06 czerwca w naszej szkole odbył się kiermasz w ramach programu edukacyjnego Lekcje pomagania pod patronatem Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH). Podczas kiermaszu można było nabyć przygotowane przez szkolnych wolontariuszy smakołyki. Z dobrowolnych opłat za oferowane pyszności udało nam się zebrać 760 zł. Zebrane pieniądze przekazaliśmy do PAH. Dziękujemy społeczności szkolnej za okazaną ofiarność. Dziękujemy zaangażowanym wolontariuszkom za przygotowanie i przeprowadzenie kiermaszu.
POMAGAMY Z PAH
III SZKOLNY DZIEŃ CHEMII OD KUCHNI
ŚWIĘTO SZKOŁY
„Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą - poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności”.
Jan Paweł II
Dnia 29 czerwca 2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona, którym jest święty Jan Paweł II. Z tej okazji mieliśmy tzw. dzień bez teczki. Przez pierwsze trzy godziny lekcyjne każda klasa, pod opieką wychowawcy, przebywała w swojej sali i skupiała się na wykonaniu zadań, którymi było przygotowanie scenki do prezentacji na forum całej społeczności szkolnej na temat wylosowanego wcześniej cytatu – myśli autorstwa Jana Pawła II oraz pomysłowego wypełnienia listu do kapsuły czasu. Inspiracją do tych uczniowskich działań mógł być także wyświetlony w klasach film dokumentalny o naszym słynnym rodaku. Na lekcji czwartej i piątej spotkaliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej. Pani Dyrektor, Marta Michalkiewicz przywitała nas, tak licznie zebranych, przypomniała nam w kilku ciepłych słowach, kim był nasz patron, jak wiele dobrego zrobił swoim posłannictwem nie tylko dla nas, Polaków, ale także dla wspólnot innych narodów. Jan Paweł II jako papież przekazał bardzo wiele nauczania. Mówił do wszystkich grup społecznych, szczególną uwagę zwracając na młodzież. Po zakończeniu krótkiej prelekcji Pani Dyrektor zachęciła uczniów do aktywnego udziału w kolejnych zadaniach. Po raz pierwszy nasi uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty na prawdziwej scenie, ufundowanej przez Radę Rodziców, za co Pani Dyrektor w imieniu nas wszystkich serdecznie podziękowała, po czym oddała głos prowadzącemu – Panu Adamowi Politowiczowi, który rozpoczął niecodzienne przedstawienie, na które złożyły się występy różnych grup naszej szkolnej społeczności. Tradycyjnie najpierw zaśpiewał dla nas kilka nowych piosenek chór szkolny pod kierunkiem Pani Joanny Marcinkowskiej, a usłyszane przez nas melodie i słowa wyzwoliły radosne myśli o zbliżających się wakacjach! Następnie krótkie, ale jakże bogate w treści wystąpienia mieli uczniowie klasy 1b w przedstawieniu pt.: „Karol Wojtyła – nasz Papież”, przygotowanym pod kierunkiem Pani Jolanty Krzyżyk oraz uczniowie klasy 1c w montażu słowno-muzycznym pt.: „Jan Paweł – Papież wielu pasji”, przygotowanym pod kierunkiem Pani Marleny Krupy. Kolejnym punktem obchodów Dnia Patrona było energetyzujące show pokazane przez nasze mażoretki z układem kroków przygotowanym pod kierunkiem Pani Adrianny Kraski. Po tym swoistym spektaklu rytmicznych dźwięków i energicznych ruchów odbyły się krótkie prezentacje przygotowane rano przez uczniów poszczególnych klas. Każda grupa pokazała odbiorcom w ciekawy, często zaskakująco trafny sposób treść wylosowanego wcześniej cytatu, wspomagając się przebraniem, plakatem, rysunkiem, rekwizytem oraz oczywiście grą aktorską, w tym ruchem, gestem, mimiką, dźwiękiem, słowem… Każda klasa przygotowała się bardzo solidnie do prezentacji, za co, na zakończenie Dnia Patrona, Pani Dyrektor gorąco podziękowała wszystkim osobom - uczniom i nauczycielom oraz personelowi pomocniczemu – zaangażowanym w te przedsięwzięcia.
