UWAGA! Dzień wolny od zajęć dydaktycznych
Szanowni Rodzice
Informujemy, że czwartek - 2 maja 2019 r., to dzień, w którym nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczno - wychowawcze (Rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego; Dz.U. 2017 r., poz. 1603 - § 5).
Opiekę – zgodnie z potrzebami rodziców i uczniów zapewnia świetlica szkolna.
3-go Maja zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w gminnych uroczystościach. Szczegóły można znaleźć na: http://oborniki-slaskie.pl/content/uroczysto%C5%9Bci-3-maja-1
inf.
TRZYMAJ FORMĘ
W dniu 21.03.2019 r. Odbył się Pierwszy Dzień Wiosny na sportowo. Uczniowie brali udział w różnych grach i zabawach naszych rodziców oraz dziadków, które były rozłożone jako plansze na korytarzach szkolnych. Przy planszach były plakaty i zdjęcia, z którymi mogli się zapoznać przy okazji, np. grania w klasy lub gumę. Dodatkowo odbyły się również wyścigi klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych, a uczniowie klas 8 brali udział w meczu piłki siatkowej w starciu z nauczycielami naszej szkoły. Oprócz tego odbył się również wykład na sali gimnastycznej o ruchu i mięśniach w człowieku ,które za niego odpowiadają. Młodzież pracowała również w klasach badając ile cukru mają napoje energetyczne oraz z aplikacją na telefon bawiąc się i ucząc jednocześnie.
opr. Adraianna Kraska
Zdjęcia w Albumie fotograficznym
REKRUTACJA DZIECI DO KLAS PIERWSZYCH
Szanowni Rodzice Przyszłych Uczniów Klas I
Rekrutacja odbywa się w oparciu o:
- Ustawę z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo światowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie przeprowadzania postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek (Dz. U. z 2017 r. poz. 610);
- Uchwałę VI/68/19 z dn. 21 lutego 2019 r. Rady Miejskiej w Obornikach Śl.;
- Zarządzenie nr 57/2019 Burmistrza Obornik Śl. z dn. 18 marca 2019 r.
- Statut Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Obornikach Śl.
Informujemy, że rekrutacja do klas pierwszych w roku szkolnym 2019/2020 rozpocznie się 1 kwietnia 2019 r., a trwać będzie do 6 maja 2019 r. Termin uzupełniający: 28.05 - 31.05.2019 r.
Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły są przyjęte bez rekrutacji na podstawie zameldowania.
Zarzadzenie nr 57/2019 Burmistrza Obornik Śl. z dn. 18.03.2019 r..pdf
Dzieci spoza obwodu szkoły, które chciałyby podjąć naukę w naszej szkolę będą przyjmowane według Uchwały Rady Miejskiej w Obornikach Śl. (link do uchwały poniżej) w sprawie określenia kryteriów przyjmowania dzieci do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Oborniki Śląskie i ich wartości punktowej oraz określenia dokumentów niezbędnych dla potwierdzenia tych kryteriów.
Uchwala nr VI/68/19 z dn. 21.02.2019 r.pdf
Wszystkich Rodziców, którzy chcą aby ich dziecko chodziło do naszej szkoły prosimy o wypełnienie karty zapisu do szkoły. Karta jest do pobrania w sekretariacie szkoły i w linku poniżej.
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA_do_kl_I_PSP nr 3 w Obornikach Śl.pdf
Obwód szkoły nr 3 w Obornikach Śl. obowiązujący z dniem 1 września 2017 r.
