Prace sensoryczne w wykonaniu uczniów klasy 1a.
op. Małgorzata Wolska
Urszula Mielniczuk
Prace sensoryczne w wykonaniu uczniów klasy 1a.
op. Małgorzata Wolska
Urszula Mielniczuk
14 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby PI. Z tej okazji w naszej szkole uczniowie ze Szkolnego Koła Matematycznego przygotowali dla całej szkoły rebusy i zagadki. Cała zabawa nosiła nazwę "π * drzwi".
W dniu 13 marca klasa 3a już po raz drugi w bieżącym roku szkolnym wybrała się na wycieczkę do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Tym razem obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy koncertu pt. „Baśń orientalna”. Była to opowieść sułtańskiego księcia o poszukiwaniu ukochanej i uprowadzonej księżniczki. Orkiestra symfoniczna przenosiła nas oczami wyobraźni w daleki kraj baśniowego Alladyna. Orkiestra zademonstrowała nam instrumenty typowe dla takiej muzyki. Były to: rożek angielski, flet piccolo, czelesta, harfa i gong. Pokazano nam też instrumenty, które występują w orkiestrze dęte drewniane i blaszane, strunowe i perkusyjne. Ale to już wiedzieliśmy z poprzedniego koncertu. W czasie spektaklu występowały również przepiękne tancerki. Ich stroje obszyte były dzwoneczkami, które grały przy każdym ich ruchu. W drodze powrotnej do Obornik zatrzymaliśmy się na posiłek w McDonald’s.
Maja Nowak – klasa 3a
W środę – 13 marca około godz. 9.30 pojechaliśmy busem do Forum Muzyki we Wrocławiu. Podczas jazdy dziewczyny śpiewały ulubione piosenki. Kiedy dotarliśmy na miejsce udaliśmy się do pomieszczenia, w którym wszystko było w kolorze czerwonym: ściany, kanapy i pufy. W tym pomieszczeniu zjedliśmy śniadanie. Kiedy wybrzmiał pierwszy dzwonek udaliśmy się do sali, w której miał się odbyć koncert. Były trzy dzwonki ostrzegawcze, które dzwonią o określonej porze, by przypomnieć widzom, że za chwilę rozpocznie się koncert. Zaraz po trzecim dzwonku na scenę wszedł dyrygent, muzycy i aktor. Wysłuchaliśmy koncertu "Baśń orientalna", który przeniósł nas w świat dziecięcych bajek o Alladynie. Do świata baśni zabrała nas orkiestra Filharmonii Wrocławskiej. Zapoznaliśmy się z brzmieniem instrumentów, które podkreślały orientalny charakter opowieści. Bawiliśmy się świetnie, rozwiązywaliśmy zagadki i braliśmy udział w zabawach zorganizowanych przez prezentera. Po wyjściu z Forum Muzyki zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia i udaliśmy się na posiłek do McDonald’s. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do Obornik. Gdy dojechaliśmy na miejsce, czekali już na nas rodzice. Wycieczka nam się podobała i była interesująca.
Ola Czekańska, Oliwia Miodek kl. 3a
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy chłopcy i dziewczyny mają równe szanse? My tak! dlatego w piątek 8 marca grupa etyczna przeprowadziła rozgrywkę międzyklasową dla klas 6, 7 i 8 pod tym samym tytułem Równe Szanse.
Zadania, których podjęli się uczestnicy gry, kładły duży nacisk na kreatywne myślenie i wyrażanie siebie. Uczestnicy meli okazję zaprezentować swoje pomysły, strategie oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Rozwijali inwencję twórczą i umiejętność pracy w zespole.
Mieli szansę wyrazić swoje opinie na temat szkolnej społeczności, zwrócić uwagę na to, czego im brakuje, a także na to co doceniają w szkole.
Jednym z ważnych aspektów gry było zwrócenie uwagi na kwestie związane z równością płci. "Równe Szanse” to dobry czas na współpracę między dziewczętami i chłopcami, okazja do budowania pozytywnych relacji i równościowych stosunków w szkolnej społeczności.
A jak ocenili to uczniowie z perspektywy prowadzących i uczestników:
Prowadzący:
Z punktu osoby prowadzącej stację (D) gra przebiegała spokojnie, należało wykonać dwa zadania. Pierwsze: trzeba było rozszyfrować kod morse'a i zaszyfrowany wyraz zapisać w rodzaju męskim i żeńskim. Drugie: narysować przestrzeń do odpoczynku lub nauki, wykorzystując pierwsze litery imion osób z drużyny i wkomponować je w elementy tej sali/ przestrzeni.
Gra podobała się uczestnikom i mi też, mam nadzieję, że takie gry będą kontynuowane w naszej szkole. Było widać zaangażowanie ze strony uczniów, a sama gra to był dobry pomysł.
