Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy chłopcy i dziewczyny mają równe szanse? My tak! dlatego w piątek 8 marca grupa etyczna przeprowadziła rozgrywkę międzyklasową dla klas 6, 7 i 8 pod tym samym tytułem Równe Szanse.
Zadania, których podjęli się uczestnicy gry, kładły duży nacisk na kreatywne myślenie i wyrażanie siebie. Uczestnicy meli okazję zaprezentować swoje pomysły, strategie oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Rozwijali inwencję twórczą i umiejętność pracy w zespole.
Mieli szansę wyrazić swoje opinie na temat szkolnej społeczności, zwrócić uwagę na to, czego im brakuje, a także na to co doceniają w szkole.
Jednym z ważnych aspektów gry było zwrócenie uwagi na kwestie związane z równością płci. "Równe Szanse” to dobry czas na współpracę między dziewczętami i chłopcami, okazja do budowania pozytywnych relacji i równościowych stosunków w szkolnej społeczności.
A jak ocenili to uczniowie z perspektywy prowadzących i uczestników:
Prowadzący:
Z punktu osoby prowadzącej stację (D) gra przebiegała spokojnie, należało wykonać dwa zadania. Pierwsze: trzeba było rozszyfrować kod morse'a i zaszyfrowany wyraz zapisać w rodzaju męskim i żeńskim. Drugie: narysować przestrzeń do odpoczynku lub nauki, wykorzystując pierwsze litery imion osób z drużyny i wkomponować je w elementy tej sali/ przestrzeni.
Gra podobała się uczestnikom i mi też, mam nadzieję, że takie gry będą kontynuowane w naszej szkole. Było widać zaangażowanie ze strony uczniów, a sama gra to był dobry pomysł.
Jakub Skiba 5c
Uczestnicy:
W grze podobało mi się wymyślanie pierwiastka, trudniejsze było odgadywanie imion i nazwisk zakodowanych alfabetem morse’a, którego dzięki tej grze nauczyłem się odczytywać. W naszym zadaniu kreatywnie wymyślaliśmy swój własny pierwiastek. W trakcie gry było trochę chaosu i nieporozumień, lecz później wszystko było dobrze i szło zgodnie z planem gry.
Aleks Włodarczyk 6c
Podobało mi się, że było można współpracować z koleżankami i kolegami. Dowiedziałem się jak korzystać z języka morse’a i było to bardzo fajne doświadczenie. Na początku ciężko było mi się skupić, może byłoby lepiej, gdyby następnym razem gra odbywała się na sali gimnastycznej.
Ostatecznie poradziliśmy sobie, bo zadanie nie było strasznie trudne i poznałem nazwiska polskich pisarek. Myślę, że gra była fajna i krótka.
Mateusz Fryzeł 6c
Gra okazała się cenną lekcją o współpracy, kreatywności i równości.
Dziękujemy
Grupa etyczna