- Wsie: Borkowice, Wilczyn;
- Oborniki Śl. ulice: Aleksandra Fredry, Aleksandra Gierymskiego, Bolesława Chrobrego, Bolesława Krzywoustego, Czesława Miłosza, Energetyczna, Fryderyka Chopina, Generała Stanisława Maczka, Golędzinowska, Henryka Brodatego, Henryka Pobożnego, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Styki, Jarosława Dąbrowskiego, Józefa Chełmońskiego, Józefa Konrada Korzeniowskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Leona Kruczkowskiego, Łąkowa, Mała, Na Przejściu, Piastów Śląskich, Pl. Zwycięstwa, Polna, Powstańców Śląskich, Ptasia, Piotra Skargi, Stanisława Moniuszki, Stanisława Staszica, Trzebnicka, Wincentego Witosa, Wita Stwosza, Wojciecha Kossaka, Zapolskiej, Zbigniewa Herberta.
3. Z wynikami rekrutacji do klasy I w roku szkolnym 2019/2020 można będzie się zapoznać od godz. 10:00 w sekretariacie szkoły:
- dzieci zakwalifikowane / niezakwalifikowane: 17 maja 2019 r. (termin uzup.: 10 czerwca 2019 r.);
- dzieci przyjęte / nieprzyjęte: 24 maja 2019 r. (termin uzup.: 14 czerwca 2019 r.).inf.
O AKCJI STRAJKOWEJ W SZKOLE
Szanowni Państwo,
W związku z trwającą akcją protestacyjną pracowników oświaty informujemy, że jeśli nie dojdzie do porozumienia pomiędzy stroną społeczną a stroną rządową, od poniedziałku 8 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Obornikach Śląskich rozpocznie się akcja strajkowa pracowników oświaty.
W związku z tym informujemy:
- od 8 kwietnia zajęć szkolnych nie będzie. Dyrekcja Szkoły zapewni opiekę dzieciom, których rodzice zadeklarowali taką potrzebę; opieka w godz. od 06:45 do 16:30;
- dojazdy do szkoły odbywać się będą zgodnie
z dotychczasowym harmonogramem; - planowane w poniedziałek 8 kwietnia 2019 r. konsultacje
z rodzicami odbędą się w innym terminie; - strajk jest bezterminowy, jego zakończenie uzależnione jest od decyzji organizatora protestu;
- informacje dotyczące organizacji egzaminu ósmoklasisty zostaną podane do dnia 12 kwietnia 2019 r.
Biorąc pod uwagę dynamikę zdarzeń, apelujemy do Państwa o zrozumienie sytuacji i dokładne śledzenie doniesień medialnych i wiadomości ze Szkoły tj. strona internetowa, e-dziennik (strona główna – panel z ogłoszeniami), facebook .
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3
w Obornikach Śl.
O REKRUTACJI DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH w roku 2019/2020
Szanowni Rodzice
W najbliższych dniach spotkamy się na zebraniach szkolnych, jednak, aby prezentowane informacje nie umknęły uwadze, poniżej znajdziecie Państwo linki do wszystkich prezentowanych przeze mnie na zebraniach materiałów.
W dużej mierze dotyczą one rekrutacji do szkół wrocławskich, które znajdują się w systemie szkół prowadzonych przez miasto Wrocław.
W miarę możliwości na facebookowym profilu zawodowcy https://www.facebook.com/Zawodowcy/?epa=SEARCH_BOX zamieszczam też informacje dotyczące naborów do szkół, które wskazują uczniowie na zajęciach nie są w nim uwzględnione.
Na zajęciach doradczych sporo o tym rozmawiamy, jednak to Państwo jako rodzice jesteście na pierwszej linii wsparcia, dlatego proszę byście doradzając swojemu dziecku wybór konkretnego typu szkoły, brali pod uwagę jego zainteresowania, zdolności oraz możliwości edukacyjne.