W związku z tym, że w środę nie starczyło nam czasu na przeprowadzenie zaplanowanego guizu z wiedzy o osobie świętego Jana Pawła II, zadanie to zostało wykonane w poniedziałek po długim weekendzie. Zostaną też wkrótce zamknięte w wirtualnej kapsule czasu zebrane od wychowawców klas listy z przesłaniem od dzieci i młodzieży naszej szkoły dla przyszłych pokoleń. Ponadto w holu szkoły możemy podziwiać tematyczne prace plastyczne wykonane przez najmłodszych uczniów. Dekoracje, będące tłem występów dzieci i młodzieży szkolnej w sali gimnastycznej wykonała Pani Grażyna Drzewiecka-Olszewska.
I to byłoby na tyle. Czekamy do przyszłego roku na kolejne święto patronackie w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Obornikach Śląskich.Nauczycielka sprawozdawczyni: Jolanta Masiuda
33
XIII POWIATOWY KONKURS KOMPUTEROWY DLA KLAS II-III
29 maja w Szkole Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim odbył się XIII Powiatowy Konkurs Komputerowy Klas II – III Szkół Podstawowych. Naszą szkołę reprezentowała Emilia Samól z kl. 3b, która zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
NASI ZWYCIĘZCY W ZMAGANIACH INSTALOGIKA
DZIEŃ MAMY I TATY W 1C
Dnia 28 maja w klasie 1c odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Uczniowie wystąpili przed rodzicami prezentując wiosenny skecz oraz układ taneczny do piosenki "Bratnie dusze". Nie zabrakło również piosenek dla Mamy i Taty, które dostarczyły rodzicom wielu wzruszeń i łez szczęścia. Na koniec dzieci wręczyły własnoręcznie zrobione prezenty i laurki. Świętowaliśmy w miłej atmosferze przy poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Dziękujemy wszystkim za obecność i pomoc w zorganizowaniu tego pięknego dnia.
1
XXVI Dyktando „O złotą skuwkę”
23 i 24 maja 2024r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie odbyły się dyktanda dla uczniów klas IV-VIII. Dla poszczególnych grup wiekowych przygotowano inne teksty, ale w każdym było wiele trudności ortograficznych i interpunkcyjnych. Naszą szkołę reprezentowali: Alan Ciejek kl. IV, Natalia Zajkowska kl. V, Mikołaj Niwisiewicz kl. VI, Iga Kołaczek kl. VII i Zofia Gasztych kl. VIII. Wszystkim gratulujemy wiedzy i czujności ortograficznej, a Mikołajowi Niwisiewiczowi zajęcia II miejsca w swojej kategorii wiekowej. Niech starania uczestników konkursu oraz słowa Karoliny Błażejczyk- Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją! - będą dla nas wszystkich motywacją do codziennego dbania o poprawność językową.
MIGAWKI Z DZIAŁALNOŚCI SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU
W roli pomocników Świętego Mikołaja
Tuż przed świętami odwiedziliśmy Zakład Pielęgnacyjno- Opiekuńczy w Obornikach Śląskich. Nasza obecność przyniosła pacjentom wiele radości.
Pomoc przy biegu Dycha z Górką 2024
Pomagaliśmy grupie Oborygeni w organizacji tego przedsięwzięcia. Wydawaliśmy napoje, zapisywaliśmy uczestników i wręczaliśmy nagrody zwycięzcom.
2Nasze wizyty w przedszkolu
Odwiedzaliśmy Przedszkole nr 1 im. Małych Odkrywców w Obornikach Śląskich. Lubimy tam chodzić i czytać dzieciom bajki, bawić się z nimi, rozmawiać. Przedszkolaki też nas pokochały.