Jakub Skiba 5c
Uczestnicy:
W grze podobało mi się wymyślanie pierwiastka, trudniejsze było odgadywanie imion i nazwisk zakodowanych alfabetem morse’a, którego dzięki tej grze nauczyłem się odczytywać. W naszym zadaniu kreatywnie wymyślaliśmy swój własny pierwiastek. W trakcie gry było trochę chaosu i nieporozumień, lecz później wszystko było dobrze i szło zgodnie z planem gry.
Aleks Włodarczyk 6c
Podobało mi się, że było można współpracować z koleżankami i kolegami. Dowiedziałem się jak korzystać z języka morse’a i było to bardzo fajne doświadczenie. Na początku ciężko było mi się skupić, może byłoby lepiej, gdyby następnym razem gra odbywała się na sali gimnastycznej.
Ostatecznie poradziliśmy sobie, bo zadanie nie było strasznie trudne i poznałem nazwiska polskich pisarek. Myślę, że gra była fajna i krótka.
Mateusz Fryzeł 6c
Gra okazała się cenną lekcją o współpracy, kreatywności i równości.
Dziękujemy
Grupa etyczna
Dnia 8.03 klasa 1c obchodziła Dzień Kobiet. W tym szczególnym dniu chłopcy wręczyli wszystkim dziewczynkom prezenty. Uczniowie przy słodkim poczęstunku oglądali film edukacyjny.
Klasa 1b na spacerze - w poszukiwaniu oznak zbliżającej się WIOSNY.
W piątek 01.03.2024 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Psa i Kota. Z tej okazji został zorganizowany szkolny konkurs plastyczny pt: „Mój pies, mój kot”. Ilość prac, które dostarczyliście przerosły nasze oczekiwania ale świadczy to o tym, że temat przypadł Wam do gustu. Prac było ponad 70. Wasi ulubieńcy zostali uwiecznieni przez Was w przeróżnych pozach i sytuacjach. Miałyśmy nie lada kłopot wybrać te najwierniej przedstawione.
Gratulujemy wszystkim, którzy zechcieli uwiecznić swoich pupilów.
Uczniowie których wyróżniłyśmy w konkursie:
Maja Misiak 1a, Helena Działakiewicz 1b, Emilia Emert 1c,
Natalia Stachowicz 2a, Mira Zalewska 2a, Hania Puszczyk 2b,
Amelia Gonera 3a, Blanka Sadłocha 3b, Natalia Rudnicka 3b,
Anna Lipiecka 4a, Anna Yaremchuk 4b,
Dagna Zalewska 5a, Wiktoria Kral 5a,
Pola Wójcik 6a, Anastazja Łuczko 6a, Łucja Pawłowicz 6a, Kalina Madej 6c.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorki
Uczniowie z klasy 1c cały tydzień realizowały program edukacyjny związany z teatrem. Dzieci poznały zasady jak należy zachować się w teatrze, oglądały film edukacyjny. Poznały współczesne spektakle (pantomimę, teatr cieni), a także lalki teatralne (marionetki, jawajki). Pod koniec projektu uczniowie wcielili się w prawdziwych aktorów i reżyserów. Każdy wybrał sobie odpowiednią pacynkę do wymyślonego przez nich przedstawienia. Było wiele śmiechu i radości. Podczas tych warsztatów dzieci pokonywały swój strach, lęk występu przed publicznością, ale przede wszystkim ćwiczyły pamięć przy nauce swoich ról.