Wybór szkoły powinien być podyktowany przekonaniem, że stworzy ona dziecku szansę rozwoju, zdobycia nowych umiejętności i wiedzy, dzięki którym będzie sobie dobrze radzić na rynku pracy.- Informacje bieżące na stronie facebookowej https://www.facebook.com/Zawodowcy/
- Zarządzenie kuratora w sprawie rekrutacji https://www.kuratorium.wroclaw.pl/category/szkoly-i-placowki/rekrutacja/
- Informacje różne rekrutacja http://www.doradcy-wroclaw.pl/
- Prezentacje dla rodziców dotyczące rekrutacji do szkół wrocławskich http://www.doradcy-wroclaw.pl/index.php/materialy-do-pobrania/64-materialy-do-pobrania/189-materialy-dla-rodzicow
- Elektroniczny system rekrutacji do szkół wrocławskich https://rekrutacje.edu.wroclaw.pl/switcher-public/index!doDefault.action
z poważaniem
doradca zawodowy
Anna Pukacz-GórnikowskaP.S. Powyższe informacje oraz nowe wiadomości na temat doradztwa zawodowego zamieszcaane są na podstronie DLA UCZNIÓW I RODZICÓW (boczne menu) - zakładka DORADZTWO ZAWODOWE.
PAMIĘTAMY - 14 ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II
RELACJA z "NOCY SÓW"
Dnia 22 marca 2019 r. w naszej szkole już po raz czwarty miało miejsce niezwykłe wydarzenie edukacyjne „Noc Sów” pod patronatem Fundacji Ptaki Polskie. Uczestnikami tego wydarzenia byli uczniowie klasy 1a wraz z Rodzicami i wychowawczynią Panią Małgorzatą Zachar. Przewodnikiem spotkania była nauczycielka biologii Pani Marta Musiała. Na początku pani Marta zapoznała uczestników z zakresem działań Stowarzyszenia „Ptaki Polskie” i ideą Nocy Sów. Odkryła przed uczestnikami świat sów, wskazała poszczególne gatunki, środowisko życia i ciekawostki związane z tymi ptakami. Uczniowie dowiedzieli się, że marzec to szczególny okres w życiu tych ptaków. Jest to czas godów. W ciszy nocnej sowy pohukują i skrzecząc szukają swojej drugiej połówki. Następnie goście obejrzeli prezentację multimedialną, w czasie której mali przyrodnicy poznali 13 gatunków sów występujących w Polsce. Mogli też usłyszeć odgłosy min. puszczyka, uszatki, płomykówki, sóweczki i włochatki. Uczniowie uważnie słuchali o zwyczajach sów, ich miejscach polowań, przysmakach i sposobach wychowywania piskląt. Zdobytą wiedzą mogli pochwalić się biorąc udział w quizie wiedzy o sowach. Pracowano w dwóch grupach. Każda z grup przybrała sowią nazwę: Sownik i Sowa XD. Rywalizacja była bardzo emocjonująca i trwała do samego końca. Obie drużyny wykazały się dużą wiedzą i zdobyły taką samą ilość punktów. Wszyscy zostali nagrodzeni za wysiłek i zaangażowanie. Nie zabrakło również czasu na artystyczny akcent. Uczniowie wraz z Rodzicami uczestniczyli w warsztatach plastycznych prowadzonych przez Panią Anetę Grucelę. Wspólnie tworzyli kolorowe, papierowe sowy. Praca była bardzo kreatywna. Wyjątkowe sowy znalazły swój nowy dom w sali klasy 1a. Piątkowe spotkanie z tymi niezwykłymi ptakami zakończyło się wieczorną wyprawą do pobliskiego lasku. Wyposażeni w latarki i lornetki udaliśmy się na poszukiwanie nocnych łowczyń. Każdy z nas chciał zobaczyć i usłyszeć sowy w ich naturalnym środowisku. Dzieci długo nasłuchiwały i wypatrywały sów w rozgałęzieniach drzew. Niektórzy z nas widzieli małe sóweczki, ale tylko nieliczni szczęściarze usłyszeli pohukiwania. Zadowoleni z wyprawy, w wyśmienitych nastrojach i pełni wrażeń wszyscy bezpiecznie wrócili do domu.