3Spotkania z pracownikiem hospicjum
W ostatnim czasie mieliśmy dwa spotkania z pracownikiem Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska. Dowiedzieliśmy się wiele o pracy w hospicjum, o radościach i trudnościach pracowników i pacjentów. To były ważne dla nas spotkania.
1C JEST EKO!
24.05 w Klasie 1 c odbyły się warsztaty dotyczące ekologii. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się co to jest ekologia, jak o nią dbać, co to znaczy być ,,eko’’, a także co powstaje z zużytych odpadów. Nauczyły się prawidłowo segregować śmieci tworząc zespołowe prace plastyczne.
2 KONCERTY W WIEDNIU MAI NOWAK!
* Dnia 7 maja, uczennica klasy 3a - Maja Nowak- uczestniczyła w koncercie laureatów festiwalu talentów muzycznych Gloria Artis w Wiedniu. Koncert odbył się w przepięknej sali barokowej w Ratuszu, w centrum "stolicy muzyki klasycznej", gdzie żyli i tworzyli tacy mistrzowie jak W.A. Mozart, L. van Beethoven, czy J. Strauss.
* Dnia 8 maja, nasza zdolna młoda pianistka, została zaproszona na koncert Chopinowski do Ambasady Polski w Wiedniu. W koncercie udział wzięło zaledwie 7 laureatów konkursu Chopinowskiego wyróżnionych w różnych kategoriach wiekowych (Japonia, Tajwan, Chiny...). Udział w koncercie był dla Mai nagrodą w V międzynarodowym konkursie Chopinowskim Gloria Artis, a puchar wręczył osobiście Konsul Generalny w Wiedniu, Pan Bartłomiej Rosik.
Cieszymy się, że Maja znalazła się wśród tak zdolnych muzyków z całego świata i że mogła zaprezentować swój talent przed szacowną publicznością (na koncert przybyli goście placówek dyplomatycznych i naukowych).
Maja jest laureatką wielu muzycznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych: 1 miejsce w Alicante - Hiszpania, 1 miejsce Szwajcaria i dwukrotnie 2 miejsce w Paryżu.
Gratulujemy !!!
8
PÓŁKOLONIE W OBORNIKACH ŚLĄSKICH
KONKURS MATEMATYCZNY MISTRZ RACHUNKU
8 maja w Szkole Podstawowej numer 2 w Trzebnicy odbył się etap powiatowy konkursu matematycznego dla klas piątych. W konkursie wzięli udział laureaci szkół powiatu trzebnickiego. Naszą szkołę reprezentował Mateusz Rozpara. GRATULUJEMY OGROMNEJ WIEDZY.
ZEBRANIA z RODZICAMI
Zapraszamy na zebrania,
które odbędą się 13 maja 2024 r. (poniedziałek)
o godzinie:- klasy 1-3 – godzina 17:00
- klasy 4-8 – godzina 17:30
Wykaz sal, w których odbędą się spotkania:
kl. 1a – sala 32 (II piętro) – wychowawca: Agnieszka Garczyk
kl. 1b – sala 33 (II piętro) – wychowawca: Jolanta Krzyżyk
kl. 1c – sala 6B (I p. w „starym” budynku) – wychowawca: Marlena Krupa
kl. 2a – sala 30 (II piętro) – wychowawca: Ewa Fast
kl. 2b – sala 31 (II piętro) – wychowawca: Aneta Grucela
kl. 3a – sala 25 (I piętro) – wychowawca: Małgorzata Zachar
kl. 3b – zebranie odbędzie się 20 maja 2024 r. (poniedziałek) godz. 17:00
sala 29 (II piętro) – wychowawca: Zdzisława Zająckl. 4a – sala 21 (I piętro) – wychowawca: Anna Jeż
kl. 4b – sala 29 (II piętro) – wychowawca: Małgorzata Gebel
kl. 5a – sala 26 (I piętro) – wychowawca: Grażyna Drzewiecka-Olszewska
kl. 5b – sala 24 (I piętro) – wychowawca: Angelika Rozpara
kl. 5c – sala 3 (parter) – wychowawca: Łukasz Polak
kl. 6a – sala 17 (parter) – wychowawca: Magdalena Olszewska
