• TYDZIEŃ UCZNIOWSKICH SUPERMOCY
          • TYDZIEŃ UCZNIOWSKICH SUPERMOCY

          • Drodzy Uczniowie, Opiekunowie, Wychowawcy i Nauczyciele,

            podczas III edycji Tygodnia Uczniowskich SuperMocy, który w naszej szkole będzie trwał od 17 do 26 października, zapraszamy do refleksji nad potrzebą zwrócenia się w kierunku gwiazd....

             

            Odbicie, japońska opowieść ludowa

            "Dawno temu w małej odległej wiosce było miejsce znane Domem z Tysiącem Luster. Mały bardzo szczęśliwy szczeniak dowiedział się o istnieniu tego miejsca i postanowił je odwiedzić. Gdy doszedł na miejsce radośnie pokonał schody prowadzące do drzwi. Gdy zaglądał do środka jego uszy pilnie sterczały, a jego ogon merdał w nieładzie. Ku jego zdziwieniu zobaczył tysiąc innych szczęśliwych psów, które patrzyły na niego i merdały usilnie ogonami. Uśmiechnął się do nich, a w odpowiedzi ujrzał tysiąc uśmiechów. Pomyślał sobie: "Co za wspaniałe miejsce. Muszę tutaj przychodzić częściej".

            W tej samej wiosce mieszkał inny mały pies, który nie był tak szczęśliwy. Również i on postanowił odwiedzić to miejsce. Powoli wdrapał się po schodach i wsunął głowę przez drzwi. Zobaczył jednak tysiąc naburmuszonych psów, które wcale nie wyglądały przyjaźnie. Wszystkie psy patrzyły wprost na niego. Postanowił zawarczeć ostrzegawczo. Ale gdy zobaczył, że tysiąc psów warczy na niego był przerażony i postanowił pójść sobie. Schodząc w dół schodów pomyślał: "To okropne miejsce. Nie chcę już nigdy tu wracać".


            “Popatrz na gwiazdy. Zobacz ich piękno. 
            I w tym pięknie zobacz siebie.” – Draya Mooney

             

            Co w tym roku Was czeka?:

            17-21.10 - tworzenie alei gwiazd na szkolnych korytarzach

            19.10.2022 - poczta radości

            24-26.10.2022 - klasowy talent show

            17-26 gwiezdna fotoramka w holu szkoły

            Zapraszamy do lektury, przemyśleń i dobrej zabawy

            Katarzyna Wawrzyniak
            Wiola Szymczak-Domino
            Anna Pukacz Górnikowska

        • DZIEŃ NAUCZYCIELA W NASZEJ SZKOLE
          • DZIEŃ NAUCZYCIELA W NASZEJ SZKOLE

          •  

            Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego zwane Dniem Nauczyciela, było w naszej szkole dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. A zatem dzień wcześniej nasi kochani Uczniowie i ich Rodzice, sprawili wszystkim pracownikom szkoły niezwykłą niespodziankę w postaci… a jakże by inaczej… wielkiego, pięknie udekorowanego i przepysznego tortu oraz bukietu przecudnych kwiatów, złożonego na ręce naszej Pani Dyrektor. Uczniowie od samego rana w odświętnych ubraniach z uśmiechem na twarzach z ogromną życzliwością i wdzięcznością składali pani dyrektor, pani wicedyrektor oraz swoim wychowawcom, nauczycielom, a także pracownikom administracji i obsługi serdeczne życzenia szczęścia i zdrowia, cierpliwości i wytrwałości w pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej, obdarowując kwiatami, laurkami i elegancko oraz pomysłowo zapakowanymi słodkościami. Cała nasza Społeczność Szkolna była w wyjątkowo dobrych humorach, zdając Sobie sprawę z faktu, że nasza „sp3” to tak naprawdę nasz drugi dom,
            w którym spędzamy większość czasu każdego dnia przez dziesięć miesięcy w roku i wszyscy chcemy, aby panowała tu radość, życzliwość, pasja, pozytywna energia nie tylko od święta, ale na co dzień. Uwieńczeniem wspólnego świętowania była wystawa prac plastycznych klas 1 – 8 na temat: „Moja szkoła, moja klasa, mój nauczyciel”, na którą wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy do holu budynku szkolnego.

            Jolanta Masiuda – nauczyciel języka polskiego, logopeda

          • DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

          • Dzień Gier Planszowych obchodzony jest corocznie 10 października. Planszówkowe rozgrywki to sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. Dlatego uczniowie naszej szkoły mieli okazję spędzić miło czas grając, bawiąc się i ucząc równocześnie. To był baaaaardzo udany dzień!

        • WYCIECZKA DO LABORATORIUM NAUKOWEGO
          • WYCIECZKA DO LABORATORIUM NAUKOWEGO

          •                    7 października 2022r. klasy 2a i 5b były na wycieczce w Ośrodku Badawczo- Rozwojowym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przy ulicy Kamieńskiego. Do Ośrodka zostaliśmy zaproszeni na zajęcia w ramach projektu „Dzień Otwarty w Laboratorium Naukowym”. Zajęcia nosiły tytuł „Zobaczyć niewidzialne”. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy ciepło przywitani przez p. Dyrektor placówki, a następnie przez Panie prowadzące spotkanie. Uczniowie zostali poinformowani na czym będą polegać zajęcia. Ponieważ w laboratorium panują sterylne warunki, dlatego przed wejściem na warsztaty otrzymaliśmy ochraniacze na obuwie oraz maseczki. Wejście do pomieszczeń laboratorium poprzedza śluza, przez którą należy przejść w celu zdezynfekowania odzieży. Poszczególne grupy poznawały odczynniki chemiczne służące do przeprowadzania doświadczeń mikrobiologicznych, inni uczniowie w tym czasie oglądali hodowle komórek pod mikroskopem. Dzieci otrzymały na specjalnych tackach próbki z podłożem mikrobiologicznym, w którym odciskały swoje dłonie tworząc własne hodowle bakteryjne. Doświadczenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy z wielkimi emocjami przystępowali do jego realizacji. Cały pobyt w Ośrodku Badawczym był bardzo interesujący i ciekawy. Panie prowadzące zajęcia w bardzo profesjonalny, ale i przystępny sposób przekazały dzieciom mnóstwo informacji związanych z pracą w Laboratorium Naukowym. Dzieci poznały techniki pracy wykorzystywane w laboratorium, dowiedziały się co to są hodowle komórkowe, pozyskały wiedzę o bakteriach, obejrzały preparaty mikrobiologiczne. Po skończonych warsztatach, każdy uczeń otrzymał w prezencie upominek oraz balony z logo Unii Europejskiej. W drodze powrotnej udaliśmy się do McDonald’s na małe co nieco. To był bardzo ciekawy i wyjątkowy dzień. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Obornik Śląskich.    

                                                                                                                             

                                                                                                                                                   opr. M. Zachar

        • WYCIECZKA KLASY 4a i 4b W SUDETY ŚRODKOWE
          • WYCIECZKA KLASY 4a i 4b W SUDETY ŚRODKOWE

          • W poniedziałkowy poranek 03.10.22 ruszyliśmy w skąpanym deszczu autokarze na podbój Sudetów Środkowych. Podroż do pierwszego miejsca minęła spokojnie i pełni energii, idąc bukowym lasem, dotarliśmy do bram zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Zmęczeni posililiśmy się, a najsilniejsi z naszych wojów zakupili rycerskie gadżety abyśmy godnie zaprezentowali się w komnatach zamkowych. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sali tortur i lochu w podziemiach...brr...

            Potem wspięliśmy się na wieżę zamkowa, skąd mogliśmy podziwiać zaporę i jezioro. Wiatr nas szybko przegonił do sali multimedialnej. Było cudownie poleżeć na pufach i obejrzeć film o zamku na suficie. Rewelacja! Szkoda, że nie możemy mieć takich ekranów w szkole i leżeć na lekcjach :(

            Po zamkowych atrakcjach udaliśmy się do Rzeczki, aby zdobyć Wielką Sowę – 1015 m n.p.m. zaliczaną do Korony Gór Polskich. Duch Gór jednak uznał, że nie możemy wejść na szczyt. Nastąpiło nagłe załamanie pogody. Deszcz, grad, silny porywisty wiatr i przeraźliwe zimno wypędziło nas z Rzeczki do Kopalni w Nowej Rudzie.

            W muzeum górnictwa czekała na nas Pani przewodnik, która opowiedziała historię kopalni i pokazał nam wiele ciekawych rekwizytów. Potem zabezpieczeni kaskami weszliśmy do sztolni i powędrowaliśmy do wnętrza ziemi – 45 metrów pod powierzchnie Ziemi. Wyprawa była przeznaczona dla osób o mocnych nerwach i zdrowym sercu – Skarbnik – duch kopalni płatał nam figle i straszył nas w najmniej oczekiwanym momencie. Na koniec wyjechaliśmy na powierzchnię wagonikami, które wzbudzały wiele emocji. Energię odzyskaliśmy po ognisku z kiełbaskami i oczywiście obfitych ...zakupach w sklepiku kopalni. Na zakończenie wyruszyliśmy na spacer do Schroniska Orzeł, aby podziwiać piękne górskie widoki.

            Szczęśliwi, zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu :)

            Marta Musiała – wychowawca 4A

             

             

          • JĘZYKOWY KONKURS KULINARNY ROZSTRZYGNIĘTY!

          • Zwycięzcami czterech voucherow zwalniających z niektórych trudów szkolnego życia są:

            Na pierwszym miejscu, bezkonkurencyjny Paweł z klasy 4b z propozycja moussaki.

            Na drugim miejscu przepis na przepyszną pizzę stworzony przez Bartka z 6a.

            Na trzecim miejscu przepis na angielskie śniadanie podrzucony przez Martę z 8b.

            Na czwartym miejscu przepyszne spaghetti aglio e olio od Marcela z 6b.

            Ślinka już nam leci! Gratulujemy zacięcia kulinarnego w kilku językach.

          • DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA I DZIEŃ ŁOSIA

          • W piątek 7 października klasy 3a i 3b obchodziły dzień Tabliczki Mnożenia i Dzień Łosia, którego inicjatorem była Fundacja Dziedzictwa Przyrodniczego, działająca na rzecz objęcia ochroną polskich łosi. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o tym zwierzęciu oglądając film. Wszyscy wykonali wspólna pracę plastyczną, nie zabrakło również ,,akcentów łosiowych” w ubiorze dzieci.

        • SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZEM – ROBERTEM PINE
          • SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZEM – ROBERTEM PINE

          • W związku z realizacją innowacji pedagogicznej CLiL (Content and Language Integrated Learning) polegającą na uczeniu się języka angielskiego przy okazji różnych przedmiotów, w tym fizyki, chemii czy edb w poniedziałek 3 października gościliśmy na naszych lekcjach wolontariusza z Chicago Roberta M. Pine (Pieńczykowskiego)

            Robert Pine jest prezesem towarzystwa WIESCO, współpracuje z Fundacją Nida, realizującą w Polsce program English Teaching i od lat odwiedza placówki edukacyjne w celu ćwiczenia słuchania i mówienia, i aktywnego używania języka angielskiego.

            Dla naszego gościa to był naprawdę intensywny dzień, ponieważ po raz pierwszy jednego dnia odwiedził, aż 3 szkoły w Obornikach Śląskich

            Na jednym ze spotkań uczennice postanowiły zadać mu kilka pytań i zapisać odpowiedzi:

            U: Are you good at geography?

            R:  Yes, I’m really good at geography. I like it so much.

            U: What do you think about people in Poland?

            R: There are really nice people. I traveled very much and I think that People in poland are very welcome. I like comming back here!

            U: What do you think about our klass and School?

            R: It was very very fun to be here!

            U: Do you know who is Robert Lewandowski?

            R: Yes , he is a football player.

            U:  Why do you like comming to Poland?

            R: For first I really like travelling. And I really like visiting new places in Poland.

            Szanowny Panie Robercie, dziękujemy bardzo za wszystkie rozmowy, ciekawostki, quizy, które zaciekawiły uczniów i pewnością zaprocentują zwiększeniem się  Ich zaangażowania w naukę języka angielskiego i ciekawości dla świata.

            Anna Pukacz Górnikowska

        • EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
          • EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

          • W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju w naszej szkole, sporo się wydarzyło.

            Odbyła się akcja „Swap”. Polegała ona na tym, że uczniowie naszej szkoły mogli przynieść swoją rzecz, której już nie potrzebowali, aby wymienić ją z inną osobą na coś, co jest im potrzebne.

             Akcja trwała od 23 września do 30 września, na każdej długiej przerwie. Grupa etyczna wraz z Panią Pukacz- Górnikowską zachęcali do  wymian w holu szkoły. Do akcji włączyły się dzieci z każdego przedziału klas. Celem wydarzenia było zachęcenie uczniów naszej szkoły do przemyślenia, ile niepotrzebnych im już rzeczy mają w domu, a którym mogą dać drugie życie.

            Oprócz wymian w ciągu całego tygodnia mieliśmy okazję, żeby rozmawiać o naszych postawach i nawykach konsumenckich. Jednym z pozytywnych przykładów jest kupowanie produktów lokalnych, dlatego przyjemnie nam było, gdy w środku tygodnia świętowaliśmy dzień jabłka.

            Innym przykładem kształtowania postaw konsumenckich jest recykling i powtórne wykorzystanie materiałów, co kreatywnie wykorzystali uczniowie klasy 2b tworząc podczas zajęć z wychowawczynią Panią Zdzisławą Zając, wymyślne zabawki. Gratulujemy i zazdrościmy im pomysłów!

            Na zakończenie akcji zachęcaliśmy uczniów naszej szkoły do skosztowania potraw wegetariańskich, bo mamy świadomość, że również zmiana nawyków w tym obszarze może być korzystna dla środowiska, zdrowia i przyczynić się do redukcji głodu na całym świecie.

            Wydarzenia z Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju przebiegły pomyślnie, udało nam się zachęcić różne osoby do wymian, dzięki czemu ich rzeczy zyskały drugie życie. Ze względu na pozytywny odbiór „Swap-u” w przyszłości planujemy zorganizować podobne akcje, a ponieważ największym powodzeniem cieszyła się wymiana książek, planujemy zorganizować skrzynkę, gdzie na stałe będzie można wymieniać i zostawiać książki.

            Jako organizatorzy dzięki tej akcji nauczyliśmy się, że każdej rzeczy możemy dać drugie życie, a jako zespół czujemy, ze nasze więzi się zacieśniły i mamy ochotę działać dalej.

            Grupa etyczna,

            Uwaga! Jeśli podczas kolejnych akcji chcesz działać z nami zapraszamy na zajęcia w piątki na 7 i 8 lekcji w sali numer 10.

          • POGADANKA O HIGIENIE

          •  

            Dnia 30 września w klasach 1 odbyło się spotkanie z pracownikiem Powiatowej Stacji  Sanitarno – Epidemiologicznej.

            Wspólnie z uczniami Pani rozmawiała na temat higieny. Były zadania do wykonania oraz zagadki. Uczniowie klas 1 znakomicie poradzili sobie z zadaniami i wiedzą na temat higieny.

                                                                                                                                        Opr. A. Grucela

          • DZIEŃ CHŁOPAKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

          • Dnia 30 września obchodziliśmy w świetlicy szkolnej Dzień Chłopaka. Jak tradycja nakazuje zadbaliśmy tego dnia o dobrte nastroje naszych małych mężczyzn. Obchody zaczęliśmy od złożenia im serdecznych życzeń, a następnie poczęstowałyśmy chłopców lizakami w kształcie smoczków, które chłopcy z Ukrainy nazwali "cacka". Potem wszyscy przystąpili do zabaw, którym towarzyszyły rozmaite emocje i duże zaangażowanie.

            nauczyciele świetlicy

        • WYCIECZKA DO KRUCZYNY
          • WYCIECZKA DO KRUCZYNY

          • Dnia 26.09.2022 dzieci klas I i III pojechały na wycieczkę do Kruczyny. Gospodarstwo to, zachęca do spacerów po lesie i obcowania z przyrodą. Pobyt w tym miejscu dla dzieci urozmaicony był kontaktem ze zwierzętami (konie, owce, kozy) oraz warsztatami z rękodzieła. Dzieci same malowały torby, które otrzymały do domu i były wspaniałą pamiątką tego dnia.

            oprac. Ewa F.