Noc Sów to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja przyrody, która z pewnością na długo zapisze się w pamięci wszystkich uczestników spotkania. Przyczyniła się do poszerzenia naszej wiedzy na temat gatunków występujących w Polsce, a także lepszego zrozumienia roli, jaką ptaki te odgrywają w środowisku.opr. Małgorzata Zachar
Zdjęcia w Albumie fotograficznym
SZKOLNY KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ
20 marca 2019 r. odbył się w naszej szkole już po raz dziesiąty Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej „Mały Europejczyk”. W konkursie wzięło udział 19 uczestników z klas drugich i trzecich reprezentujących swoje klasy. Rozwiązywali test wiedzy o Unii Europejskiej. Miał on na celu popularyzację wiedzy o Europie i Unii Europejskiej wśród uczniów. Pytania dotyczyły historii, wiedzy geograficznej oraz ciekawostek na temat wybranych krajów Europy. Uczniowie musieli wykazać się min. znajomością flag, sławnych postaci, ciekawych miejsc. Choć testy nie były łatwe, uczniowie znakomicie poradzili sobie z ich rozwiązaniem. Laureatami zostali uczniowie z klas trzecich i drugich:
I miejsce - Amelia Balicka - klasa III a
II miejsce - Iga Kołaczek - klasa II a
III miejsce - Grzegorz Siembida - klasa II aWszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyła pani dyrektor – Marta Michalkiewicz a laureaci nagrody książkowe. Uczniowie będą reprezentowali naszą szkołę na X Powiatowym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej w Urazie. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu a zwycięzcom życzymy powodzenia w dalszym etapie.
Organizatorki konkursu: Małgorzata Wolska, Małgorzata Zachar
Zdjęcia w Albumie fotograficznym
WIZYTA PIERWSZAKÓW W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM
Uczniowie klasy 1a, 1b i 1c realizują program wychowawczy "Szlakiem zawodów”.
We wtorek 19 marca 2019 r., pod opieką swoich wychowawczyń, wybrały się do gabinetu stomatologicznego "Stella”.
Stomatolog, Pani Marta Madej, zapoznała dzieci z urządzeniami wykorzystywanymi do leczenia zębów. Następnie przeprowadziła pogadankę na temat higieny jamy ustnej. Pokazała zasady prawidłowego szczotkowania zębów. Na zakończenie każdy uczeń w prezencie otrzymał szczoteczkę i pastę do zębów.
Dzieci bardzo zadowolone, z obietnicą pielęgnowania zębów, wróciły do szkoły.opr. Zdzisłąwa Zając
Pasowanie na Czytelnika - marzec 2019
PIERWSZOKLASIŚCI - CZYTELNIKAMI!
W dniu 08.03.2019 r. oraz 12.03.2018 r. odbyło się „Pasowanie na czytelnika” uczniów z klas I a, I b i I c. Jak co roku, po półrocznej pracy uczniów pierwszych klas nad umiejętnością czytania, nadchodzi czas włączenia wszystkich w grono czytelników biblioteki.
Bajkowe spotkanie z dziećmi bibliotekarz przygotował przy pomocy niezawodnego od kilku już lat, zespołu uczennic z klasy VII b, do których dołączyły uczennice z klasy IV b.
Dziewczynki wcieliły się w bajkowe postacie, które wesołym rymem opowiadały pierwszakom o bibliotece i książkach- poszanowaniu ich oraz wielkiej ich roli w życiu każdego człowieka – małego czy też dużego.Dzieci złożyły uroczystą przysięgę, że zawsze będą szanować książki i korzystać z ich mądrości, wzięły udział w zabawie prowadzonej przez krasnala i bardzo aktywnie odpowiadały na pytania Pinokia.
Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali dyplomy i zakładki do książek. Panie wychowawczynie otrzymały do zawieszenia w klasach przyrzeczenia podpisane odciskiem palca każdego ucznia, a na zakończenie każda klasa została uwieczniona na pamiątkowym zdjęciu.