kl. 6b – sala 016 (piwnica) – wychowawca: Joanna Marcinkowska
kl. 6c – sala 10 (parter) – wychowawca: Pukacz-Górnikowska
kl. 7a – sala 20 (I piętro) – wychowawca: Beata Kreli
kl. 7b – sala 5 (parter) – wychowawca: Małgorzata Dworniczak
kl. 8a – sala 6 (parter) – wychowawca: Małgorzata Krupska
kl. 8b – sala 23 (I piętro) – wychowawca: Anna Wojciechowska
ŚWIĘTA MAJOWE
Dnia 30.04.2024 r. z okazji majowych świąt - Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) oraz Święta Konstytucji 3-go Maja (3 maja) - w naszej szkole odbył się uroczysty apel uświetniony występem artystycznym naszych uczniów w formie „żywej” lekcji historii pt. „Uchwalenie Konstytucji 3-go Maja w 1791 roku”. Na początku powitaliśmy poczet sztandarowy i odśpiewaliśmy wspólnie w godnej postawie hymn państwowy, który obok flagi i godła, stanowią nasze symbole narodowe. Następnie, po wyjściu z sali pocztu sztandarowego, kilkoro uczniów z klas: 5a, 5b, 5c i jeden uczeń z klasy 6c, pod czujnym okiem Pani Angeliki Rozpary, przypomnieli nam historyczne podłoże Święta Konstytucji 3-go Maja, przedstawiając w bardzo zajmujący sposób treści historyczne w inscenizacji teatralnej, podpartej obrazem multimedialnym, przeplatanej odpowiednio dobraną muzyką oraz piosenkami prezentowanymi przez chór szkolny, a także niezwykle utalentowane solistki. Chór i partie solowe przygotowała do występu oraz prowadziła niezmiennie i profesjonalnie Pani Joanna Marcinkowska. Trzeba w tym miejscu koniecznie podkreślić, że wszyscy aktorzy przebrani byli w stroje epoki, w której rzecz się ówcześnie działa, co podniosło walory całego występu artystycznego. Dekoracje okolicznościowe wykonała Pani Grażyna Drzewiecka-Olszewska.
Pani dyrektor Marta Michalkiewicz na koniec uroczystości podziękowała i pogratulowała występów uczniom oraz nauczycielom, zaangażowanym w przygotowanie oraz przeprowadzenie tegoż wydarzenia, życząc jednocześnie wszystkim zebranym udanego wypoczynku podczas zbliżającej się kilkudniowej „majówki”.
Nauczyciel sprawozdawca, Jolanta Masiuda
22
"TALENT SHOW"
Dnia 30.04 w klasie 1c odbył się klasowy konkurs "Talent show". Dzieci prezentowały swoje hobby i umiejętności w różnych dziedzinach. Były występy muzyczne, taneczne, nie zabrakło również magicznych sztuczek. Wszystkim Uczestnikom serdecznie gratulujemy.
12
DZIEŃ ZIEMI
W tym roku do obchodów Dnia Ziemi przygotowywaliśmy się kilka miesięcy. W tym czasie każdy uczeń i nauczyciel miał możliwość przygotowania własnej sadzonki. Inicjatywa organizacji roślinnego-SWAP, zainicjowana przez 6c, była wyjątkową okazją do mobilizacji społeczności w celu zainteresowania się światem roślin i ich wpływu w ochronę klimatu i planety.
Nasze obchody Dnia Ziemi rozciągnęły się na cały tydzień, kiedy to uczniowie i nauczyciele przynieśli różnorodne sadzonki i odnóżki roślin, obejmujące kwiaty, zioła i krzewy ozdobne i wymieniali się nimi. Wymiana roślin umożliwiła nam nie tylko poszerzenie kolekcji, ale również budowę silniejszej społeczności, łączącej się poprzez wspólne zainteresowania i troskę o środowisko. Akcja wzbudziła duże zainteresowanie i mamy nadzieję, że wejdzie na stałe do kalendarza szkolnych imprez.