Zapraszamy na zebrania,
które odbędą się 4 marca 2024 r. (poniedziałek)
o godzinie:
- klasy 1-3 - godzina 17:00
- klasy 4-8 - godzina 17:30
Wykaz sal, w których odbędą się spotkania:
kl. 1a – zebranie odbędzie się w późniejszym terminie
kl. 1b – sala 33 (II piętro) – wychowawca: Jolanta Krzyżyk
kl. 1c – sala 6B (I p. w „starym” budynku) – wychowawca: Marlena Krupa
kl. 2a – sala 30 (II piętro) – wychowawca: Ewa Fast
kl. 2b – sala 31 (II piętro) – wychowawca: Aneta Grucela
kl. 3a – sala 25 (I piętro) – wychowawca: Małgorzata Zachar
kl. 3b – sala 29 (II piętro) – wychowawca: Zdzisława Zając
kl. 4a – sala 21 (I piętro) – wychowawca: Anna Jeż
kl. 4b – sala 19 (parter) – wychowawca: Małgorzata Gebel
kl. 5a – sala 26 (I piętro) – wychowawca: Grażyna Drzewiecka-Olszewska
kl. 5b – sala 24 (I piętro) – wychowawca: Angelika Rozpara
kl. 5c – sala 3 (parter) – wychowawca: Łukasz Polak
kl. 6a – sala 17 (parter) – wychowawca: Magdalena Olszewska
kl. 6b – sala 016 (piwnica) – wychowawca: Joanna Marcinkowska
kl. 6c – sala 10 (parter) – wychowawca: Pukacz-Górnikowska
kl. 7a – sala 20 (I piętro) – wychowawca: Beata Kreli
kl. 7b – sala 5 (parter) – wychowawca: Małgorzata Dworniczak
kl. 8a – sala 6 (parter) – wychowawca: Małgorzata Krupska
kl. 8b – sala 23 (I piętro) – wychowawca: Anna Wojciechowska
W dniu 6 lutego 2024r. już po raz XIII odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej „Mały Europejczyk”. W konkursie wzięło udział 18 uczestników z klas drugich i trzecich. Uczniowie rozwiązywali test wiedzy o Unii Europejskiej. Miał on na celu rozbudzanie chęci zdobywania i poszukiwania nowych wiadomości o krajach Unii Europejskiej. W bieżącym roku wybranymi państwami Unii Europejskiej były: Grecja, Włochy, Cypr i Malta. Pytania dotyczyły historii, wiedzy geograficznej oraz ciekawostek na temat wybranych krajów Europy. Uczniowie musieli wykazać się m.in. znajomością stolic, flag, położeniem państw na mapie Europy, sławnych postaci, ciekawych miejsc, postaci z książek i bajek, potraw. Choć testy nie były łatwe, uczniowie znakomicie poradzili sobie z ich rozwiązaniem. Laureatami zostali:
I miejsce - Grzegorz Boguszewski - kl. II b
I miejsce – Emilia Samól – kl. III b
I miejsce – Antoni Maliniak - kl. III b
II miejsce – Ewa Piela – kl. III b
II miejsce - Maja Nowak– kl. III a
II miejsce – Hanna Matusiak – kl. III a
III miejsce – Agata Spychaj – kl. III a
III miejsce – Oliwia Kamińska – kl. III b
III miejsce – Hanna Puszczyk - kl. II b
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyła p. Dyrektor – Marta Michalkiewicz a laureaci nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Laureaci I miejsc będą reprezentować naszą szkołę na Powiatowym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej, który odbędzie się 15 lutego w Szkole Podstawowej w Urazie. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu a laureatom życzymy powodzenia w dalszym etapie.
Organizatorki konkursu: M. Zachar, Z. Zając
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową zaprosiła szkoły i placówki edukacyjne do udziału w akcji walentynkowej, skierowanej do dzieci z chorobą nowotworową z wrocławskiej kliniki onkologicznej „Przylądek Nadziei”.
W klinice leczy się wiele dzieci, które jeszcze do niedawna uczęszczały do szkół i cieszyły się urokami dzieciństwa.
Akcja miała na celu wsparcie chorych dzieci przez rówieśników, którzy w ten sposób mogli wyrazić swoją solidarność z chorym kolegą lub chorą koleżanką ze szkolnej ławki. Obchodzone 14 lutego Walentynki są ku temu doskonałą okazją.
Uczniowie naszej szkoły chętnie włączyli się w akcję, przygotowując piękny, kolorowe kartki walentynkowe, które na pewno wywołają szeroki uśmiech radości na twarzach małych pacjentów.
A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.
Mikołaj Rej
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Język ojczysty jest ważnym elementem tożsamości narodowej. W naszej w szkole podjęliśmy szereg działań, które miały na celu pokazanie piękno języka polskiego i przypomnienie wszystkim, że obowiązkiem każdego Polaka jest troska o jego poprawność. Uczniowie czytali przez radiowęzeł wiersze Wisławy Szymborskiej, Noblistki w dziedzinie literatury. Starsi koledzy odwiedzili również młodsze dzieci i zaprezentowali im bajki polskich pisarzy. A na lekcjach języka polskiego obejrzeli krótkie filmiki o poprawności językowej. Uczniowie zaprojektowali również plansze ortograficzne, które zostały wywieszone na korytarzach i przypominają nam o poprawnej pisowni. Najmłodsi żakowie w trosce o poprawność językową przygotowali plakaty na temat ojczystego języka.
Dbajmy o nasz język, bo:
„Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją!” (cytat pochodzi z konkursu ortograficznego, który został zorganizowany na profilu facebookowym „Poprawna polszczyzna”.)
5 lutego 2024 r. o godz. 9.00 klasa 3a pojechała do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Wycieczka zapowiadała się wyśmienicie. Forum Muzyki jest jedynym z największych obiektów koncertowych w Europie. Chciałybyśmy dodać, że pewnego razu w Forum Muzyki we Wrocławiu grała znana piosenkarka „Sanah”. Gdy dotarliśmy na miejsce byliśmy jeszcze przed czasem, więc w szatni zostawiliśmy swoje kurtki i poszliśmy do pomieszczenia, w którym zjedliśmy śniadanie. Ku naszemu zaskoczeniu w Forum było bardzo dużo dzieci, w wieku szkolnym i przedszkolnym. Koncert, na który przyjechaliśmy nosił tytuł „Witajcie w naszej bajce” czyli Akademia Pana Kleksa. Przed godziną 11.00 weszliśmy do wielkiej sali koncertowej i zajęliśmy nasze miejsca. Wreszcie koncert się rozpoczął. Na scenę wyszli aktorzy występujący w przedstawieniu, w tym oczywiście Pan Kleks. Na górze stał liczny chór składający się z dziewcząt i chłopców. Na dole siedziała orkiestra. Na środku przed orkiestrą stała jedna z najważniejszych osób tego koncertu, czyli Pani dyrygent. Pewnie koncert bez tej osoby nie odbyłby się, ponieważ nikt z muzyków nie wiedziałby, jak ma grać. Koncert był świetny! Wszystko wspólnie się komponowało, czyli inaczej mówiąc było jedną całością. Po pięknym koncercie pojechaliśmy do McDonald’s. W tej restauracji zjedliśmy „mały” obiad. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły w Obornikach Śl., gdzie czekali już na nas rodzice. Ta wycieczka była dla nas dużym przeżyciem muzycznymi i bardzo nam się podobała.
Opr. Ola Czekańska, Julia Hliwa, Oliwia Miodek – kl. 3a
W poniedziałek 05.02.2024r. pojechaliśmy z klasą do Forum Muzyki we Wrocławiu na koncert pt. „Witajcie w naszej bajce”. To piękny i nowoczesny budynek, w którym odbywają się różne wydarzenia muzyczne. W przedstawieniu wysłuchaliśmy kilka piosenek z Akademii Pana Kleksa” i bawiliśmy się razem z występującymi na scenie dziećmi np. wstawaliśmy i naśladowaliśmy ruchy Pana Kleksa. Było wspaniale, na górze występował chór dzieci, które brały udział w przedstawieniu i bardzo dobrze odegrały swoje role. Na dole grała orkiestra: na skrzypcach, bębnach, harfach i dzwonkach. Efekty muzyczne były niesamowite. Po przedstawieniu zwiedzaliśmy Forum Muzyki. Mieliśmy okazję wejść na pierwszy balkon i zobaczyć wszystko z góry. Balkonów było kilka, ale na każdym było słychać muzykę, tak samo. Na koniec pojechaliśmy do Mc’Donald’s, co każdego wprawiło w dobry humor. Wycieczka była fantastyczna.
Hanna Matysiak, Rita Skorek - kl. 3a
Grupa etyczna uczestniczy w projekcie globalna szkoła. Dużo rozmawiamy o zmianach klimatu i o środowisku. Zastanawiamy się jak młodzi ludzie mogą wpłynąć na środowisko. Dlatego organizujemy akcję SWAP, która będzie polegała na wymianie sadzonek oraz odnóżek. Można zacząć sadzić roślinki już teraz do pojemniczków po jogurtach i przynieść je 23 kwietnia. Wymiana potrwa do 25 kwietnia.
Jak zrobić taką odnóżkę? Potrzebujesz roślinkę, którą chcesz rozmnożyć i się z kimś wymienić. Zapytaj domowników z których kwiatków możesz odsadzić odnóżkę, czasami wystarczy wziąć dużego, zdrowego liścia i zasadzić go do ziemi np. liść z grubosza.
Liczy się pomysłowość, możecie użyć nasionko z cytryny lub daktyla, trzymamy za Was kciuki i sami bierzemy się do roboty
Potrzebne materiały:
1. Doniczka lub pojemnik np. po jogurcie na sadzonkę.
2. Ziemia do roślin.
3. Kwiatek do rozmnażania.
4. Woda i słoneczne miejsce na parapecie
Mamy nadzieję, że nasza akcja przypadnie Wam do gustu i w kwietniu urządzimy sobie klimatyczno-roślinne święto Ziemi!!
Z pozdrowieniami grupa etyczna
Maja Nowak - uczennica klasy 3A, po raz drugi została laureatką II nagrody na Międzynarodowym Konkursie talentów muzycznych w Paryżu : concours international de musique "Nouvelles étoiles" Paris 9eme Edition i tym samym powtórzyła ubiegłoroczny sukces!
Gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów.
Powered by aSc EduPage