Nad całością czuwała bibliotekarz szkolny – Małgorzata Cymerman.
opr. Małgorzata Cymerman
Klasa 1a Klasa 1b Klasa 1c
KLASY CZWARTE w BIBLIOTECE MIEJSKIEJ
W dniach 4, 11 oraz 18 marca odbył się w bibliotece miejskiej cykl zajęć z klasami IV a, IV b i IV c. Klasy te, w zeszłym roku szkolnym, brały udział w przeprowadzanym przez bibliotekę miejską całorocznym cyklu „Pory roku w literaturze”. Tegoroczne zaś zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z procedurą samodzielnego korzystania z biblioteki miejskiej. Panie przedstawiły uczniom ciekawą historię miejsca, w którym obecnie mieści się miejska biblioteka sięgając czasów przedwojennych a następnie oprowadziły dzieci po wnętrzach biblioteki łącznie z częściami piwnicznymi, gdzie mieli oni okazję obejrzeć ciekawą wystawę prezentującą udział przodków oborniczan w Powstaniu Wielkopolskim. Uczniowie ponadto, po wysłuchaniu informacji na temat systemu ułożenia księgozbioru, otrzymali indywidualne zadania wyszukania książek (na podstawie informacji o sygnaturze , nazwisku autora i tytule)- wszyscy świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Zwieńczeniem spotkania było obejrzenie „Robusia”- małego, zdalnie sterowanego robota, który miał być zachetą do uczestnictwa w zajęciach robotyki organizowanych przez miejską bibliotekę.
opr. Małgorzata Cymerman
Zdjęcia w Albumie fotograficznym
XIII DOLNOŚLĄSKI PRZEGLĄD PIOSENKI i PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
Dnia 02.03 2019 roku w Młodzieżowym Domu Kultury we Wrocławiu odbył się Etap Rejonowy Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Przejdą lata i wieki przeminą, pozostaną ślady dawnych dni…” Celem przeglądu było wspieranie postaw patriotycznych młodego pokolenia. W przeglądzie brali udział uczniowie szkół dolnośląskich. Organizatorem był Dolnośląski Kurator Oświaty. W wzięło W nim udział 59 różnych zespołów oraz solistów.
Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Maria Chamara, Julia Gałka, Ewa Marcinkowska, Jagoda Ramiączek, Hanna Milewska, Julia Dahmani, Marcelina Wojewódka i Martyna Przybyła.
Zespół zaśpiewał piosenkę: „O mój rozmarynie” w układzie trzygłosowym. Jako solistka wystąpiła Maria Chamara. Zaśpiewała piosenkę pt. „Czerwone maki na Monte Cassino”.
Konkurs przebiegał sprawnie. Uczniowie mieli wyznaczone sale do ćwiczeń przed występem. Zakończenie nastąpiło około godziny 15.00.
Reprezentacja naszej szkoły otrzymała dyplomy uczestnictwa jak również Dyplom za wyróżnienie zespołu.opr. Joanna Marcinkowska
ZAPRASZAMY NA ZEBRANIA Z RODZICAMI
W dniu 11 marca 2019 r. odbędą się zebrania z rodzicami uczniów naszej szkoły.
Przebieg spotkania:
- kl. 1 – 3 godz. 17:00 – Spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych – inf. poniżej;
- kl. 4 – 8 godz. 17:30 – Spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych - inf. poniżej; oprócz klas 7b i 8a, które mają spotkanie o godz. 17:00.
- klasa 1a - sala nr 30 (II piętro)
- klasa 1b - sala nr 25 (I piętro)
- klasa 1c - sala nr 29 (II piętro)
- klasa 2a - sala nr 32 (II piętro)
- klasa 2b - sala nr 33 (II piętro)
- klasa 3a - sala nr 17 (parter)
- klasa 3b - sala nr 31 (II piętro)
- klasa 4a - sala nr 016 (piwnica)
- klasa 4b - sala nr 3 (parter-hol)
- klasa 4c - sala nr 5 (parter)
- klasa 5a - sala nr 26 (I piętro)
- klasa 5b - sala nr 20 (I piętro)
- klasa 6a - sala nr 28 (II piętro)
- klasa 6b - sala nr 21 (I piętro)
- klasa 6c - sala nr 10 (parter)
- klasa 7a - sala nr 07 (piwnica)
- klasa 7b - sala nr 23 (I piętro)
- klasa 7c - sala nr 19 (parter)
- klasa 8a - sala nr 6 (parter)
- klasa 8b - sala nr 24 (I piętro)ZAPRASZAMY!
inf.
NASZ UDZIAŁ w XIV OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADZIE KREATYWNOŚCI DI
W dniach 1-3 marca 2019 r. we Wrocławiu odbyła się XIV Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności. Już po raz drugi wzięliśmy udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Tym razem naszą szkołę reprezentowały aż trzy drużyny: Pogromcy Szarości – uczniowie z klas 6 oraz dwie drużyny z klasy 2b: Leśne Lisy i Płonące Chomiki. Uczniowie w czasie Olimpiady prezentowali swoje rozwiązania Wyzwań Drużynowych, rozwiązywali „Wyzwania Na Już” i brali udział w niezwykle ciekawych warsztatach.
Przypomnę kilka zasad dotyczących Programu Destination Imagination (DI):
DI uczy przede wszystkim kreatywnego rozwiązywania problemów, tworzenia innowacji, pracy zespołowej podczas podejmowania ekscytujących wyzwań, zarządzania czasem, zasobami ludzkimi, materiałami, finansami i pomysłami. Uczy także umiejętności skutecznej komunikacji i prezentacji wytworów własnej pracy oraz pracy zespołu.
DI bazuje na koncepcji myślenia rozbieżnego (dywergencyjnego) zakładającego, że istnieje więcej niż jedna droga do rozwiązania problemu. Program zachęca dzieci i młodzież do podejmowania procesu tworzenia - w oparciu o własne mocne strony. Pozwala odkrywać różnorodne uzdolnienia, przełamywać bariery, kształtować motywację wewnętrzną i zwiększać poczucie własnej wartości.
Destination Imagination stawia przed uczestnikami projekty zespołowe, które wyzwalają ducha odkrywczości i samodzielności, zachęcają do zdobywania nowych umiejętności i zainteresowań oraz kreują poczucie odpowiedzialności wobec innych. Dzieje się tak, ponieważ w naszym Programie dzieci i młodzież rozwiązują Wyzwania samodzielnie.
Program Destination Imagination tworzą zespoły dzieci lub młodzieży, liczące od 4 do 7 osób, wraz z Trenerami. Drużyny powstają w przedszkolach, szkołach, ośrodkach edukacji, domach kultury, bibliotekach i wielu innych miejscach, gdzie odbywają się różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne.
Przez cały rok szkolny Drużyny pracują nad wybranym przez siebie Wyzwaniem - projektem, a efekty swojej pracy prezentują na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination, która odbywa się co roku we Wrocławiu.
Drużyna prowadzona jest przez Trenera-nauczyciela, który odbył szkolenie trenerskie DI. Trenerzy motywują i inspirują drużynę, ale nigdy nie dają gotowych rozwiązań, nie są częścią procesu twórczego, podczas którego tworzone są pomysły i wdrażane rozwiązania.
Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności, drużyny oceniane są przez Ekspertów – specjalistów w dziedzinie kreatywności – pedagogów, pracowników naukowych, absolwentów – naszych najbardziej oddanych Wolontariuszy.
Ideą Programu jest między innymi nauka dzieci i młodzież samodzielności. Oznacza to, iż zarówno wszystkie pomysły, jak i ich wykonanie nie wymagają żadnej pomocy z zewnątrz, również pomocy ze strony Rodziców/Opiekunów. Tą zasadę traktujemy bardzo serio.(https://www.kreatywnosc.pl/oprogramie)
Drużyna Pogromców Szarości pracowała nad Wyzwaniem Artystycznym „Szach-Mat”. Ich zadaniem było zbadanie historii dowolnej gry, jej zasad, składników, procedur, ograniczeń, projektu wizualnego i projektu dźwiękowego. Nasza drużyna zdecydowała się na szachy. Wyniki swoich badań mieli zaprezentować w wymyślonej historii, którą zaprezentowali na Olimpiadzie. Historia przedstawiała losy dziewczynki, która miała ogromny problem z zapamiętaniem zawiłej historii szachów oraz ze zrozumieniem zasad tej pradawnej gry. Podczas kolejnej próby nauczenia się wszystkiego, dziewczynka zapadła w głęboki sen. We śnie odwiedził ją przewodnik, który zabrał ją do wielu znaczących miejsc dla szachów i pomógł zrozumieć zasady gry. Po przebudzeniu wszystko już wiedziała. Szkoda, że jeszcze nie wymyślono takiego sposobu na naukę.
Leśne Lisy i Płonące Chomiki realizowały Wyzwanie Społeczne „Sztuka Ucieczki”. Ich zadaniem było wybranie dowolnej społeczności i zidentyfikowanie jej potrzeb. Nasze młode Drużyny postanowiły zorganizować jakieś działania na terenie szkoły dla klas 1-3. Mieli mnóstwo pomysłów! Po długich dyskusjach każda Drużyna wybrała cztery propozycje. Samodzielnie stworzyli ankiety, które przeprowadzili wśród uczniów klas młodszych. Spośród propozycji Leśnych Lisów wygrała propozycja zorganizowania Kącika Rysowania – czyli miejsca, gdzie dzieci w czasie przerw mogą przyjść rysować. Dodatkowo raz na jakiś czas będą organizowali większe akcje. Jesteśmy już po dwóch takich wydarzeniach J Za pierwszym razem dzieci na dużych, wspólnych arkuszach malowały swoje ulubione zwierzątko. Za drugim razem rysowali ulubione zabawki. Obie akcje cieszyły się dużym zainteresowaniem i dzieciaki już nie mogą się doczekać kolejnych!
Spośród propozycji Płonących Chomików wygrał pomysł zorganizowania ogródka. Dzieci samodzielnie stworzyły konstrukcję, którą ustawili na korytarzu. Wsypali ziemię, zasadzili cebulkę i posiali różne warzywa. Wyhodowane warzywa wykorzystamy do zrobienia pysznych i zdrowych kanapek J Chcą także wysiać kwiatuszki, które później przesadzą przed szkołę i utworzą z nich napis SP3.
Te projekty dotyczyły działań w szkole, a na Olimpiadę mieli przygotować dowolną historię ucieczki i zawrzeć w niej informacje o swoim projekcie. Historia Leśnych Lisów dotyczyła ucieczki kredek i gumki ze szkoły, ponieważ miały dość złego traktowania przez dzieci. Historia Płonących Chomików dotyczyła ucieczki dżdżownic z ogródka, ponieważ bardzo przeszkadzał im hałas w szkole. Obie historie skończyły się dobrze. Dzieci, które źle traktowały kredki zrozumiały swój błąd, odnalazły uciekinierów i już dobrze się z nimi obchodzili. Dżdżownicom nie udało się uciec – zbyt wolno się poruszały. Na szczęście znalazły się dobre i wrażliwe dzieci, które wyniosły je na podwórko szkolne, gdzie mogły cieszyć się wolnością.
zieci miały ogromną frajdę z realizowania projektu i tworzenia swoich historii. Najbardziej podobało im się to, że w końcu mogli działać samodzielnie ;)opr. Jolanta Krzyżyk
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie