Wicedyrektor Przedszkola w Obornikach Śląskich
        - Pani Ewa Rychter – wychowawczyni jednej z klas zerowych Przedszkola w Obornikach Śl.
        - Panie Marzena Aniołek i Róża Kaczmarek – nauczycielki oddziałów "zerowych", znajdującychj się w naszej szkole
        - Pan Kazimierz Pakulski Dyrektor Nadleśnictwa w Obornikach Śląskich
        - Pan Robert Sławski – dzielnicowy z Komisariatu Policji w Obornikach Śląskich
        - Pani Wioletta Marschollek – przewodnicząca Rady Rodziców
        - Pan Sławomir Gruberski – zastępca przewodniczącej Rady Rodziców

        Przybyli także rodzice pierwszaków, ich babcie, dziadkowie, ciocie, wujkowie,......
        Wśród gości znalazła się „Dobra Wróżka”, która przyszła na uroczystość na specjalne zaproszenie dzieci.

        Uczniowie z klas pierwszych zaprezentowali pod okiem swoich Pań, program artystyczno – muzyczny pt. „Podróż do Czterech Krain”. Dzięki starszym koleżankom z klasy czwartej b, dzieci przeniosły się w świat pięknych krain. Musiały w nich zapracować na zdobycie miana prawdziwego ucznia. Nieoczekiwane przybycie na Pasowanie Czarownicy sprawiło, że dzieci zaczarowane przez nią i przemienione w „Żółtodzioby” musiały wykazać się umiejętnością śpiewu (Kraina Śpiewu), miłością do Ojczyzny (Kraina Miłości), sprawnością (Kraina Pracy), wiedzą (Kraina Wiedzy). Potem poddane ocenie Dobrej Wróżki, zostały odczarowane i tym samym powróciły z wędrówki po czterech krainach. Dzięki temu, mogła odbyć się długo wyczekiwana ceremonia Ślubowania, w obecności sztandaru szkolnego. Pani Dyrektor Krystyna Haładaj dokonała aktu Pasowania na ucznia, po którym wychowawczynie klas pierwszych wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy, czapki (symbol ucznia), książki
        z dedykacją oraz legitymacje szkolne. Kończąc tę podniosłą chwilę, Pani Dyrektor złożyła wszystkim dzieciom życzenia z okazji Pasowania oraz wręczyła każdej klasie prezenty, ufundowane przez Radę Rodziców. Na szczególną uwagę zasługuje obecność Drużyny Kombatantów, od której pierwszoklasiści otrzymali upominki. Pan Henryk Sielicki zabrał głos, życząc dzieciom wielu sukcesów w nauce oraz zadowolenia z pobytu w szkole.

        Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, wszyscy goście, rodzice oraz dzieci udali
        się na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.

         Sprawozdanie przygotowały nauczycielki klas pierwszych


         WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

        Działania w ramach projektu pod tytułem
        „Mówimy stop rówieśniczej agresji fizycznej i psychicznej” oraz działania związane z promocją zdrowia zostały przeprowadzone w dniu 25 października 2010 r.

        Podstawowym celem zajęć w ramach projektu edukacyjnego było przygotowanie dzieci do samodzielnego dokonywania wyborów zachowań właściwych dla własnego zdrowia i zdrowia innych ludzi.
        Ponadto:
        - Wzrost integracji uczniów oraz wzmacnianie kontaktów wychowawców i nauczycieli z uczniami;
        - Uczenie zachowań dotyczących kultury życia codziennego;
        - Wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa dziecka w szkole i w środowisku;
        - Zwiększanie wiedzy wśród uczniów i nauczycieli na temat zachowań aspołecznych, przemocy, uzależnień oraz zagrożeń;
        - Kreowanie właściwych postaw wychowawczych w zakresie współżycia w zespołach klasowych, w szkole i poza szkołą;
        - Przeciwdziałanie agresji;
        - Przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;
        - Nauka współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym;
        - Promowanie zdrowego stylu życia.
        Zamierzeniem projektu było, aby uczeń:
        1. Znał pojęcia uzależnienie, nikotyna, alkohol, palacz.
        2. Znał przyczyny i skutki uzależnień. Nauczył się mówić nie.
        3. Odróżniał dobro od zła. Umiał dokonać wyboru.
        4. Potrafił rozwiązywać konflikty. Przeciwdziałał agresji.
        5. Nauczył się nie aprobować agresji i skutecznie przeciwdziałał jej występowaniu w szkole.
        6. Wiedział, do kogo ma się zwrócić w razie zagrożenia.
        W trakcie realizacji projektu poprzez metody aktywizujące i obserwacyjne orazindywidualne, zbiorowe i grupowe formy pracy zrealizowano powyższe cele.
        Podczas wszystkich działań uczniowie znajdowali się pod opieką wychowawców.
        Działania w ramach projektu trwały od godziny 8:00 i trwały do 12:30.
        Koordynatorem działań w ramach projektu była Małgorzata Mnich i Anna Jeż. Osobami wspomagającymi byli: Małgorzata Zachar, Adam Politowicz, Witold Żuk.
        W ramach działań został przeprowadzony dla uczniów:
        · turniej wiedzy i sprawności – z podziałem na grupy wiekowe – przygotowany i przeprowadzony przez nauczyciela wychowania fizycznego p. A. Jeż oraz p. M. Zachar i p. A. Politowicza. Wśród klas młodszych I miejsce zajęły klasy 1,2,3 C; II miejsce klasy 1,2,3 B; III miejsce klasy 1,2,3, A. Wśród klas czwartych wszystkie klasy zajęły I miejsce; w klasach piątych najlepsza okazała się klasa 5 A, a wśród klas szóstych – klasa 6 A;
        · zajęcia warsztatowe dla klas 0 – 6 zgodnie ze scenariuszami dotyczącymi profilaktyki zachowań, przekazanymi wychowawcom klas przez pedagoga szkolnego;
        · zajęcia warsztatowe dla klas 3-cich z zakresu wczesnej profilaktyki uzależnień na podstawie bajki A. Grzelak „Cukierki”;
        · zajęcia warsztatowe dla klas 4-tych z zakresu profilaktyki uzależnień „Kiszone ogórki”, prowadzone przez pracowników z Biura Pełnomocnika Burmistrza ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom;
        · zajęcia warsztatowe dla klasy 6 a „Debata” prowadzone także przez pracownika z Biura Pełnomocnika Burmistrza ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom.
        Działania podsumowane zostały prezentacją prac plastycznych uczniów w holu szkoły na temat „Mój ulubiony sport” oraz hasłami dot. zdrowego stylu życia.

         Opracowanie: Małgorzata Mnich i Anna Jeż


         SZKOLNY ETAP KONKURSU

        Przypominamy, że jutro - 19 października 2010 r.odbędzie się w szkole pierwszy etap VIII Dolnośląskiego Konkursu Interdyscyplinarnego "zDolny Ślązaczek".
        Konkurs rozpocznie się o godz. 12:00.
        Wszystkim uczestnikom życzymy POWODZENIA!!!


        DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

        W dniu 14 października 2010r. w naszej szkole, jak co roku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przybyli do nas rodzice, przedstawiciele sołectw, zakładów pracy, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.

        Uroczystość uświetnili swoimi występami artystycznymi: chór szkolny pod kierunkiem p. Joanny Marcinkowskiej i koło teatralne pod kierunkiem p. Małgorzaty Mnich i p. Joanny Luty. Wspaniały śpiew, recytacje, gra aktorska, życzenia i kwiaty uczniów dostarczyły wzruszeń i radości wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Były również życzenia od rodziców, które przekazała przewodnicząca Rady Rodziców p. Wioletta Marschollek i od przewodniczącego Rady Miejskiej p. Szczepana Antoszczyszyna. Zwracając się do zgromadzonych dyrektor szkoły p. Krystyna Haładaj wyraziła swoje uznanie dla pracy nauczycieli i pracowników szkoły, ich zaangażowanie i pasję w pracy z uczniami, wnoszony trud każdego dnia na rzecz zapewnienia jak najlepszych warunków do nauki i wychowania. Złożyła również życzenia dalszych sukcesów i zadowolenia z efektów podejmowanych działań i pracy w szkole.

         Dyrektor szkoły p. Krystyna Haładaj składa również serdeczne podziękowania wszystkim przybyłym gościom za udział w uroczystości i współpracę ze szkołą. Jednocześnie składa życzenia zadowolenia z działań na rzecz edukacji i wychowania młodych pokoleń.
        Wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły dziękują Radzie Rodziców za smaczny i piękny tort, bo z artystycznie wykonanym logiem szkoły autorstwa p. Elżbiety Kosowskiej. Dostarczył on nam wielu radości.


        ORGANIZACJA DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

        Dzień 14 października 2010 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Uczniów zapraszamy na zajęcia z wychowawcą w godz. 8:00 – 10:30. Odwozy w tym dniu zaczynają się od godz. 10:45.

        Świetlica czynna jak co dzień do godz. 15:30.


        DZIEŃ PAPIESKI W SZKOLE

        „Szanuj ludzi i nie bój się być dobrym
        Taka jest odwaga świętości”

        Tegoroczny jubileuszowy X Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem „Jan Paweł II - Odwaga Świętości”. W nauczaniu Papieża Polaka powołanie każdego człowieka do świętości było tematem zasadniczym. Sam był i jest przykładem świętego człowieka.
        W tygodniu poprzedzającym 10 października, Niedzielę Dnia Papieskiego, większość katechez poświęcona była osobie Jana Pawła II. Przypominaliśmy najważniejsze fakty z jego życiorysu i podejmowaliśmy próbę zrozumienia czym jest odwaga, czym jest świętość realizowana na co dzień w warunkach szkolnych. Często korzystaliśmy z Internetu wchodząc na stronę www.czuwamy.org.pl (polecam odwiedziny tej strony).
        Obchody Dnia Papieskiego na stałe wpisały się w kalendarz imprez w naszej szkole. Apel z tej okazji przygotowała grupa uczniów z klasy VI A i B zebrana w kole teatralnym prowadzonym przez Adama Politowicza. Apel odbył się w środę 6 października 2010 r.
        W montażu uczniowie wykorzystali materiały dostępne w Internecie. Przypomnieli wszystkim ideę stworzenia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.
        Fundacja została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. To właśnie Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizuje Dzień Papieski, przede wszystkim prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym.Obecnie pod skrzydłami Fundacji jest ponad dwa tysiące młodych, zdolnych ludzi całej Polski, którzy zamieszkują ubogie tereny kraju.
        W drugiej część apelu w wierszach i wybranych słowach Papieża młodzi aktorzy pragnęli powiedzieć wszystkim, że „być człowiekiem, dobrym człowiekiem to jedyne, co ważne na świecie. Choć może nie wszystkich to interesuje. Bycie dobrym zakłada rzeczy, które nie są modne: prostotę, uprzejmość, dobrowolność, dobro, gotowość do działania, altruizm.(…)”
        Tych przymiotów uczy nas Rodzina, jednak z chwilą dorastania potrzebujemy autorytetów. Takim autorytetem jest Jan Paweł II.
         Podtrzymując bardzo dobrą współpracę szkoły i parafii uczniowie przygotowany program pokazali w kościele parafialnym p.w. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w niedzielę Dnia Papieskiego 10 października 2010 r. po mszy św. o godz. 12.30. Dziękujemy wszystkim uczestnikom mszy św, którzy pozostali w kościele i zechcieli nas wysłuchać.
        Adam Politowicz

         
        WYCIECZKI REGIONALNE

        W dniu dzisiejszym wszystkie klasy uczestniczyły w wycieczkach po najbliższej okolicy. I tak:
        KLASY I
        Uczniowie klas pierwszych rozpoczynają edukację o naszym regionie od poznania Obornik Śląskich i najbliższej okolicy, aby poznać ciekawe miejsca, zabytki, historię miasta, w którym mieszkają.
        Na 29 września 2010 zaplanowana została piesza wycieczka po Obornikach Śl. w celu obejrzenia Kościoła im. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz pomnika Jana Pawła II, pomnika przyrody jakim jest dąb cesarski znajdujący się przy ulicy kardynała St. Wyszyńskiego oraz punktu widokowego na „Grzybku”. Plany wycieczkowe pokrzyżowała jednak deszczowa pogoda, dlatego zamiast spaceru odbyły się zajęcia w klasach na temat Obornik Śl. Zapoznano uczniów z historią miasta, omówiono najciekawsze miejsca, pokazano zdjęcia i ilustracje przedstawiające nasze zabytki architektury oraz przyrody, by w ten sposób ukazać uczniom wartość i niezwykłość naszej miejscowości.

        KLASY II
        Dnia 29 września klasy drugie wraz z wychowawczyniami i księdzem Łukaszem wybrały się na wycieczkę regionalną do Bagna. Celem naszej wycieczki było zwiedzanie klasztoru Salwatorianów i Seminarium w Bagnie. Na miejscu powitał nas ciepło ks. Rektor Jerzy Madera, a po pałacu oprowadził dzieci kleryk Jacek. Bardzo dokładnie powiedział nam o dziejach seminarium, o życiu kleryków i ich obowiązkach. Dowiedzieliśmy się, że pałac wraz z całym zapleczem od 60 lat należy do Salwatorianów, którzy prowadzą Dom Zakonny i Wyższe Seminarium Duchowe. Barokowe wnętrza pałacu są dobrze zachowane, zadbane, nastrojowe ze starymi meblami oraz kunsztownymi sztukateriami. W dawnej Sali balowej mieści się kaplica.
        Pięknie odnowiony gmach otacza duży park krajobrazowy o powierzchni od 5ha z rzadkim, wiekowym drzewostanem i stawem. W centralnej części parku znajduje się drewniana kapliczka poświęcona Matce Boskiej.
        Na zakończenie wycieczki dzieci w podziękowaniu za miły pobyt oraz możliwość zwiedzania seminarium wręczyły ks. Rektorowi bukiet kwiatów.
        opr.M. Zachar

        KLASY III
        Dnia 29.09.2010 r.klasy trzecie były na wycieczce regionalnej w Trzebnicy. Zwiedzaliśmy Bazylikę św. Jadwigi. Ksiądz, który był naszym przewodnikiem opowiedział dzieciom o życiu św. Jadwigi, przedstawił też historię budowy bazyliki. Największe zaciekawienie dzieci wzbudził imponujący barokowy sarkofag św. Jadwigi wykonany z marmuru i alabastru oraz podziemia, które mieliśmy okazję również zwiedzić. Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Archidiecezjalne, które mieści w swoich zbiorach wiele ciekawych eksponatów. Byliśmy również w Klasztorze sióstr boromeuszek. Jedna z sióstr oprowadziła nas po nim i opowiedziała jego historię. Dowiedzieliśmy się, że należy on do największych obiektów klasztornych w Europie Środkowej.
        Po zwiedzaniu był czas na kupienie drobnych pamiątek.
        Zadowoleni z tak ciekawej wycieczki, w dobrych humorach wróciliśmy do szkoły.
        opr. A. Garczyk

        KLASY IV
        29 września 2010 roku wszystkie klasy czwarte wyruszyły na wycieczkę do Wrocławia.
        Najpierw udaliśmy się na parking, gdzie czekały na nas autobusy.
        Droga do stolicy Dolnego Śląska trwała około godziny. Wysiedliśmy przy ulicy Świętokrzyskiej znajdującej się przy Ogrodzie Botanicznym. Następnie przeszliśmy pod Katedrę Św. Jana, gdzie czekał pan przewodnik, który wyjaśnił nam, co oznacza nazwa Ostrów Tumski. Poznaliśmy takie zabytki, jak kościół św. Idziego, Bramę Kluszczanką.
        Byliśmy również w Muzeum Archidiecezjalnym. Jest to miejsce, w którym znajduje się prawdziwa egipska mumia, księga zawierająca pierwsze zdanie zapisane w języku polskim. Następnie koleżanka z klasy 4b opowiedziała nam legendę o kamiennej głowie.
        Gdy weszliśmy do katedry, panował w niej półmrok, zwróciliśmy uwagę na piękny ołtarz, niezwykłe organy. Wieże katedry są najwyższe we Wrocławiu.
        Kolejnym etapem naszej wycieczki był kościół św. Krzyża i kościół św. Bartłomieja, zaskoczyło nas to, że mieszczą się one w jednym budynku. Tu również poznaliśmy kolejną wrocławską legendę.
        Potem obejrzeliśmy pomnik Św. Nepomucena, który chroni miasto przed powodziami. W kolejnym kościele mieliśmy okazję zobaczyć ruchomą szopkę oraz widzieliśmy książki napisane brajlem.
        Na zakończenie otrzymaliśmy przewodnik po Wrocławiu z ciekawymi zadaniami dla dzieci i młodzieży .
         Ta wycieczka bardzo nam się podobała i majmy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będziemy mogli poznawać kolejne zabytki stolicy naszego regionu.
        Uczniowie klas czwartych

        KLASAY V
        Dnia 29 września 2010 roku 44 uczniów klas piątych z naszej szkoły wybrało się na wycieczkę regionalną do Trzebnicy. Plan wycieczki był bardzo bogaty, niestety padający deszcz uniemożliwił jego pełnej realizacji.
        Po przyjeździe do Trzebnicy udaliśmy się do Sanktuarium św. Jadwigi, a dokładniej bazyliki pod wezwaniem św. Jadwigi i św. Bartłomieja. Tutaj ogromną wiedza wykazał się Pan Adam Politowicz, który opowiadał nam o historii bazyliki, jak też wiele ciekawostek związanych z konkretnymi rzeczami w samej już bazylice. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. grób św. Jadwigi, muzeum w zakrystii. W międzyczasie dołączyła do nas pani przewodnik – Leontyna Gągało – która również jak Pan Adam opowiadał nam wiele ciekawych historii.
        Niestety po wyjściu ze świątyni padający deszcz zmusił nas do zmiany programu i udaniu się do Muzeum Regionalnego, które mieści się w ratuszu. Tam najpierw obejrzeliśmy pokaz slajdów wraz z opowieścią pani przewodnik o historiitrzebnickiego ratusza. Po pokazie mogliśmy zakupić pocztówki oraz zwiedzić muzeum.
        Mimo ciągle padającego deszczu wycieczka była udana. Jedynie szkoda, ze nie mogliśmy się przejść szlakiem nieistniejącej już rzeki, aby poznać jeszcze lepiej miasto.
        Dnia 29 września 2010 roku 44 uczniów klas piątych z naszej szkoły wybrało się na wycieczkę regionalną do Trzebnicy. Plan wycieczki był bardzo bogaty, niestety padający deszcz uniemożliwił jego pełnej realizacji.
        Po przyjeździe do Trzebnicy udaliśmy się do Sanktuarium św. Jadwigi, a dokładniej bazyliki pod wezwaniem św. Jadwigi i św. Bartłomieja. Tutaj ogromną wiedza wykazał się Pan Adam Politowicz, który opowiadał nam o historii bazyliki, jak też wiele ciekawostek związanych z konkretnymi rzeczami w samej już bazylice. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. grób św. Jadwigi, muzeum w zakrystii. W międzyczasie dołączyła do nas pani przewodnik – Leontyna Gągało – która również jak Pan Adam opowiadał nam wiele ciekawych historii.
        Niestety po wyjściu ze świątyni padający deszcz zmusił nas do zmiany programu i udaniu się do Muzeum Regionalnego, które mieści się w ratuszu. Tam najpierw obejrzeliśmy pokaz slajdów wraz z opowieścią pani przewodnik o historii trzebnickiego ratusza. Po pokazie mogliśmy zakupić pocztówki oraz zwiedzić muzeum.
         Mimo ciągle padającego deszczu wycieczka była udana. Jedynie szkoda, ze nie mogliśmy się przejść szlakiem nieistniejącej już rzeki, aby poznać jeszcze lepiej miasto.
        opr. Ł. Polak



         
        AKCJA - SPRZĄTANIE ŚWIATA

        Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Chronimy bioróżnorodność-segregujemy śmieci”.
        Celem akcji było kształtowanie postaw odpowiedzialnych za stan środowiska, w którym żyjemy.
        Uczniowie klas 0 - IV na zajęciach przeprowadzonych metodą warsztatową dowiadywali się o konieczności dbania o środowisko naturalne. W dniu 15 IX 2010 r. odbył się uroczysty apel, na którym dzieci z klasy 0a i IIc wraz z wychowawczyniami p. Różą Kaczmarek i Małgorzatą Zachar przygotowywały część artystyczną poświęconą ochronie przyrody.
        W dniu 16.09.2010 r. o godzinie 11.00 rozpoczęliśmy akcję Sprzątania Świata. Worki i rękawice otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego w Obornikach Śląskich. Uczniowie z klasy 4a i 4c pod opieką p. A. Ośmak-Żuk, p. J. Luty, p. Urszuli Mielniczuk sprzątali lasy wokół Siemianic. Akcja mogła się odbyć dzięki współpracy z Kołem Łowieckim „Krzyżówka”. Dzieci zebrały około 100 worków śmieci. Na zakończenie myśliwi z koła łowieckiego przygotowali ognisko z pysznym żurkiem, napojami. Akcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie, szkoda tylko, że społeczność obornicka nie szanuje środowiska naturalnego.


          DZIEŃ CHŁOPAKA

        30 września 2010 zgodnie z kalendarzem imprez naszej szkoły odbył się Dzień Chłopaka
        Święto, które powstało, prawdopodobnie przez analogie do Dnia Kobiet. Po raz pierwszy było obchodzone w 1999 roku na wyspach Trinidad i Tobago. Prawdopodobnie dlatego, iż jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach..

        Także w Polsce nie ma zupełnej zgodności co do dnia, w którym należy obchodzić ten dzień. Większość źródeł podaje 30 września ale niektóre wskazują na 10 marca, przy czym 30 września częściej spotykamy się z nazwą "Dzień Chłopaka", podczas gdy 10 marca z nazwą "Dzień Mężczyzny".

        W naszej szkole trzymamy się „tradycji” i obchodzimy 30 września. W tym roku Świętem chłopców rządziły dziewczyny z VI a pod przewodnictwem Karoliny Tylewskiej, Igi Jakubowskiej. W czasie lekcji chłopcy otrzymywali prezenty od dziewczyn. Szkolny radiowęzeł na kilka minut zamienił się w rozgłośnię radiową, która nadawała muzyczne życzenia dla szkolnych dżentelmenów. Punktem kulminacyjnym była dyskoteka dla klas 4-6,

        Ufam, że chłopcy zrewanżują się dziewczynom w dniu ich święta w Dzień Kobiet.


        PROJEKT EDUKACYJNY: Potrafię bezpiecznie zachować się w ruchu drogowym

        W dniu 16 wrzesnia 2010 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie "Potrafię bezpiecznie zachować się w ruchu drogowym" w ramach kampanii społecznej "Bezpieczne dziecko na polskich drogach"

        Działania w ramach projektu zostały przeprowadzone w dniu 16 września 2010 r.
        Celem projektu było:
        · opanowanie i przestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym, wyrabianie nawyku prawidłowego zachowania się na ulicy;
        · aktywne włączanie rodziców w działania szkoły związane z promocją bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym.
        Zadaniem projektu było aby uczeń:
        · wiedział jakie są źródła informacji związanych z przepisami ruchu drogowego oraz potrafił rozróżniać podstawowe znaki drogowe;
        · poznał pojęcia: uczestnik ruchu, pieszy, droga, jezdnia, znaki dotyczące pieszego;
        · potrafił zachować się na drodze;
        · rozumiał znaczenie „bezpieczna droga”;
        · poznał zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię i potrafi je przestrzegać;
        · dowiedział się, dlaczego istnieje potrzeba uczenia się przepisów ruchu drogowego;
        · dowiedział się, do kogo może zwrócić się o pomoc w razie potrzeby;
        · dowiedział się jakie są miejsca bezpieczne i niebezpieczne oraz właściwe i niewłaściwe zachowania w drodze do szkoły;
        · poznał zasady bezpiecznego zachowania się w środkach komunikacji, ze szczególnym zwróceniem uwagi na środki dowozu dzieci do szkoły;
        · nauczył się jak należy zachowywać się na jezdni i w drodze do szkoły.
        W trakcie realizacji projektu poprzez metody aktywizujące i obserwacyjne orazindywidualne, zbiorowe i grupowe formy pracy zrealizowano powyższe cele.
        Wszystkie działania podzielone były na dwie grupy – pierwsza to uczniowie klas 0-3 pod opieką wychowawców, druga grupa to uczniowie klas 4-6 pod opieką wychowawców. Działania dotyczyły bezpieczeństwa i trwały od godziny 8,00 do 10,00.Osobami koordynującymi wszystkie działania: Małgorzata Mnich, Adam Politowicz oraz Witold Żuk.
        W ramach projektu w tym dniu odbyły się następujące działania:
        Apel – godz. 8,00 do 8,20 – dla klas 0 – 6: każda klasa mogła zaprezentować swoje hasło nt. „Bezpieczne dziecko na polskich drogach”, które następnie przekazała na wystawę w holu szkoły.
        Po apelu wszyscy uczniowie z klas 0 – 6 wzięli udział w przedstawieniu pt. „Bezpieczny uczeń”.
        Następnie odbyły się zajęcia dla uczniów klas 0 – 1:
        na placu parkingowym – spotkanie z kierowcą i opiekunem gimbusa szkolnego – nt. „Zasad bezpiecznego podróżowania w autobusie szkolnym” – pogadanka;
        w klasach – zajęcia w klasach nt. zasad bezpiecznego zachowania się na drogach, w szkole – ze szczególnym zwróceniem uwagi na boisko, salę gimnastyczną, korytarze i schody; omówienie regulaminu uczniowskiego, praw i obowiązków ucznia; gry i zabawy nt. ruchu drogowego, krzyżówki, wierszyki.(wychowawcy otrzymali propozycje zajęć, gier i zabaw do ewentualnego wykorzystania podczas zajęć z klasą).
        W tym samym czasie uczniowie klas 2 – 3 mieli zajęcia ze swoimi wychowawcami, były to:
        · zajęcia w klasach nt. zasad bezpiecznego zachowania się na drogach, w szkole – ze szczególnym zwróceniem uwagi na boisko, salę gimnastyczną, korytarze i schody;
        · omówienie regulaminu uczniowskiego, praw i obowiązków ucznia;
        · gry i zabawy nt. ruchu drogowego, krzyżówki, wierszyki (załącznik).
        Później dla klas 0 – 3 odbyło się spotkanie z Policjantem (Komisarz Lew) – rozmowa nt. zasad bezpieczeństwa na drogach, a także bezpiecznego zachowania w domu, w kontaktach z osobami obcymi, jak należy zachować się gdy jesteśmy świadkami jakiegoś wypadku czy innego groźnego zdarzenia.
        Także dla klas 4 – 6 zostały zorganizowane zajęcia:
        · spotkanie z Policjantem (Komisarz Lew) – rozmowa nt. zasad bezpieczeństwa na drogach;
        · zajęcia z wychowawcami klas (lub wyznaczonymi opiekunami) – (propozycje zajęć, gier i zabaw do ewentualnego wykorzystania podczas zajęć z klasą w załączeniu);
        · zajęcia nt. zasad bezpiecznego zachowania się na drogach, w szkole – ze szczególnym zwróceniem uwagi na boisko, salę gimnastyczną, korytarze i schody;
        · omówienie regulaminu uczniowskiego, praw i obowiązków ucznia;
        · konkursy, rozwiązywanie krzyżówek, zagadki, gry i zabawy nt. ruchu drogowego, wierszyki.

                                                                                                                                                                                                                                                    Opracowanie sprawozdania:
                                                                                                                                                                                                                                                                Małgorzata Mnich


        SPOTKANIE RADY RODZICÓW

        Spotkanie Rady Rodziców odbędzie się 4 października 2010 r. o godz. 17:30 w sali nr 10.
        Zapraszamy!


          SPOTKANIA DLA RODZICÓW

        W dniu 4 października 2010 r. odbędą się dla Rodziców:
        1. godz. 17:00 – 18:00 – konsultacje z nauczycielami:
        odziały przedszkolne – salach danej grupy,
        wychowawcy kl. 1 – 3 – w salach danej klasy,
        nauczyciele: j. polskiego, historii, przyrody, j. angielskiego, religii, świetlicy – w sali nr 5,
        nauczyciele: matematyki, techniki, informatyki, plastyki, muzyki, w-f– w sali nr
        2. godz.16:30 – 17:00– Spotkanie dla Rodziców uczniów zakwalifikowanych na zajęcia logopedyczne z nauczycielem logopedą.
        Zapraszamy!


        ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

        W dniu 1 września w naszej szkole odbyła się uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego. Gościliśmy rodziców, księdza proboszcza Jacka Wawrzyniaka, sołtysa wsi Wilczyn p. Jolantę Łojkuc, przewodniczącą RR p. Barbarę Maziarz, redaktora „Gazety Nowej” p. Andrzeja Buryło. Zaszczycił nas również Burmistrz Obornik Śl. p. Paweł Misiorek. Uroczystość poprowadził nauczyciel p. Adam Politowicz oraz dyrektor szkoły p. Krystyna Haładaj.

        Dyrektor szkoły p. Krystyna Haładaj w swoim wystąpieniu powiedziała:

        … „Miło mi widzieć wszystkich po wakacjach, wypoczętych i uśmiechniętych.
        Z przyjemnością spotykam się dziś ze wszystkimi uczniami, z rodzicami, z gronem nauczycielskim, pracownikami administracyjno obsługowymi, zaproszonymi gośćmi. Wakacje, niestety skończyły się. Następne już niedługo, bo za 10 miesięcy. Teraz jednak rozpoczyna się nowy rok szkolny. Kolejny rok pracy i nauki, zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń. Kolejny rok poznawania otaczającego nas świata, rozwijania zainteresowań, poszukiwania dalszej drogi rozwoju. Drodzy uczniowie w szkole czekają na Was pięknie odnowione sale, ciekawe pomoce szkolne, bogata w zasoby biblioteka szkolna a także bogaty program nie tylko nauki ale działań wychowawczych. Będziecie mieli okazje rozwijać swoje talenty w wielu programach szkolnych, a także ogólnopolskich i europejskich. I tak między innymi będziemy realizować projekty ekologiczne, profilaktyczne, językowe, regionalne. Od tego roku mamy zaszczyt uczestniczyć w trzech nowych programach europejskich: „E- szkoła”, „Pracownia przyrodnicza” i „Dolnośląska szkoła liderem zmian w polskim systemie oświaty”. Będziecie mogli drodzy uczniowie działać w samorządach klasowych i szkolnym, harcerstwie, chórze szkolnym. Jestem przekonana, że każdy uczeń w nowym roku szkolnym znajdzie coś wyjątkowego dla siebie.”..

        Pani dyrektor odczytała również list Rzecznika Praw Dziecka do uczniów z okazji inauguracji roku szkolnego. Na koniec przekazała Wszystkim gorące życzenia - uczniom samych sukcesów w nauce i zadowolenia ze zdobywanej wiedzy. Rodzicom radości ze swoich dzieci, nauczycielom i pracownikom administracyjno – obsługowym satysfakcji z pracy zawodowej. Wszystkim - uśmiechu na co dzień, realizacji planów i zamierzeń oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. W tym dniu uczniowie z samorządu uczniowskiego złożyli kwiaty pod obeliskiem ku czci wszystkich poległych z Ojczyznę i pod tablicą Jana Pawła II w szkole.