Grupa etyczna realizowała w tych dniach projekt Klimat dla Ziemi - My dla Klimatu i najpierw sialiśmy, a później rozsadzaliśmy pomidorki, które z okazji Święta Ziemi były rozdawane.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za udział w naszej akcji. Cieszymy się, że świadomość ekologiczna i troska o świat roślin rosną, gdyż rośliny są kluczowym elementem życia na Ziemi, zapewniającym pożywienie i regulującym klimat.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli kontynuować tę inicjatywę, gdyż pragniemy wspólnie, jako społeczność szkolna, dążyć do stworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości poprzez szacunek i pielęgnowanie roślin oraz środowiska naturalnego.
Dziękujemy
6c i grupa etyczna3
"I FEEL CLIL"
26 kwietnia odbył się w naszej Szkole II Powiatowy Konkurs "I feel CLIL" pod patronatem Stowarzyszenia Oświatowego SOWA.
To wyjątkowy konkurs, którego celem jest nie tylko sprawdzenie wiedzy uczniów, a przede wszystkim rozwijanie Ich uzdolnień i zainteresowań nauką chemii i fizyki dzięki praktycznemu wykorzystaniu języka angielskiego, pobudzanie Ich do twórczego myślenia oraz wyrabianie nawyku poszerzania wiedzy dzięki korzystaniu z materiałów anglojęzycznych.
W ramach dwugodzinnych tur rozgrywki Uczestnicy w zespołowych zmaganiach stosowali zdobytą wiedzę w praktyce, rozwiązując zadania wymagające logicznego i analitycznego myślenia.
Naszym pośrednim celem jest również zachęcanie szkół z regionu do wprowadzania innowacji pedagogicznych związanych z metodologią CLIL (Content and Language Integrated Learning).
Konkurencja pomiędzy ośmioma zespołami była bardzo zacięta, ale ostatecznie 3 zespoły stanęły na podium.
I miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Trzebnicy: Franciszek Górnicz, Miłosz Hercuń, Stanisław Binek, przygotowywani przez zespół nauczycielski - Katarzynę Bochenek, Piotra Hartela, Paulinę Kolińską.
II miejsce przypadło w udziale zespółowi ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Osolinie: Filip Karasek, Tomasz Wojtasik, Gaja Stańskowska, przygotowywani przez zespół nauczycielski w składzie: Agnieszka Olak, Bolesław Dzwonkowski, Magdalena Ptaszkowska.
III miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej im. Małego Księcia w Wiszni Małej: Kornelia Kordos, Kornel Płoszaj, Hanna Puchała, przygotowywani przez zespół nauczycielski w składzie: Renata Łakomska, Celina Warzecha, Sylwia Dudziak-Kamieniarz.
Wszystkim laureatom i uczestnikom oraz Ich szkolnym opiekunom serdecznie gratulujemy i już zapraszamy do III edycji konkursu za rok.
5
KONKURS MATEMATYCZNY "MISTRZ RACHUNKU"
Rachunkowe umiejętności uczniów klas III sprawdził konkurs matematyczny „Mistrz Rachunku”, który odbył się 26 kwietnia w naszej szkole.
Celem tego konkursu było doskonalenie umiejętności matematycznych wśród uczniów, mobilizowanie ich do samodzielnej i wytrwałej pracy oraz sprawdzenie umiejętności szybkiego liczenia.
Uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki przeszli do etapu powiatowego, który odbędzie się 13 maja 2024r. w Szkole Podstawowej w Żmigrodzie.
I miejsce- Igor Jażdżewski klasa 3a
II miejsce- Julia Hliwa klasa 3a , Mateusz Śmigórski klasa 3b
III miejsce- Emilia Samól klasa 3b
IV miejsce - Zofia Wolska klasa 3a, Joanna Czekańska klasa 3a, Mikołaj Kotwa klasa 3a, Antoni Maliniak klasa 3b
V miejsce – Oliwia Miodek klasa 3a, Antoni Wesołowski klasa 3b, Max Madeja klasa 3b
VI miejsce – Michał Dudzik klasa 3b, Filip Kalisz klasa 3bWszystkim Gratulujemy i życzymy powodzenia.
2
WYCIECZKA DO PANORAMY RACŁAWICKIEJ I MUZEUM PRZYRODNICZEGO
25 kwietnia br. klasa 3a wybrała się na wycieczkę do Panoramy Racławickiej i Muzeum Przyrodniczego we Wrocławiu. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od małej Rotundy, w której wyświetlana jest prezentacja multimedialna przybliżająca postać Tadeusza Kościuszki i innych bohaterów bitwy, a także historia powstawania słynnego obrazu. Następnie długim korytarzem przeszliśmy do Rotundy dużej. Uczestnicy wycieczki podziwiali dziewiętnastowieczne malowidło autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka, przedstawiające zwycięską bitwę pod Racławicami stoczoną 4 kwietnia 1794 roku przez wojska powstańcze, z udziałem słynnych kosynierów, pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa. Podczas seansu uczniowie wysłuchali komentarza o powstaniu dzieła oraz szczegółowym przebiegu bitwy. Obraz namalowany został w latach 1893 – 1894. Ma 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. Sprawia wrażenie, że stoimy w samym środku pola bitwy. Można tam było zobaczyć prawdziwe strzelby, drewniane wozy, konary drzew. To imponujące malowidło wywarło na wszystkich ogromne wrażenie oraz dostarczyło nam niezapomnianych doznań wzrokowych.
W dalszej części wycieczki, dzięki sprzyjającej pogodzie, podziwialiśmy urokliwe zakątki Ogrodu Botanicznego, który zachwycił nas wiosennym krajobrazem i dużą różnorodnością roślin klimatu śródziemnomorskiego, jak również naszego środowiska. Spacerowaliśmy po alejkach z pięknymi ekspozycjami kwiatów, krzewów, drzew oraz pośród stawów, po których pływały zielone liście grzybieni białych zwanych potocznie: "liliami wodnymi". Pokonując kolejne alejki zachwycaliśmy się kwitnącymi różanecznikami, azaliami, ciekawymi odmianami tulipanów. Podziwialiśmy kolekcje drzew ogrodu zwaną arboretum. Ten dział utrzymany jest w charakterze parku spacerowego. Rosną tu rodzime oraz obce gatunki drzew i krzewów. Spacerując po terenie ogrodu mogliśmy podziwiać okazy drzew uznane za pomniki przyrody, których ogółem jest tu 27 (w tym dęby, buki, miłorzęby, cisy, platany). Oglądaliśmy rośliny tropikalne w tym kaktusy, agawy, filodendrony czy draceny.
Kolejnym etapem było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego. W muzeum obejrzeliśmy zbiory kolekcji owadów, ptaków i ssaków. Mogliśmy zobaczyć różne gatunki ptaków, wśród nich też wymarłe i zagrożone. Podziwialiśmy także wystawę przeróżnych szkieletów (kręgowców, ssaków morskich, gadów). Widzieliśmy jedyny w kraju kompletny szkielet największego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek żyło na ziemi – płetwala błękitnego, a także szkielet jelenia olbrzymiego. Zobaczyliśmy również kolekcję czaszek. Po wyjściu z muzeum zadowoleni i pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Obornik Po drodze zatrzymaliśmy się na posiłek w MacDonald’s.
Wycieczka była bardzo ciekawa, wzbogaciła naszą wiedzę nie tylko o roślinach, zwierzętach, ale też była ciekawą lekcją historii.Opr. M. Zachar
49
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie